Çıkmaz Boya Şart! – En Büyük Seçim Sahtekârlığı

Çıkmaz Boya Şart! – En Büyük Seçim Sahtekârlığı

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 19 Mart 2022

Tarihe en büyük seçim skandalı olarak geçen olayda, Liberya devlet başkanlığı için yarışan Charles Dunbar Burgess King, 15,000 kayıtlı seçmenin 234,000’inin oyunu alarak seçimi kazanmıştır.
Rekortmen Charles D. B. King yakın çevresiyle birlikte, Hollanda’nın Hague kentindeki Peace Palace önünde kameralara poz verirken, 29 Eylül 1927. Kaynak: C. G. Leeflang, Wikimedia Commons.
Liberya’nın 17’nci cumhurbaşkanı olarak; 1920-1930 yılları arasında görev yapan Charles Dunbar Burgess King (12 Mart 1875 – 04 Eylül 1961), tarihe en büyük seçim sahtekârlığı ve skandalına imza atan politikacı olarak geçmiştir.
Liberya’yı siyasi huzursuzluklardan koruyamayan, komşu ülkelerle savaşan, ekonomi ve kalkınma planları da sürekli beklentilerin altında kalan Bay King, 1927 yılında yapılan Liberya devlet başkanlığı seçimini, rakibi Thomas J. Faulkner’in aldığı 9,000 oya karşı 234,000 oy alarak ezici bir zaferle kazanır.
Ancak küçük (!) bir sorun bulunmaktadır.
Tarihte bugüne kadar görülen en büyük seçim sahtekârlığının yapıldığı Liberya’da, devlet başkanlığı seçiminin yapıldığı 1927 yılında oy kullanmak için kaydını yaptıran Liberyalı seçmen sayısı sadece 15,000’dir.
Bay King’in aldığı oy sayısı, oy kullanmak için kayıt yaptıran toplam seçmen sayısından 15 kat daha fazladır. Bay King, aldığı bu seçim zaferiyle Guinness Dünya Rekorları listesine girmeyi başarır. Bu ne idüğü belirsiz seçim, miktar olarak en büyük sahtekârlık ve seçim hilesinin yapıldığı seçim olarak girdiği Guinness Dünya Rekorları listesinde yerini hâlâ korumaktadır.
Seçim hilelerinin en başında gelen mükerrer oy kullanmanın önüne geçilmesi maksadıyla, oylarını kullanmalarının ardından parmaklarına çıkmaz mürekkep sürülen Faslı seçmenler, 2021 yılı genel seçimlerinde tercihlerini ılımlı partilerden yana kullanmıştır.
Guinness Dünya Rekorları listesine giren Bay King, 1930 yılında ülkede patlak veren zorla insan çalıştırma ve kölelik skandalının ardından istifa etmek zorunda kalır. Bay King’in devlet başkanlığı döneminin ardından akılda kalanlar ise büyük (!) seçim performansı, aşırı yolsuzluk, adam kayırmacılık, kölelik ve zorla insan çalıştırma uygulamalarıdır.
Seçim hilelerini önlemek için en etkili yöntemlerden bir tanesi çıkmaz boya kullanmaktır. Aksi takdirde Bay King’in kırılması imkânsız rekorunu egale etmek ve/veya kırmak isteyen politikacılar dünyanın her yerinde görülebilir.

https://www.sunsavunma.net/en-buyuk-secim-sahtekarligi
This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ TARİH, SUN SAVUNMA NET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *