‘X Files’ gerçekmiş: Pentagon gizli şekilde UFO’ları araştırmış

UFO görseli   –   ©  AFP

‘X Files’ gerçekmiş: Pentagon gizli şekilde UFO’ları araştırmış

Sertaç Aktan • 06/04/2022

X-Files’ gerçek oldu. Pentagon UFOları araştırdığını gösteren bin 574 sayfalık gizli belgeyi paylaştı.
İngiliz tabloid gazetesi The Sun’ın dört yıldır Pentagon ile verdiği bilgi erişimi mücadelesi sonuç verdi. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un gizli bir UFO araştırma departmanı ve programı olduğu ortaya çıktı.
İngilizce’de ‘Unidentified Flying Object’ yani ‘Tanımlanamayan Uçan Cisim’ anlamına gelen UFO, aslında “uzaylı yaratıklar” anlamına gelmiyor. Uçan cisimler bir başka ülkeye ait yeni teknolojiler de olabilir, atmosferik olayların neden olduğu göz yanılsamaları da.
Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası sayesinde
AATIP’in dosyalarına ve faaliyetlerine ilişkin ABD’de ‘Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası’ndan (FOIA) yararlanan The Sun gazetesi Aralık 2018’de gerekli formları doldurup başvuru yapmıştı.
Dört yıl boyunca yanıt alamayan The Sun yetkilileri nihayet Amerikan Savunma İstihbarat Ajansı’ndan (DIA) bir mektup aldı ve bin 574 sayfa belgeye ulaşabilecekleri teyit edildi.
Belgelerde Amerikan hükümetinin Pentagon’a UFOlarla ilgili bilimsel araştırmalar yapması için verilen talimatların yanı sıra UFO gördüğünü ileri süren insanların biyolojik ve psikolojik incelemeleri ve değerlendirmeleri de yer alıyor.
Paranormal tecrübeler kategorilendirilmiş ve görgü tanıklıklarının aktardıkları kayıt altına alınmış. Bu nedenle DIA’dan yapılan açıklamaya göre belegelerin bir bölümü kişisel verilerin korunması gerekçesiyle gizli tutulmaya devam ediliyor.
Vücut yanıkları ve hamile kalma iddiaları
The Sun gazetesine göre belgelerdeki en dikkat çekici kısım UFO gördüğünü ileri süren kişilerin maruz kaldıkları vücut yanıkları, kalp rahatsızlıkları ve uyku bozuklukları üzerindeki araştırmalar. İddia olunan bu etkilerin arasında en ilginç olanı ise ‘hamile kalanlar’. Kaçırılmış olduğunu ileri sürenler de var.
Belgelerdeki en önemli detay da görgü tanıklarının vücutlarında oluşan yanıkların çoğunun elektromanyetik radyasyon kaynaklı olduğunun tespit edilmiş olması. Bu yanıkların “Tahrik itiş sistemlerinin enerjisi” nedeniyle olmuş olabileceği belirtilen belgelerde bu tür nesnelerin “Amerika Birleşik Devletleri çıkarlarına tehdit” olabileceği konusunda uyarı bulunuyor.
İnsanların havadan ve yakın mesafedeyken “anormal” araçlara maruz kalmaktan yaralanmış olabileceği kaydediliyor. Raporda, tıbbi dosyaları olan 42 vaka ve bu tür yaralanmalar olan fakat yayınlanmamış 300 benzer vaka daha olduğu belirtiliyor.
AATIP’nin, UFO’ları incelemek için 2007 ve 2012 yılları arasında yürütülen gizli bir Pentagon programı olduğu anlaşılıyor. Bu programın varlığını eski istihbarat yetkilisi Luis Elizondo 2017’de açıklamıştı.

https://tr.euronews.com/2022/04/06/x-files-gercekmis-pentagon-gizli-sekilde-ufo-lar-arast-rm-s
This entry was posted in İSTİHBARAT KURUMLARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *