ÜÇLEMELER * YENİ RANT KAPISI VE SEÇİM KANDIRMACILARI * KIZILAY’ın ÇADIR SATIŞ MAĞAZASI * ERDOĞAN’IN BÜYÜK RANT PROJELERİ – DEPREM TOPLANMA ALANLARI HANGİ AVM/REZİDANSLARA DÖNÜŞTÜ

Naci Kaptan; 27 Şubat 2023 basından derleme

YENİ RANT KAPISI VE SEÇİM KANDIRMACILARI

Cumhurbaşkanı kararıyla; deprem bölgesinde inşaat, imar, proje, ihale, kamulaştırma, mülkiyete el koyma vb. tüm yetkiler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verildi.
Medeni Kanun, Orman Kanunu, Mera Kanunu, İmar Kanunu, Belediyeler Yasası, Kat Mülkiyeti, Çevre Koruma Yasası ve daha birçok yasa için Anayasa hükmü yok sayılıp Meclis saksı pozisyonunda bırakıldı. Daha da fenası Çevre Bakanı ve emrindeki TOKİ, dilediği yerli-yabancı şirketlere ihalesiz olarak proje verip inşaat yaptırabilecek.
Bakan, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, özel mülkiyete ait tüm taşınmazlar için devir ve kamulaştırma, mülkiyete el koyma kararı alabilecek. Sokaktan geçen birini beğendi, canı öpmek mi istiyor? O yetki de verilmeli bence… Artçı depremler sürerken İslahiye ve Nurdağı’nda inşasına başlandı. Tam 855 konut… İhalesi ne zaman yapıldı? Hangi müteahhit ihaleyi kaça aldı? Bariz öpüyor işte… Bir kulağımızın arkası kaldı.

KIZILAY’ın ÇADIR SATIŞ MAĞAZASI

Kızılay’ın elinde binlerce çadır var, afet bölgesine yollamıyor, satıyor. O çadırlar neden depoda? Bana bunu açıkla! Böyle bir rezaletin böyle bir haysiyet yoksunluğunun bırakın Türkiye’yi, dünyada örneği fazla yoktur. Kızılay, Türkiye’deki en büyük insani yardım kuruluşu… “İnsani…” Depremin üçüncü günü olmuş, kurtulan insanlar enkazların başında o soğukta üşüyor.
Ne yapıyor? Müşteri bekliyor!
İnsani bir yardımsever onları satın alsın da deprem bölgesine yollasın. Ya kimse satın almasaydı? Muhtemelen yollamayacaktı. Durum ortaya çıkıyor ve kurumun başkanı çıkıp, “Ahlakidir, akılcıdır, yasaldır” açıklaması yapıyor. Kendisinin ahlakı bu düzeyde olunca insan fazla bir şey diyemiyor. Topladıkları kanları da “satmıyoruz” demesinler bir otobüs makbuzlu şahit yığarım… Yönetimi değişmedikçe şahsen ne tek kuruş ne tek bir damla kan… Kuruşu kör kuyuya atarım, kanımı Drakula’ya bağışlarım. (SÖZCÜ – Murat Muratoğlu – 27 Şubat 2023 – Esas hikaye ihale yazısından bölüm alıntısı)

ERDOĞAN’IN BÜYÜK RANT PROJELERİ – DEPREM TOPLANMA
ALANLARI HANGİ AVM/REZİDANSLARA DÖNÜŞTÜ

Torun Center:
Ali Samiyen Stadyumu taşınınca doğal olarak deprem toplanma alanı olarak kalması gerekirdi. Ankara’dan imar planı yapılıp 3 emsale turizm ve ticaret alanı ilan edildi. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları odası dava açtı. Dava devam ederken TOKİ imar değişikliği planıyla emsali 2.50’ye düşürdü. 87.500 metrekare inşaat hakkı bulunurken 342 bin metrekare inşaat yapıldı.
Four Winds:
Meteoroloji alanıydı. AKP yönetimindeki Büyük Şehir Belediyesi imar değişikliği yaptı, yüksek yoğunlukta konut alanına dönüştürdü. 40.000 metre kare inşaat hakkı 150.000 metreye çıkartıldı.
Diamond of İstanbul:
Maslakta kupon şehir arazisi. 63.000 metrekare inşaat yapma hakkını 170.000 metrekareye çıkardı.
Emaar Square:
Dubai merkezli şirketi, İstanbul Çamlıca’da 198.000 metrekare inşaat yapma hakkını 800.000 metrekareye çıkardı.
Maslak 1453:
Ağaoğlu Holding’in Şişli Ayazağa’daki bu inşaatı dikebilmesi için Şehircilik Bakanlığı imar planı yaptı. Yaklaşık 490.000 metrekare inşaat hakkı olmasına rağmen 1.685.000 metrekare inşaat yapıldı.
Koru Florya:
SSK Hastane alanıydı. İBB’ nin AKP yönetimi sırasında ticaret alanı yapma imar izni verildi. 84.490 metrekare inşaat yapılması gerekirken 280.000 metrekare inşaat dikildi.
Abide-i Hürriyet:
Şişli için çadır kent alanı olarak ayrılmıştı. Üstüne Çağlayan Adliye Sarayı yapıldı.
Kartal Adliyesi:
Arazi deprem için toplama alanıydı. Üstüne Kartal Adliye binası dikildi.
Merdivenköy Mahallesi:
Çocuk Esirgeme Kurumu’nun arazisiydi. Satılıp imara açıldı.
Bostancı Mahallesi:
Eski Taç Spor’un yeriydi. AKP dönemi İBB’si plan değişikliği yaptı. Üstüne reizdans dikildi.
Levent İETT Garajı:
Bölgenin tek toplama alanıydı. Plan değişiklikleri ile yüksek yoğunluklu kuleler dikildi.
Şişli Trump Tower:
Buranın arazisi de deprem sırasında “çadır kent olacak” diye görünüyordu. Rezidans oldu.
Bomanti Anthill:
Şişlideki bu arazi de çadır kent ve deprem olunca helikopterlerin inebileceği pist alanıydı. AKP yönetimi sırasında İBB Belediyesi orayı imara açtı. Bomanti Anthill Rezidans yükseldi.
Basın Ekspress:
Bahçelievler Yeni Bosna’da Basın Ekspress yolu üzerinde çadır alanı olarak ayrılmıştı. İmara açıldı üstüne Starcity Outlet adıyla yüksek yoğunlukta binalar dikildi.
Zorlu Center:
Deprem olursa toplanma alanı olacaktı. Ankara’da AKP iktidarı imar planı yapıp satılığa çıkardı. Zorlu Plaza dikmek için arsayı satın alan zengin adam sevincinden harman dalı oynadı. 232.000 metre kare inşaat yapma hakkı olmasına rağmen 615.000 metrekare bina dikildi.
Sahilpark Evleri:
Zeytinburnu Veliefendi’de çadır kent ve helikopter pisti olması gerekirdi. Sahilpark evleri yapıldı.
16/9 Rezidans:
Zeytinburnu Kazlıçeşme deri fabrikaları taşınınca bu alan çadır kent olarak ayrılması planlandı. Ancak imara açıldı. Şimdiki Cumhurbaşkanı o zaman Başbakandı. Arkadaşı bu arazi üzerine 16/9 Rezidanslarını dikti. Bu rezidansın üst katından AKP’nin önde gelenleri daire sahibi oldular. Başbakan Tayyip Erdoğan, “İstanbul’un silüetini bozdun” diye binayı yapan arkadaşına kızıp, “biz İstanbul’a ihanet ettik…” diye dizlerine vurdu. (BİRİLERİ KASALARINI DOLDURURKEN, BÖYLECE İSTANBUL’LUYA DEPREMDE SIĞINACAK YER KALMADI) (N.K.)
(SÖZCÜ – Necati Doğru – “İstanbul yıkıldı, yıkılacak” yazısından bölüm alıntısı)
This entry was posted in MEDYA, Politika ve Gundem, ÜÇ'lemeler. Bookmark the permalink.

One Response to ÜÇLEMELER * YENİ RANT KAPISI VE SEÇİM KANDIRMACILARI * KIZILAY’ın ÇADIR SATIŞ MAĞAZASI * ERDOĞAN’IN BÜYÜK RANT PROJELERİ – DEPREM TOPLANMA ALANLARI HANGİ AVM/REZİDANSLARA DÖNÜŞTÜ

  1. Pingback: DOĞAL AFETLER DOSYASI : ÜÇLEMELER * YENİ RANT KAPISI VE SEÇİM KANDIRMACILARI – Stratejik Güvenlik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *