FEYM BÜLTENİ – 25/2023 * Ermeni Faaliyetleri – 30 Ocak 2023

FANATİK ERMENİ YALANLARINA KARŞI

FEYM BÜLTENİ – 25/2023 * Ermeni Faaliyetleri – 30 Ocak 2023


1.. Uluslararası Adalet Divanı’nda Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki dava duruşmaları başlıyor….30 Ocak’ta Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki dava duruşmaları Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’nda başlayacak. Ermenistan, Azerbaycan’a karşı davanın duruşmaları 30 Ocak’ ta, Azerbaycan, Ermenistan’a karşı davanın duruşmaları ise 31 Ocak’ta görülecek. Ermenistan, Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin çalışmaları kapsamında Azerbaycan’a Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açmıştı.
https://www.ermenihaber.am/tr/news/2023/01/30/Uluslararas%C4%B1-Adalet-Divan%C4%B1-Ermenistan-Azerbaycan/243172

2. Vardanyan: “Ermenistan Ordusunun Karabağ Ermenilerini korumadaki rolü yadsınamaz” diyor… Ermeni yazar ve bilim adamı Ruben Vardanyan, 28 Ocak Ermeni Ordu Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajı özetle şöyle; “Bugün Ermeni Ordusunun kuruluşunun 31. yıl dönümünü kutluyoruz. Gerçekten de tüm Ermeniler için çok önemli ve anlamlı bir bayram. Ermenistan Cumhuriyeti’nin savunulmasında ve tabii ki Karabağ Ermenilerinin korunmasında Ermeni ordusunun rolü inkar edilemez. Bu, aynı zamanda Ermeni dünyasını korumanın garantisidir…”
https://www.panorama.am/en/news/2023/01/28/Ruben-Vardanyan/2787262

3. Pashinyan, Еl-Sisi ile Ermeni-Mısır ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ile ilgili bir dizi konuyu tartışıyor… Başbakan Nikol Paşinyan, resmi ziyaret için Ermenistan’da bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah Еl-Sisi’yi ağırladı. Önce Ermenistan ve Mısır liderleri arasında özel bir görüşme gerçekleşti, ardından müzakereler genişletilmiş bir formatta devam etti. Baş başa görüşmenin başında Başbakan Paşinyan, “Hükümetimiz ve halkımızın hem Mısır Arap Cumhuriyeti halkına hem de kişisel olarak size karşı çok sıcak bir tavrı var. Sizlerin de ziyaretiniz sonucunda ekonomik ilişkilerin büyük bir hareketlilik ve ivme kazanmasını temenni ediyorum” dedi. Buna karşılık Mısır Cumhurbaşkanı şunları söyledi: “Ekselansları, saygıdeğer Başbakanım, ülkenizdeki fırsat, davetiniz, sıcak karşılamanız ve iyi misafirperverliğiniz için teşekkür ederim. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesindeki dinamik gelişme için de teşekkür etmek istiyorum. İki ülkenin yönetimleri düzeyinde karşılıklı güven var, bu güvenin iki ülke halkları arasında da var olduğunu belirtmek gerekiyor…”
https://armedia.am/eng/news/110870/nikol-pashinyan-abdel-fattah-%D0%B5l-sisi-discuss-a-number-of-issues-related-to-the-ileri-geliştirme-of -armenian-egyptian-relations.html

4. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan Patrikhanesi ve Kudüs Ermenilerine yönelik şiddetten derin endişe ile duyuyoruz… Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vahan Hunanyan, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Kudüs’te son olaylardan derin endişe duyduğunu belirtti. Hunanyan “Ermeni Patrikhanesi ve eski şehirde yaşayan Ermeniler de dahil olmak üzere Kudüs’teki Hıristiyan dini kurumlarını hedef alan son şiddet ve vandalizm eylemlerinden derin endişe duyuyoruz” dedi.- https://news.am/eng/news/741988.html

5. Stano: “Rusya, Ermenistan’daki AB misyonunun amacını tam olarak yanlış anlamıştır”… AB Dışişleri Sözcüsü Peter Stano, bölgesel çözüm amaçlı Ermenistan’da iki yıllık bir Avrupa misyonu konusunda Rusya Devlet Bakanlığı’nın tepkisini yorumladı. “ AB’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasında Rusya’nın yayılmasının AB rekabetlerinin rehinesi haline gelmesinin ilan edilmesini istiyor”. AB’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki normalleşmede oynadığı rolün Rusya’ya yönelik olduğunu düşünerek Rusya’nın yanıldığını vurguladı. “Rusya bu misyonun amacını açıkça yanlış anladı ve AB’nin müdahalesini yanlış değerlendirmeye devam ediyor dedi.
https://tr.armradio.am/2023/01/30/stano-rusya-ermenistandaki-ab-misyonunun-amacini-acikca-yanlis-anlamıştır/

6. Ermenistan hükümeti, Ermeni Devrimci Federasyonu (ARF) Gençliğine yönelik ARF karşıtı politikalarını sürdürüyor… ARF Merkez Yürütme Başkanı Njteh Karakavorian, herhangi bir net açıklama yapılmadan Ermenistan’a girişi yasaklandı ve istenmeyen kişi ilan edildi. Bu, farklı yollar ve çabalarla ARF gençlik yapısının işleyişini bozmaya çalışan iktidar makamlarının Ermeni karşıtı konumunu bir kez daha kanıtlıyor….
https://armenianweekly.com/2023/01/29/armenian-government-continues-anti-arf-policies-toward-arf-youth/

7. Goris’te sıkışan Karabağ’a insani yardım konusunda Rus Barış Güçleriyle müzakereler sürüyor… Medya araştırmalarına yanıt olarak, KEY Bilgi Merkezi 27 Ocak’ta Hayastan All tarafından 100 ton gıda bağışlandığı bilgisini verdi. Azerbaycan’ın Karabağ’ı dış dünya ile birleştiren tek yolu kapatmasının neden olduğu insani krizin hafifletilmesi için Karabağ halkına yönelik Ermeni Fonu ve bir dizi Ermeni ve yabancı yardım kuruluşu tarafından bağışlanan 250 tondan fazla insani yardım ve Karabağ’ da Ermeni çocuklar için hazırlanan yıl dönümü hediyeleri halen Goris’te bekletiliyor. (Not:Daha önceki bir Bültenimizde, Azerbaycan’ ın söz konusu malzemeyi Karabağ Ermenilerine ulaştırmasının son derece olumlu bir jest olacağını önermiştik..,o.tan)
https://mirrorspectator.com/2023/01/27/humanitarian-aid-for-artsakh-stuck-in-goris-negotiations-with-russian-peacekeepers-continue/

8. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Ermenistan’da…Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdel Fattah El-Sisi, iki günlük resmi bir ziyaret için Ermenistan’a geldi. Cumhurbaşkanı Vahagn Khachaturyan ve Abdel Fattah Al-Sisi, Cumhurbaşkanlığı konutunda özel bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından her iki ülke heyetlerinin katılımıyla genişletilmiş bir toplantı yapıldı. Ermenistan Cumhurbaşkanı, özetle şöyle dedi: “Mısır Cumhurbaşkanı ülkesinin ve bölgesinin meselelerini anlattı, ben de Ermenistan ve bölgenin meselelerini arz ettim. Mısır’ın bölgesinde bir süper güç olduğu ve arabuluculuk misyonunda engin deneyime sahip olduğu ve en önemlisi komşularıyla barış içinde yaşama konusunda hemfikir olduğumuz bir sır değil.” Abdel Fattah Al-Sisi, bu ziyaret öncesinde Azerbaycan’ı da ziyaret etmişti. Azerbaycan ve Mısır Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Abdulfettah El-Sisi arasında Bakü’de gerçekleştirilen görüşmelerde ikili işbirliğinin genişletilmesi ele alındı. İlham Aliyev, tarafların karşılıklı işbirliği konusunda aynı pozisyona sahip olduğunu söyledi. “Gelecekteki işbirliği konusunda ortak bir pozisyona geldik. Bu işbirliği derinleştirilmeli ve genişletilmelidir. Bunun için tüm olasılıklar var ” dedi.
https://www.agos.com.tr/tr/yazi/28093/misir-cumhurbaskani-sisi-ermenistan-da

9. 15. Kuruluş yıldönümüne giden yolda AVİM… Ankara’da, kâr amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu olan Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), 2 Ocak 2023 tarihinde 14’üncü kuruluş yıldönümünü kutlamıştır. Teoman Ertuğrul Tulun’ un analizinin aslı İngilizce olarak 12 Ocak 2023 tarihinde kaleme alınmıştır… Analizde, “Kuruluşunun on beşinci yılına yaklaşan AVİM, Türkiye’nin objektif çıkarlarını her türlü menfaatin üzerinde tutarak, akademik ağırlıklı çalışmalarına ve araştırmalarına, ‘Ermeni Araştırmaları’, ‘Review of Armenian Studies’, ‘Uluslararası Suçlar ve Tarih’ ve ‘Avrasya Dünyası’ başlıklı dergilerini yayınlamaya aynı dikkat ve özenle devam edecektir.” (Not: FEYM Grubu olarak Avrasya İncelemeleri Merkezi’ nin ülkemiz için son derece yararlı çalışmalarını takdirle takip ediyor, bundan sonraki çalışmalarının da başarı ile devam etmesini diliyoruz..,o.tan)
https://avim.org.tr/tr/Yorum/15-KURULUS-YILDONUMUNE-GIDEN-YOLDA-AVIM

10 Türkiye, önümüzdeki hafta dış politikada uzun süredir sessizliğin hakim olduğu Kafkas coğrafyası ile meşgul olacak gibi görünüyor… Zeynep GÜRCANLI’ nın yazısı özetle şöyle; “ Kafkaslardaki hareketlenmenin ilk işaretleri, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesinde ortaya çıkmıştı. Blinken, Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan Laçin koridorunun ticarete ve seyahate yeniden açılmasını istediği duyuruldu. Ermeniler, son dönemde Azerbaycan’ı Laçin koridorunu geçişe kapatmakla suçluyorlardı. Azerbaycan ise bu suçlamaları, geçiş rakamları da vererek yalanladı. Azerbaycan’ın, koridordaki barikatların bizzat Rus askerleri tarafından kurulmuş olduğunu da yaptığı açıklamalarda vurgulaması, Moskova’yı da meselenin doğrudan tarafı haline getirmiş durumda. Önümüzdeki hafta, ısınan Kafkasya meselesine sadece ABD ve Rusya’nın değil, İran’ın da bir şekilde dahil olması büyük bir olasılık. Bunun işareti ise, cuma günü Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliğine yönelik saldırıyla geldi. Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne saldırının, Tahran ile Bakü arasındaki gerginliğin artmasıyla birlikte, tüm Kafkas meselesine etkileri gelecek hafta tüm dünyanın dikkatle izleyeceği bir konu olmaya aday. İşin bir de Avrupa Birliği boyutu var; AB’nin de tam bu karmaşa içinde, Ermenistan ile siyasi-güvenlik diyalog sürecinin ilk toplantısını yapmak için Dışişleri’nden sorumlu Politik Direktör Enrique Mora başkanlığındaki bir heyeti Erivan’a göndermesi tesadüf değil elbette….
https://www.ekonomim.com/kose-yazisi/kafkaslar-nato-ve-ucak-meselesi/681088
This entry was posted in ERMENİ SORUNU, FEYM GRUBU ÇALIŞMALARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *