BABAM SAĞOLSUN, GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAKAN BEYLERİN ÇOCUKLARI

BABAM SAĞOLSUN, GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAKAN BEYLERİN ÇOCUKLARI

Naci Kaptan 15 Nisan 2022

DÜN’DEN BİR KESİT
Kurulduğunda sadece iki tavuk kümesi bir de soğuk hava deposu vardı. Ama bakan bey olan babası da vardı.
Abdullah Unakıtan’ın adı ilk kez İskerderpaşa cemaati mensuplarının ortağı olduğu Bedir Dış Ticaret adlı şirkette ortaya çıktı. 1981’de kurulan şirketin ortakları arasında Nakşi cemaatinin liderlerinden Eymen Topbaş’ın yanında Kemal Unakıtan da bulunuyordu. Unakıtan ailesi asıl büyümesini 2001 sonrası gerçekleştirdi. Abdullah Unakıtan ve aile fertlerinin sahip olduğu şirketler şöyle:21 Ocak 2001: AB Gıda, ortakları Abdullah Unakıtan, annesi Aysen Unakıtan, kız kardeşleri Zeynep Basutçu ve Fatma Unakıtan.8 Temmuz 2004: Avek, ortakları Abdullah Unakıtan, Hülya Paşalı ve İsmail Bostan.
2001: Abdullah Unakıtan, annesi Ahsen Unakıtan, kız kardeşleri Zeynep Unakıtan Basutçu ve Fatma Unakıtan ortaklığında AB Gıda kuruldu. İlk kurulduğunda Balıkesir ili Manyas ilçesi Yeniköy mevkiinde faaliyet gösteren kabuklu yumurta üretim tesislerinde sadece 2 adet tavuk kümesi, yumurta saklanan soğuk hava depoları ve civciv büyütme kümesi bulunuyordu.
2003: A.B Gıda, tam hasat zamanı düşük gümrük tarifesiyle 4 bin 400 ton mısır ithal edince piyasa kötü etkilendi. O dönem Maliye Bakanı olan Kemal Unakıtan, “Mısırları tavuklarımız için ithal ettik, sürekli yiyorlar” demişti. Abdullah Unakıtan mısırı gümrük vergisi yüzde 20 iken ithal etmiş, ithalatın ardından vergiler önce yüzde 45’e, sonra da yüzde 70’e çıkarılmıştı. Bu sayede Bakan’ın oğlu Abdullah Unakıtan’ın 360 milyar lira kazandığı iddia edilmişti.
2005: A.B Gıda, Bandırma’da 2.5 milyon TL’lik yatırım için Hazine’den teşvik belgesi aldı ve KDV istisnası ile gelir vergisinden muafiyet kazandı. Zaten şirket de en büyük atılımını bu yatırım sayesinde yaptı. Yılda 60 bin fosforik asit işlenmeye başladı. Food Grade Fosforik Asit Tesisi Türkiye‘de bir ilk oldu. Türkiye’de sadece Abdullah Unakıtan’ın şirketine gübre hammaddesi fosforik asit için ithalatçı belgesi verildiği ve bu sayede tekel oluşturularak, gübre fiyatlarının yüzde 300 artmasına neden olduğu öne sürüldü.
2006: 2005 yılının başına kadar yumurtanın KDV‘si yüzde 8, likit yumurtanınki ise 18 idi. Abdullah Unakıtan‘ın sahibi olduğu A.B Gıda, likit yumurta yatırımı yapmaya başlayınca KDV hemen yüzde 8’e indi. Bakan beyin çocuklarına duygusal kolaylık alanı açıldı.Kuş gribinin Türkiye’yi kasıp kavurduğu bir dönemde A.B Gıda’nın pastörize yumurtası marketlerde yerini aldı. Pastörize yumurta pazarının yüzde 90’ına sahip şirket, kuş gribi döneminde 1 haftada 1 milyon kutu ürün sattı.
Aslında bu hikayeler daha çok uzun…

GÜNÜMÜZDEN BİR KESİT
ZEYTİNLİKLERİN KESİLMESİNE İZİN VERİLMESİNDEN SONRA
BİNALİ YILDIRIM AİLESİ ZEYTİN İŞİNE GİRİYOR
Binali Yıldırım’ın çocukları zeytin işine giriyor
1 Mart’ta zeytin ağaçlarının kesiminin önünü açan düzenlemeden 9 gün sonra AKP’li Binali Yıldırım’ın çocukları zeytin bahçesi alım satımı ve kiralaması işine girdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğine bir madde ekleyen kararı 1 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlarda ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerine izin verilmesinin önü açılmaya çalışıldı. Bu karardan sonra zeytin kesimleri hızlandı. Karardan tam 9 gün sonra ise Binali Yıldırım’ın çocukları zeytin bahçesi alım satımı ve kiralaması için inşaat şirketlerini tarım şirketine çevirdi.
Binali Yıldırım’ın çocukları Erkam Yıldırım, Bülent Yıldırım ve Bahar Büşra Köylübay’ın ortak olduğu Gaye İnşaat isimli şirket inşaat işinden çıktı onun yerine tarım işine girdi. Şirket zeytin bahçeleri kuracak, satın alacak, kiralayacak, kiraya verecek ve satacak.
Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu 2005 yılında kurulan Gaye İnşaat Turizm Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi geçen ay inşaat işinden çıktı. Binali Yıldırım’ın çocukları Erkam Yıldırım, Bülent Yıldırım ve Bahar Büşra Köylübay’ın sahibi olduğu şirket meşgale değişime gitti. Daha önce ana iş kolu ‘inşaat’ olan şirket 10 Mart’ta meyve ve sebze meslek grubuna geçti. Şirketin yeni adı Gaye Tarım Otomotiv Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi oldu. Üç ortaklı şirketin sermayesi ise 37 milyon lira olarak belirlendi.
Cumhuriyet – Bora Erdin15 Nisan 2022

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE’M; “Bir Gün Bu Ülkenin Başucuna Bir Not Yanağına Da Bir Öpücük Kondurup Gideceğim Çok Tatlı Uyuyordun Uyandırmaya Kıyamadım Diyeceğim”.  (Arda Erdik)
This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *