Erdoğan ve bakanlar hakkında suç duyurusu: “Depremdeki can kayıplarından sorumlular”

Erdoğan ve bakanlar hakkında suç duyurusu:
“Depremdeki can kayıplarından sorumlular”

T24 – 19 Şubat 2023

Avukat Hüseyin Cimşit, Kahramanmaraş depremlerindeki can kayıplarında sorumluluğu bulunduğu iddiasıyla Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok yönetici hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Kısa Dalga’da yer alan habere göre; Avukat Hüseyin Cimşit, 40 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş depremlerine dair dilekçesini 17 Şubat’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.
Dilekçede, yaşananlarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun sorumluluğu bulunduğu kaydedildi.
Şikayet edilenler arasında Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Adana, Malatya, Kilis, Osmaniye ve Şanlurfa’da 1999 – 2023 yıllarında görev yapan belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra proje sorumluları ile GSM operatörlerinin yönetici de yer aldı.

Avukat Hüseyin Cimşit, şunları talep etti:

“Hukuki nitelemesi cumhuriyet savcılarına ait olmak üzere, görev yönünden sayın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve bağlı olan ilgili cumhuriyet savcılıkları tarafından ilgili kişiler hakkında soruşturmaların yapılarak şikâyet edilenler hakkında yukarıda ayrıntılı olarak açıkladığımız sebepler ve sayın makamınızca re’sen dikkate alınacak sair hususlar ışığında; tüm şüpheliler yönünden yapılacak soruşturma neticesinde TCK m. 22/3 atfıyla m. 85/2 uyarınca (taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma) iddianame düzenlenerek kamu davası açılmasına, şüphelilerin alabileceği ceza miktarı düşünüldüğünde kaçma şüphesi oluşabileceğinden haklarında CMK gereğince uygun adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verilmesini talep ederim.”


https://t24.com.tr/haber/erdogan-ve-bakanlar-hakkinda-suc-duyurusu-depremdeki-can-kayiplarindan-sorumlular,1093227
This entry was posted in DOĞAL FELAKETLER, HUKUK-YARGI-ADALET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *