Ukrayna Satrancı’ nda Şah-Mat Hamlesi…

Ukrayna Satrancı’ nda Şah-Mat Hamlesi…

Orhan Özkaya (Yazar)


Putin, savaş istemediklerini defalarca yineledi. Lavrov’ dan sonra Putin’de savaş istemediklerini yineleyerek, dünya kamuoyundaki gerginliği bir anlamda yatıştırdı. Ukrayna sınırındaki askerlerinin bir kısmını geri çekeceklerini açıkladı.

Biden’de böyle bir geri çekilmeyi henüz görmediklerini belirterek, gerginliği tırmandırıcı söylemlerini yükseltti. Putin’de, hemen çekmekten söz etmediğini, önce ABD’nin askerlerini ve Ukrayna’nın NATO’ya alınmayacağının garantisini talep etti. Bu satranç tahtasındaki hamleler devam ederken Sergey Lavrov, “Eğer savaş Rusya’ya bağlı ise savaş olmayacak. Biz savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızı görmezden gelemeyiz. ABD’nin önerileri, NATO’ nun önerilerinden daha iyi “diyerek durumun, bu örgüt dışına taşınmasını önerdi.

Ukrayna lideri Zelenskiy’in “Rusya’dan kaynaklı tehdidin tehlikeli, ancak belirsiz” demesi önemli bir saptama. ABD’nin satranç cephesindeki iki filin; İngiltere başbakanı Jonhson’un “Rus askerlerinin Ukrayna sınırında toplanmasını büyük ve güçlü bir ülkenin açık bir işgal tehdidiyle bir komşusunun sınırına asker ve tank yığdığını ortada. En kötüsünün yaşanması durumunda Ukrayna’nın direnişinin sert olacak ve savaşın Çeçenistan veya Bosna’daki savaşlara benzeyecek” demesi bir emperyalist ülkenin tutumunun izlerini taşıyor. Sorunun temeli Ukrayna’nın, “NATO’ya Üyelik Hareket Planı” talebi ve ABD ve Batı blokuyla küresel finans sisteminin içine, Zelenskiy iktidarının hevesle girmek istemesi. Rusya kırmızıçizgisini devreye sokarak ABD ve NATO provokasyonuna engel olmaya çalışıyor.

Biden’ in satranç cephesinde gerileme
Jonhonson görüşlerini, kendisinin içerdeki Parlamento ve yargıdaki soruşturmalarla başının dertte olması nedeniyle Ukrayna konusuna yeterli ilgiyi gösteremiyor. Satrançtaki diğer fil Fransa, Macron’ unda başının Covid19 aşısına karşı kitlesel eylemler ve eşinin cinsiyetinin tartışılmasıyla köşeye sıkıştırılmaya çalışılması, onu da tutuk davranmaya ve Putin’e masada megafonla seslenme magazin yaklaşımına sevk ediyor. İki filin saf dışı kalması ve vezir görevi yapan NATO’nun da etkisizleştirilmesinin Rusya tarafından sağlanması, bu durumu da hamle dışı bırakıyor.

Diğer kalelerden Kanada, aşı karşıtları kamyoncuların eylemlerini tırmandırması hükümeti zorlaması bu ülkeden gelecek desteğin de yetersiz kalmasına neden oluyor. İtalya kalesi de, yeni seçimden çıkmış ve yorgun bir liderle yola devam etmeye çalışıyor. Ukrayna liderinin yaklaşımı ise, ümitsiz olduğu yönünde… Yani anlaşılan, Satranç tahtasında Biden’ in en önemli seçkin askerleri devrilmiş durumda. Bu durumlar sonunda, Biden’ in satranç cephesinde geri adımlar sürüyor.

ABD, Afganistan’daki düştüğü onur kırıcı duruma hiçbir eksiklik duymadan, yeni cepheler açmayı sürdürüyor, Çin ve İran’dan sonra inatla, ısrarla Rusya’ya yüklenmeye devam ediyor. Ancak Putin’in Donbass havzasına yönelik hamlesi, satrancı bir adım öteye taşımasına ve şah çekmesine neden oldu. Rusya Parlamentosu’nun Donetsk halk Cumhuriyeti (DPR) ve Lugansk Halk Cumhuriyeti (LPR) özerklik tanıma girişimini onaylaması ve bu ülkelerdeki devrimci yapıya destek olduklarını gösteriyor.

Putin “şah-mat” çekmeye yakın
Karadeniz’i kuşatarak Romanya, Bulgaristan, Polonya ve Macaristan’dan sonra Belarus, Moldova’yı da bu cepheye dâhil etmenin kışkırtıcılığını sürdürüyor. Rusya, çevresinin kuşatılmasına, Karadeniz’in ABD gölüne dönüşmesine izin vermemeye kararlı… ABD, ülkedeki küresel finans krizi, Covid19 salgınını aşamamanın gerginliği, %30’un üstündeki işsizliği, yoksulluğu ve Trump’ la tırmanan ırkçılığı durduramamasının karşısında yetersiz kalmakta ve politik bir çözüm üretememekte. Bu nedenle bölgesel savaşları kışkırtmaya devam ediyor.

Amerikan halkından gizlediği “Soğuk Savaş” tırmanışını ve sadece silah satışlarıyla ekonomiyi yürütmeye çalışması stratejisini ört bas etmesi gözlerden kaçmıyor. Bütün savaşlardan yenilgiyle çıkmasına rağmen hâlâ halkın çocuklarının bu savaşlarda kırılmasına göz yumuyor ve Pentagon’un savaş baronlarına tutsak olmaya devam ediyor. ABD yönetiminin temelinin Pentagon ve istihbarat ajansları olduğu bilinen bir gerçek… Ukrayna satrancının da yenilgiyle sonuçlanacağı kesin, Zelinskiy’ in devrilişi bu oyunla birlikte gerçekleşecek. Biden’in de hamleleri son derece düşük görünüyor. Putin “şah-mat” çekmeye yakın bulunuyor…

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, KÜRESEL POLİTİKALAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *