ORGANİZE İŞLER * İşte Kızılay eliyle Manhattan’da yükselen süper lüks öğrenci yurdu

İşte Kızılay eliyle Manhattan’da yükselen süper lüks öğrenci yurdu
İşte Kızılay eliyle Manhattan’da yükselen süper lüks öğrenci yurdu
YUSUF DEMİR – 31 Ocak 2020
Merkezi New York’ta bulunan TÜRKEN Vakfı’na, Kızılay eliyle gönderilen bağışla, dünyanın en pahalı lokasyonlarından Manhattan’da inşa edilen süper lüks yurt projesinin maliyeti açıklanmıyor.
Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolarlık bağış kamuoyunda büyük tepki gördü. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader’in açıklamasıyla bağışın, New York merkezli TÜRKEN’e (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) aktarıldığı ve bir yurt inşaatında kullanıldığı anlaşıldı.
SÖZCÜ, yurt projesinin detaylarına ulaştı. ENSAR ve TÜRGEV tarafından 2014 yılında kurulan TÜRKEN Vakfı tarafından yaptırılan yurt dünyanın en pahalı emlak stokunun bulunduğu Manhattan’da inşa ediliyor.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E KOMŞU
2014 yılında New York’ta kurulan TÜRKEN’in, süper lüks öğrenci yurdu Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin de aralarında bulunduğu birçok önemli kuruma bir adım mesafede.
ARSA 90 MİLYON LİRAYA ALINDI
Türken Evi adlı proje, 2’nci Bulvar ile 41’inci Cadde’nin kesiştiği noktada 90 milyon lira (15.5 milyon dolar) satın alındığı belirtilen eski bir binanın arazisine yapılıyor. Projenin toplam maliyeti ve finansmanın kaynağı açıklanmıyor. Bir kısmı Kızılay üzerinden yapılan bağışla karşılandı ancak kalan miktar için kimlerin bağış yaptığı bilinmiyor.
220 KAPASİTELİ KADIN-ERKEK KARMA YURT
“Perkins & Will” mimarlık firması tarafından tasarlanan kule 21 kat olacak. Kadın-erkek karma şekilde planlanan 220 kapasiteli yurtta, Türkiye’nin yanı sıra diğer ülkelerden müslüman öğrencilere hizmet verilecek. Binada, mescit, rekreasyon alanı, ofis, çok amaçlı salonlar yer alacak.

TÜRKEN Vakfı’nın inşa ettiği yurdun proje görseli.

NEW YORK BELEDİYESİ MÜHÜRLEDİ
TÜRKEN Evi inşaatı geçen günlerde mühürlendi. Tele1 internet gazetesinden Yılmaz Polat’ın haberine göre, dört ayrı şikayette, ‘inşaatın etrafında güvenlik ağı olmadığı, acil durumlarda tek çıkış bulunduğu, bu çıkışın da önünde inşaat artıkları bulunduğu, inşaat sahasının bakımsız olduğu, çalışma saatleri dışında çalışıldığı, hafta arası saat 7’den önce çalışmaya başlandığı, çimento kamyonunun bir arabaya çarpıp zarar verdiği, kaldırıma yayıldıkları, geceleri ışık koymadıkları, yayaların sokakta yürümek zorunda kaldığı, inşaatın izinsiz hafta sonları da devam ettiği” belirtildi. İnşaatın bu nedenle geçici olarak durdurulduğu kaydedildi.

FOTO: SHUTTERSTOCK/ TÜRKEN Vakfı’nın inşa halindeki yurdu New York’un Manhattan semtinde yükseliyor.

YABANCI ÜLKELERDEN BAĞIŞ YASAK
ABD yasalarına göre vakıflar, yabancı ülkelerden direkt bağış alamıyor. Bu durumda Başkentgaz’ın gönderdiği bağışın, Kızılay ve Ensar’dan sonra TÜRKEN kasasına girmeden önce mutlaka ABD’de kayıtlı bir başka kişi ya da kuruma aktarılmış olması gerekiyor.
“ABD HAZİNE BAKANLIĞI’NIN LİSTESİNDE YOK”
Bu durum CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan’ın açıklamasıyla da doğrulandı. Özcan, TÜRKEN’e bağışlar konusunda yaptığı yazılı açıklamada ENSAR’ın Türken’e bağış yapanlar arasında olmadığını kaydetti. Açıklama özetle şöyle:
“Türken isimli vakfa kurulduğundan itibaren yaklaşık 330 milyon TL (54 milyon dolar) para yollandığını ABD Hazine Bakanlığından aldığımız belgelerle ispat etmiştik.
 Ancak Türken vakfına 2016 ve 2017 yıllarında yapılan her bir bağış kalemlerine bakıldığında, Ensar Vakfı ABD‘nin Kızılay üzerinden aldığını iddia ettiği yaklaşık 8 milyon dolarlık bağış, New York’taki Türken Vakfının Hazine Bakanlığına tebliğ ettiği rakamlar arasında yer almamaktadır.
Türken’e 2016’da gelen toplam bağış yaklaşık 7.2 milyon dolar; 2017’de ise yaklaşık 2.2 milyon dolardır. 2017’de gelen en büyük bağış 1.2 milyon dolar; 2016’da ise 4.5 milyon dolardır.
Eğer kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yaptığımız girişimler sonuçsuz kalırsa, ABD Hazine Bakanlığı ve Vergi Dairesi (IRS)’e dava açarak, bu bağışların kalemlerini öğreneceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz.”
SİNİRLİOĞLU TEMEL ATTI
TÜRKEN Evi’nin temeli 26 Kasım 2018’de atılmıştı. Törene Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Başkonsolos Alper Aktaş, TÜRKEN  Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Behram Turan ve Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams katılmıştı.

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/son-dakika-iste-kizilay-eliyle-manhattanda-yukselen-super-luks-ogrenci-yurdu-5599656/
This entry was posted in ORGANİZE İŞLER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *