Türkiye’de 2022’nin ilk dokuz ayında 2 bine yakın doktor yurt dışına gitti

Türkiye’de 2022’nin ilk dokuz ayında
2 bine yakın doktor yurt dışına gitti

Euronews • Son güncelleme: 24/10/2022

Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) göre, çalışmak için yurt dışına
giden doktor sayısı yılın ilk 9 ayında iki bine yaklaştı.
Son verilere göre yurt dışında çalışmak için gerekli olup TTB’den alınması zorunlu olan belgeyi elde etmek için başvuran doktorların sayısı 1 bin 938’e ulaştı. İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr Nergis Erdoğan, AFP’ye yaptığı açıklamada yurt dışında çıkan hekim sayısıyla ilgili şunları söyledi:
“Biz, yurt dışına çıkmak için hekimlerin alması gereken iyi hal belgelerinden anlıyoruz. Hem İstanbul Tabip Odası’na hem Türk Tabipler Birliği’ne ülke genelinde yapılan başvuru sayısı çok artmış durumda. Hakikaten 2012 yılının neredeyse kaç katı, ülke genelinde 59 iken bugün 1938’e çıkmış durumda.”
Geçen yılın tamamında, bin 400 doktor yurt dışında gitmek için TTB’ne başvuruda bulunmuştu. Bu yılın ilk altı ayında 938 doktorun başvuru yaptığı göz önüne alındığında, son üç ayda yurt dışına gitmek isteyenlerin sayısının katlanarak arttığı ortaya çıkıyor.
Türkiye’de yüksek enflasyon, uzun çalışma ve nöbet saatleri,i gelecek kaygısı ve özellikle doktorlara yönelik şiddet yurt dışına kaçışta önemli faktörler arasında yer alıyor.
İlk 9 ayda ne kadar doktor şiddet gördü
Bu arada Sağlık-İş Sendikası, bu yılın ilk 9 ayında iş yerinde şiddet gördüğü şikayetinde bulunan sağlık çalışanlarının sayısının 339’a çıktığını aktardı.
Son olarak haziran ayında bir kardiyoloji uzmanının, hasta yakını tarafından gördüğü şiddet sonrası hayatını kaybetmesi, yasal olarak cezaların artırılmasına rağmen yeterli önlemleri bir türlü alamadığı gerekçesiyle hükümete yöneltilen suçlamaların artmasına yol açtı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mart ayında yaptığı bir konuşmada, “Açık konuşuyorum, gidiyorlarsa gitsinler” demiş “Bizler de üniversiteyi yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Biz asistan doktorlarımız ile buralarda devam ederiz. Daha da ileri gidiyorum; yurt dışından dönmek isteyenlerin dönüşünü sağlar, buralarda görevlendiririz” demişti.
Enflasyon nedeni ile gelirleri eriyen doktorlar hem maaşlarını hem de zorlu çalışma koşullarını protesto ediyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise maaşların düşük olmadığını “En az alan doktor ne alıyor dedim, ‘8-9 bin’ dediler. En fazla alan ne alıyor dedim, ’25-30 bin’ dediler. Özel sektör çok veriyormuş, oraya gidiyorlar. Varsın gitsinler” cümleleri ile bu protestolara tepki gösteriyor.

https://tr.euronews.com/2022/10/24/turkiyede-2022nin-ilk-dokuz-ayinda-2-bine-yakin-doktor-yurt-disina-gitti
This entry was posted in Calisma Dunyasi - Is ve Emekciler, Saglik. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *