HAYATIN İÇİNDEN * Marlon Brando adına Oscar’ı reddeden Sacheen Littlefeather’a Akademi’den 50 yıl gecikmeli özür

Sacheen Littlefeather – © AP Photo

Marlon Brando adına Oscar’ı reddeden
Sacheen Littlefeather’a Akademi’den
50 yıl gecikmeli özür

Euronews • 16/08/2022

Oscar Akademisi yarım asır önce ünlü aktör Marlon Brando adına dünyanın en prestijli sinema ödülünü kabul etmeyi reddeden Amerikalı yerli aktris Sacheen Littlefeather’dan resmi olarak özür dilediğini açıkladı. 
1973’te “Baba (The Godfather)” rolündeki başarısından ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Brando törene gelmemiş, onu temsil eden Littlefeather ise Brando’nun ödülü neden reddettiğini canlı yayında dünyaya duyurmuştu.
Littlefeather geyik derisinden elbisesi ve mokasen ayakkabılarıyla sahneye çıkmış ve Akademi Ödülleri’nde bunu yapan ilk Amerikan yerlisi kadın olmuştu. 60 saniyelik konuşmasında Brando’nun ödülü “bugün film endüstrisinin Amerikan yerlilerine yaptığı muamele” nedeniyle reddettiğini açıklamıştı.
Soyu Apaçi ve Yaki Kızılderililerine uzan kadın oyuncunun konuşması salonda büyük tepki toplamış ve uzun süre yuhalanmıştı. Littlefeather daha sonra yaptığı bir açıklamada “kovboy” filmlerinin ünlü oyuncularından John Wayne’in o gece kendisine fiziksel saldırı girişiminin güvenlik tarafından engellendiğini söylemişti.

“Daha sadece 50 yıl oldu”
Akademi mektubu, Sacheen Littlefeather’ı Los Angeles’ta bulunan Oscar Ödülleri Müzesi’nde 17 Eylül’de konuşma yapması için davet edilmesinin ardından duyuruldu. Mektup hakkında görüşleri alınan 75 yaşındaki aktris ise “Biz Kızılderililer çok sabırlıyızdır. Bakın daha sadece 50 yıl oldu” diyerek  mizah anlayışını her zaman korumanın önemli olduğunu vurguladı ve ekledi: (Mizah) Bu bizim hayatta kalma yolumuz. 50 yıl önce Oscar’ı kabul etmediğimden bu yana ne kadar çok şeyin değiştiğini görmek yüreklendirici”.
Geçen Eylül’de kapılarını açan Oscar Ödülleri Müzesi, “Rüzgar Gibi Geçti” filmine gölge düşüren ırkçılıktan kadınların ve azınlıkların yetersiz temsiline ilişkin son tartışmalara kadar film endüstrisinin “sorunlu tarihini” ele alma yönünde önemli adımlar atıyor. 1973’teki olaylı gecede yaşananlara da müzede özel bir yer ayrılmış durumda.

https://tr.euronews.com/2022/08/16/marlon-brando-adina-oscari-reddeden-sacheen-littlefeathera-akademiden-50-yil-gecikmeli-ozu
This entry was posted in GEÇMİŞİN İÇİNDEN, KIZILDERİLİLER, KÜLTÜR - EĞİTİM - ÇAĞDAŞLIK. Bookmark the permalink.

One Response to HAYATIN İÇİNDEN * Marlon Brando adına Oscar’ı reddeden Sacheen Littlefeather’a Akademi’den 50 yıl gecikmeli özür

  1. emin says:

    Onurlu sanatçının dik duruşu (Marion Brando) yıllarca anılacaktır.Kızılderilerin katledilmesi bir faciadır.En büyük katlıamı 1800 lerin ortasında ABD başkanı olan Andrew jackson dur.ABD araştırmacılarının en önemli yazarlarından olan Howard zinn in Öteki Amerika kitabında belgelemiştir..diğer bir yazarda Dee brown ın kitabı olan Kalbimi vatanıma gömün adlı kitabıdır…saygılarla.not …Kitaplar Sahaf larda bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *