FEYM GRUBU BÜLTENİ – Ermeni Faaliyetleri ( 31 Aralık 2022 )

Orhan Tan – 31 Aralık 2022
orhantan41@gmail.com

Ermeni Faaliyetleri ( 31 Aralık 2022 )


1.. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Laçin koridorunun eski haline getirilmesinde ilerleme olmamasından duyduğu endişeyi dile getiriyor… Rusya Dışişleri Bakanlığı Laçin koridoru boyunca trafiğin eski haline getirilmesinde ilerleme kaydedilmemesinden duyduğu kaygıyı dile getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova, bakanlığın internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 9 Kasım 2020 tarihli açıklamasına uygun olarak, vatandaşların, araçların ve yükün her iki yönde hareketine yönelik Laçin koridorunun tam olarak işler hale getirilmesi konusunda ilerleme kaydedilmemesinden duyduğu endişeyi ifade ediyoruz” dedi. (Armedia.am)

2. Voytolovsky: “Ermenistan’ın Kırım konusundaki tutumu, Rusya’nın Karabağ’a müdahalesini büyük ölçüde artırabilir”… Rus siyasi analist Fyodor Voytolovsky verdiği demeçte Müttefiklerin yükümlülükleri her zaman iki yönlüdür, bu nedenle geçmişe bakıldığında, ne mevcut, ne de önceki Ermeni hükümeti, Karabağ’ın yeniden birleşmesi konusundaki tutumunu ifade etmemiştir” dedi. Ermeni hükümetinin Kırım konusunda daha tutarlı bir pozisyonu olsaydı, o zaman belki de Rusya’nın Dağlık Karabağ’daki duruma müdahalesinin çok daha yüksek olacağını açıkladı.(News.am)

3. Başbakan Paşinyan, Yerablur askeri panteonunu ziyaret etti… Başbakan Nikol Paşinyan, Cumhurbaşkanı Vahagn Khachaturyan ile birlikte Yrablur askeri mezarlığını ziyaret etti. Ülke için can verenlerin anısına saygı duruşunda bulunarak çelenk koydu (Kamu Radyosu)

4. Kriz daha da derinleşiyor… Ermenistan Sağlık Bakanı Anahit Avanesyan, Laçin Koridoru’nun kapatılması sonucunda Karabağ’ da yaratılan insani krize atıfta bulundu ve “Mevcut çözümler durumu hafifletemez. Şu anda sağlık durumları stabil olarak değerlendiriliyor, tetkikleri yapılıyor. Bu durumun düzeltildiği anlamına gelmez” dedi. (Kamu Radyosu)

5. Rusya, Ermenistan’a Birlik Devletine katılması için baskı yapıldığına ilişkin haberleri yalanladı… Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Ermenistan’a Rusya ve Beyaz Rusya Birlik Devletine katılması için baskı yapıldığına dair haberleri gerçeklerle kanıtlanmadığını ve yanlış olduğunu iddia ederek yalanladı. (Massis Post)

6. Ermenistan Rusya arasında Laçin koridoru gerilimi… Laçin koridorunun sivil giyimli Azerbaycanlılar tarafından 12 Aralık’tan bu yana blokaj altında tutulması Ermenistan ve Rusya arasında yeni bir gerilim yarattı. Karabağ Ermenileri ile Ermenistan arasındaki tek yol olan koridorun blokaj altında tutulması ve bölgede görev yapan Rus barış güçlerinin henüz konuyu çözüme ulaştıramaması, Ermenistan Hükümeti’nin Rusya’ya yönelik eleştirilerini artırmasına sebep oluyor. (Agos)
This entry was posted in ERMENİ SORUNU, FEYM GRUBU ÇALIŞMALARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *