YOLSUZLUKLAR CENNETİ TÜRKİYE YOLSUZLUK ENDEKSİNDE 2013’DEN BUYANA 49 SIRA GERİLEDİ * SON 10 YILIN DİBİNDEYİZ

TÜRKİYE Yolsuzluk cenneti olma yolunda

31.01.2023

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) 2022 Yolsuzluk Algı Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Türkiye 180 ülke arasında 101’inci sıraya geriledi. Türkiye’nin endekste aldığı puan 26.
Muz cumhuriyeti diyerek küçümsenen bir dizi ülke Türkiye’den çok daha şeffaf ve yolsuzluk açısından Türkiye’den çok daha olumlu bir noktada. Geçen yıl Türkiye ile aynı puanı paylaşan Sahra-Altı Afrika’da küçük bir krallık olan Lesoto, son bir yılda Türkiye’nin bir basamak üzerine çıktı. Arjantin ve Brezilya Türkiye’den iki basamak yükseldi. Türkiye sahip olduğu 36 puanla Kosova, Kolombiya, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerin de gerisinde kaldı.
Endeks, uzmanlar ve iş çevrelerinin görüşleri alınarak oluşturuluyor. 180 ülke kamu sektöründe algılanan yolsuzluk seviyesine bağlı olarak sıralanıyor. Endeks temelde 13 bağımsız veri kaynağına dayanıyor ve yolsuzluk, 0 ila 100 arasında derecelendiriliyor. Buna göre, 0 yolsuzluğun çok yoğun olduğunu, 100 ise tamamıyla yolsuzluktan arınmış ülkeleri gösteriyor.
Endekste yer alan 180 ülkenin ortalaması 43. Türkiye, elde ettiği puanla genel ortalamanın altında kalıyor ve yolsuzluğun çok yoğun olduğu ülkelere iki adım daha yaklaştı.
Sedat Peker’in ifşalarının ardından iktidar çevrelerinin büründüğü sessizlik, bu ifşaların iktidarın yakın çevresini hedeflemesinin ardından yaşanan görevden almalar Türkiye’de yaşayanlar açısından endekste açığa çıkan sonucun beklenmedik olmadığı anlamına geliyor.
Türkiye, 2013’ten bu yana 48 basamak gerilemiş oldu. 2021 yılına ait endekste ise Türkiye, 38 puanla 96. sırada yer almıştı.
https://marksist.org/icerik/Haber/19117/Yolsuzluk-cenneti-olma-yolunda

BİRGÜN 01 Şubat 2023

 

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

One Response to YOLSUZLUKLAR CENNETİ TÜRKİYE YOLSUZLUK ENDEKSİNDE 2013’DEN BUYANA 49 SIRA GERİLEDİ * SON 10 YILIN DİBİNDEYİZ

  1. Pingback: Yolsuzluk algılaması endeksi ve Türkiye | Cumhuriyetimiz İçin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *