SEÇİM GÜVENLİĞİ

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Mustafa ACER – 10. 01. 2023

Normal şartlarda 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak, Cumhurbaşkanlığı
ve Millet Vekili genel seçiminin yapılacağı bir döneme giriyoruz.

Daha seçim tarihi açıklanmadan, hukuk dışı baskı ve terör ortamı yaratılmaya başlanmıştır.
Gün geçmiyor ki her an bir terör ve yıldırma eylemi ile karşı karşıya kalmayalım. Ülkede güvenliği sağlamakla görevli makamlar, bu olaylar hakkında gerekli önlemleri alamadığı gibi olaylar hakkında kamuoyunu tatmin edici açıklamalar da yapmamaktadır. Sanki ülkenin güvenliğinden Erdoğan Hükümeti sorumlu değil de başka birileri sorumluymuş gibi davranıyor. Hükümet güçleri, çözüm için herhangi bir önlem alma konusunda çaba göstermediği gibi çoğu olayların içinde yer almaktadır.
Son dönemlerde yapılmış olan bazı siyasi terör olayları aşağıda görüldüğü gibi gerçekleşmiştir.
· 21 Nisan 2019 Kemal KILIÇDAROĞLU, şehit cenazesi için gittiği Ankara’nın Çubuk İlçesi Akkuzulu Köyü’nde saldırıya uğradı.
· 15 Ocak 2021 Gelecek Partisi Genel Başkan Yrd Selçuk ÖZDAĞ, bir grubun sopalı saldırısına uğradı.
· 5 Ağustos 2021 Halk TV’nin Marmaris’teki yayınını basan 5 kişi İsmail SAYMAZ2a saldırdı.
· 13 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde meydana gelen bombalı saldırıda 6 kişi can verdi 81 kişi yaralandı
· 6 Aralık 2022 AK Partili Zafer IIŞIK’ın yumruklu saldırısına uğrayan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS kalp krizi geçirdi ve hastaneye kaldırıldı.
· 7 Aralık 2022 Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ, parti genel merkezinde suikast ile öldürmeye teşebbüs sonucu bacağından 4 yerinden bıçaklandı. Kaçan saldırgan Bolu’da yakalandı.
· 30 Aralık 2022 Eski Ülkü Ocakları Başkanı H. Ü. Öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan ATEŞ, motosikletli bir kişinin silahlı saldırısında yaşamını yitirdi
Seçim dönemi yaklaşırken yetkili Hükümetten istenen; aşağıdaki konularda Siyasi Partilere eşit mesafede, tarafsız olarak davranması ve ülkenin adaletli bir seçimi güven içerisinde yapmasını sağlamasıdır.

1. Adayların güvenliği:
Cumhurbaşkanlığı ve Millet Vekili Adaylarının güvenliğinin sağlanması ve güven içerisinde kendilerini anlatma ve Halk tarafından tanınmasını sağlayacağı propaganda yapma imkanı verilmelidir. Adayların; tehdit ve saldırılarla karşılaşmasının önlenmesi için gerekli emniyet tedbirlerinin alınması gerekmektedir.

2. Toplantı ve gösterilerde meydanlarının güvenliği:
Adayların yapacağı etkinliklere kısıtlama getirilmeden, Halk ile buluşmalarının önüne geçilemez. Meydanlarda, salonlarda, toplantı alanlarında gerekli emniyet tedbirleri alınarak, adayların ve Halkın güvenliği sağlanmalıdır.

3. Basın ve yayında yapılacak propaganda güvenliği:
Seçime katılan her Partiye eşit mesafede, basın ve yayın kuruluşlarında kendilerini anlatma ve projelerini tanıtma imkanı verilmelidir. Basın ve Yayın yoluyla Partilerin engellenmesine müsaade edilmemelidir.

4. Sandık güvenliği:
Sandık kurullarında Partilerin temsilci ve gözlemci bulundurmasına fırsat verilmelidir. Seçim yasası kurallarına uygun olarak sandık güvenliği sağlanmalıdır. Seçmenlerin doğru sandıkta, mükerrer oy kullanma ve hukuk dışı müdahalelere fırsat verilmemesi konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.

5. Oy sayım ve değerlendirme güvenliği:
Oyların sayımında kayıtlar doğru olarak tutulmalı ve hukuk dışı müdahalelere fırsat verilmemelidir.
Oy sayım cetvellerinin sağlıklı şekilde düzenlenmesi ve İlçe Seçim Kurullarına emniyetli bir şekilde eriştirilmesi gerekmektedir. Seçim sonuçların doğru olarak işlenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.
Milli iradenin oluştuğu seçim olmasının sağlanması konusunda, Oy sayımlarında halkın verdiği oyların Yüksek Seçim Kurulu sonuç tablosuna doğru olarak yansıması için tedbir alınmalıdır.
Yenilik Partisi 28 Aralık 2022 Tarihinde “Seçim Güvenliği” konusunda işbirliği yapmak amacıyla muhalif Siyasi Partilere davet yazısı göndermiş ve bu konunun önemini vurgulamıştır.
İktidarın seçim güvenliğini sağlama konusunda yetersiz kaldığı ve seçim güvenliği konusunda ciddi tedbirler almadığı veya taraflı davranma ihtimalinin olabileceği konusunda endişelerin olduğu gündeme getirilmiştir.
İktidar seçim güvenliğinden çok, iktidarda kalmanın hesabını yapmaktadır.
Seçimlerin tarafsız olarak, güven ortamı içerisinde, herhangi bir olaya fırsat vermeden, Milli iradeyi tam olarak yansıtacak şekilde yapabilmesi dileğiyle ülkemize hayırlı olmasını dilerim.
This entry was posted in SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *