ABD’nin SİLAH YIĞINAĞI YAPTIĞI YUNANİSTAN SAVAŞ HAZIRLIĞI MI YAPIYOR?

YAŞAR ANTER – 26 Temmuz 2022

Yunanistan, ABD’den aldığı zırhlı araçları Batı
Trakya sınırı ile Ege adalarına sevk ediyor


ABD tarafından Yunan ordusuna hibe edilen toplamda bin 200 adet M1117 zırhlı araçtan 180 tanesi daha Selanik Limanı’na geldi. Zırhlı araçların Yunanistan-Türkiye sınırındaki Meriç Nehri bölgesine ve Ege adalarına konuşlandırılacağı belirtildi.
ABD‘nin Yunanistan’a EDA programı (Excess Defence Articles) kapsamında hibe ettiği toplamda bin 200 adet M1117 tipi zırhlı askeri araçtan 180 adedi daha Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen kargo gemisiyle Selanik Limanına indirildi.
ABD VE YUNANİSTAN MERİÇ SINIRINA KONUŞLANDIRACAK
Araçların gerekli bakım ve boya işlemleri yapıldıktan sonra demiryolu ve karayolu aracılığıyla, merkezi İskeçe’de bulunan 4. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Batı Trakya bölgesinde ve özellikle Meriç Dedeağaç (Evros) ilindeki askeri kışlalara ve bir  bölümü de Kuzey Ege adalarına konuşlandırılıyor. ABD’nin hibe ettiği zırhlı araçların silahsız olarak geldiği ve  Yunanistan Silahlı Kuvvetleri bu sorunu depolarında bulundurduğu stok makineli silahlarla çözmeyi planlandığı belirtildi. ABD’den şu ana kadar gelen araç sayısı 354 olduğu öğrenildi ve askeri hücum gücü yüksek araçların Batı Trakya Meriç sınırı ile Ege adalarına gönderileceği belirtildi.
ABD, KÖRFEZ SAVAŞINDA KULLANILAN OBÜSLERİ YUNANİSTAN’A VERECEK
ABD, Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan bilgiler doğrultusunda, geçtiğimiz aylarda ABD ile Yunanistan arasında yenilenen Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması gereği, ABD Yunanistan’a 2023 yılı içinde yine EDA programı (Excess Defence Articles) kapsamında Körfez Savaşı sırasında kullanılan ve şu an ABD’de silah depolarında bulunan çok sayıda ABD yapımı M109 155 mm’lik kundağı motorlu obüslerin verilmesi çalışmalarına başlandığı ileri sürüldü.
Buna göre 2023 yılının ilk yarısında Yunanistan’a getirilme çalışmalarının başlatılması öncesinde Ekim-Kasım aylarında bir askeri uzman heyetin ABD’ye giderek M109 155 mm’lik kundağı motorlu obüslerin seçimini yapması bekleniyor.

https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/yunanistan-abdden-aldigi-zirhli-araclari-bati-trakya-siniri-ile-ege-adalarina-sevk-ediyor-7270662/
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DIŞ POLİTİKA, YUNANİSTAN - EGE SORUNU. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *