DOĞA-ÇEVRE-EKOLOJİ * Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (DMÖ) hazırladığı son iklim raporunda yaşanan küresel ısınmanın geri dönülmez sınırın eşiğinde olduğu bildirildi.

Euronews  •  10/05/2022

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (DMÖ) hazırladığı son iklim raporunda
yaşanan küresel ısınmanın geri dönülmez sınırın eşiğinde olduğu bildirildi.

Uzmanlar ortalama küresel sıcaklıkların geçici olarak sanayileşme öncesi seviyenin 1 buçuk derece üzerine çıkma olasılığının çok yükseldiği değerlendirmesinde bulundu. Buna göre gezegenimiz önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 50 ihtimalle 1 buçuk dereceden fazla ısınabilir.
Uzmanlar bu artışın geçici olduğunu belirtiyor, ancak sıcaklıkların artış eğiliminin endişe verici olduğunu vurguluyor. Bu eşiğe ulaşma ihtimali ve bu sebeple iklim bağlantılı felaketlerin çoğalması olasılığı da zaman geçtikçe artıyor.
Uluslararası kabul gören iklim bilimcilerin uzman görüşleri ve dünyanın en iyi tahmin sistemleri kullanılarak hazırlanan raporda, 2022 – 2026 yılları arasında yüzde 93 gibi çok yüksek bir ihtimalle bugüne kadar kaydedilen en sıcak yılın yaşanacağı bildirildi. Bugüne kadar yaşanan en sıcak yıl 2016 olarak kayda girmişti.
“1,5 derece gelişigüzel bir istatistik değil”
DMÖ Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas yüksek bilimsel beceriyle hazırlanan bu çalışmanın Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nda belirlenen en düşük hedefe geçici olarak varma ihtimalinin giderek yaklaştığının belirtti.
“1,5 derece gelişigüzel bir istatistik değil” diyen Taalas bu rakamın iklimin etkilerinin insanlar ve bütün gezegen için zararlı hale gelmeye başladığı noktaya işaret ettiğinin altını çizdi.
‘Karbondioksiti emen beton’ inşaat sektörünün küresel ısınmaya katkısını azaltabilir mi?
İklim felaketinin önlenmesi için küresel ısınma 1,5 dereceyle sınırlanmalı | BM raporu
Ortalama küresel sıcaklıkların 2021 yılında sanayileşme öncesine göre yaklaşık 1,1 derece üzerine çıktığı sanılıyor. İnsanlar ve doğa açısından iklim bağlantılı felaketler sıcaklıkların 1,5 derecenin üzerine çıkmasıyla giderek daha riskli hale geliyor.
Ancak 1,5 derecenin yol açabileceği iklim bağlantılı riskler 2,0 derecenin üzerine çıkılmasının yaratacağı risklere göre daha düşük. Bu nedenle Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nda 1,5 derece alt hedef olarak belirlendi.
Uzmanlar henüz küresel ısınmayı tehlikeli seviyelerden aşağıda tutmayı başaramasak da daha ucuz yenilenebilir enerji, kirletici sanayillere karşı atılan adımlar ve diğer iklim taahhütleri ile iklim değişikliğinin en kötü senaryolarından kaçınmanın hala mümkün olabileceği vurguluyor.
Ancak Prof. Taalis, “Sera gazı emisyonuna devam ettiğimiz sürece sıcaklıklar artmaya devam edecek” diyerek uyarıyor.
This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *