DEMOKRASİDEN UZAKLAŞMANIN, TEK ADAM REJİMİNİN SONUCU * DÜNYA SEFALET ENDEKSİ SIRALAMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİ

DÜNYA SEFALET ENDEKSİ SIRALAMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİ

01 Kasım 2022

Dünya sefalet endeksi diye bir gösterge var.
Enflasyon ve işsizlik oranlarının topluyorlar,
sonra sıraya koyuyorlar.
Sefalet Endeksi bir ekonominin durumunu ve uygulanan ekonomik politikaların başarısını ölçmekte kullanılan bir endeks. Ülkedeki yıllık enflasyon ve işsizlik oranlarının toplanması ile yıllık sefalet endeksi rakamlarına ulaşılıyor.
İşsizliğin yükselmesi geliri olmayanların sayısının arttığını, enflasyonun yükselmesi yaşamın pahalandığını gösterdiği için endeksin yükselmesi sefaletin arttığını, dolayısıyla ekonomide bozulma yaşandığının ortaya çıktığını gösteriyor.
Enflasyon ve işsizliğin toplamından oluşan Sefalet Endeksi’nde Türkiye 93.3 puanla en yakın takipçisi 89.9 puandaki Arjantin’e fark atarak birinci oldu. 156 ülkenin yer aldığı endeks sıralamasında üçüncülüğü 41.4 puan ile Güney Afrika alırken onu 23.8 puanla Macaristan, 22.2 puanla Polonya, 17.5 puanla Rusya takip etti.
Yıllardır sefalet indeksinin ilk iki sıranın gediklisi Venezuela ve Zimbabwe ülkeleriydi… Değişeceği de yoktu ama bir anda Türkiye zirveyi Arjantin ile paylaşmaya başladı… Ve sonunda Türkiye Arjantin’i geçip “Dünyada ekonomisi en sefil ülke” unvanını aldı.
This entry was posted in Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *