YALANCILAR * Akşam ve Güneş’in Sümeyye Erdoğan’a suikast tapesi sahte çıktı

Akşam ve Güneş’in Sümeyye Erdoğan’a suikast tapesi sahte çıktı

İstanbul – BİA Haber Merkezi – 22 Şubat 2022, Salı


Savcılık Ethem Sancak’ın sahibi olduğu iki gazeteye
“yayın yoluyla zincirleme hakaret ve iftira”
suçlamasıyla 5 ayrı dava açtı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a Gülen Cemaati aracılığıyla suikast düzenleneceğini öne süren ve haberi manşetten duyuran Akşam ve Güneş’e savcılık 5 ayrı dava açtı.

Ethem Sancak’ın sahibi olduğu gazeteler Şubat 2015’te o dönem CHP Genel Başkan yardımcısı olan Umut Oran, Akif Hamzaçebi ile Emre Uslu’nun Fuat Avni hesabıyla Twitter’dan suikast iddialarını yazıştıkları öne sürmüştü.

TIKLAYIN – Sümeyye Erdoğan’a suikast iddiasına soruşturma

Çıkan haberleri ihbar kabul eden savcılık, suikast iddiasının yanı sıra haberde adı geçen Umut Oran ve diğerleri hakkında da re’sen soruşturma başlattı.

Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara ve İstanbul Emniyetinin Siber ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerine yazı yazarak haberde geçen yazı içeriklerinin doğru olup olmadığını sordu.

Gelen cevap yazılarında, yazı içerikleriyle ilgili somut tespit yapılamadığı, herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı belirtildi. Tüm kurumlardan yazışma içeriklerinin sahte olduğuna ilişkin bilgi alan savcılık soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Gerekçesinde ise “Bir kısım yayın organlarına servis edilen ve ‘Sümeyye Erdoğan’a Suikast’ başlığı ile yayımlanan haberlerin ve haber içeriklerinde yer verilen Twitter yazışmalarının gerçeği yansıtmadığı, olayda dahli bulunan herhangi bir şüpheliye ulaşılmadığı, bu haberlere konu iddiaların doğru olmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

Şikayetçi oldular

Bunun üzerine Umut Oran ile Akif Hamzaçebi böyle bir yazışma yapmadıklarını, kendilerine iftira atıldığını beyan ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ankara savcılığı “görevsizlik” kararı ile dosyayı İstanbul Basın Savcılığı’na gönderdi.

Soruşturma dosyalarına bakan Bakırköy Basın Savcısı Hüseyin Parlakkılıç Akşam ve Güneş’ dört ayrı dava açarken, Savcı Mustafa Gökay de iki gazeteye “iftira” suçundan bir dava açtı. İki gazeteye “yayın yoluyla zincirleme hakaret ve iftira” suçlamasıyla toplam 5 ayrı dava açılmış oldu.

Savcı Parlakkılıç’ın hazırladığı ve “Sümeyye Erdoğan’a suikast” konuşmalarını da içeren iddianamede bahse konu Twitter konuşmaları için iki ayrı bilirkişi raporu düzenlendiği, yazışmaların sahte olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

Parlakkılıç iddianamede bilirkişi ayrıca iddianamede bilirkişi raporlarına atıf yaparak “Her iki raporunda da Twitter yazışmalarının gerçek Twitter yazışması olmadığı, son raporda acemice hazırlanmış bir delil üretme çabası olduğunun belirlendiği görülmüştür” dedi.


https://bianet.org/bianet/medya/258113-aksam-ve-gunes-in-sumeyye-erdogan-a-suikast-tapesi-sahte-cikt

This entry was posted in ERGENEKON - BALYOZ, Fetullah Gülen, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *