TARİHİN İÇİNDEN GÜNÜMÜZE * Bağımsızlık için; Diren Ukrayna

Bağımsızlık için; Diren Ukrayna

Orhan UĞUROĞLU


1910’lu yıllarda büyük devletler ikiye ayrılarak güç birliği yapmaya başladılar.

İtilaf Devletleri;
– Birleşik Krallık, Fransa Cumhuriyeti ve Rus İmparatorluğu, İtalya Krallığı.

İttifak Devletleri;
– Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu

İtalya “İttifak” safında yer alırken Fransa ve İngiltere’nin “Kendi saflarında savaşa girmesi hâlinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan kendisine toprak vereceğiz” diye söz vermeleri üzerine “İtilaf” saflarında yer aldı. 28 Temmuz 1914 tarihinde başlayan 1. Dünya Savaşı 4 yıl sürdü ve 30 Ekim 1918’de Osmanlı Devleti, yenilgisini belirleyen Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamak zorunda kaldı.

Mondros Antlaşması’nın 7’inci maddesine göre, İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti’ni işgale başladılar. İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. Fransızlar ise; Trakya’daki demir yolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler. İngiliz orduları Maraş, Antep, Urfa, Adana ve civarını işgal etmişti. Musul’daki petrol kaynakları için Fransa ile 15 Eylül 1919’da imzalanan “Suriye İtilafnamesi” ile

– Musul İngilizlere
– Maraş, Antep ve Urfa civarı Fransızlara bırakıldı.

İtalyanlar ise Antalya, Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris’i işgal ettiler. Konya ve Akşehir’e de asker yolladılar. Ermeniler kurdukları alaylarla Doğu Anadolu’da yayılmaya ve bölgedeki Türklere zulüm ve baskı yapmaya başladılar. Kozan, Osmaniye, Mersin ve Adana’ya Fransızlarla birlikte Ermeni çetecileri de geldi. Yunanlılar kendilerine vaat edilen Ege Bölgesi’ni ele geçirmek üzere, 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdiler ve Ege Bölgesi’ni işgal ettiler.

Osmanlı payitahtı İstanbul’a gelince;
İstanbul ile Çanakkale Boğazı bölgesi 50.000 kadar İtilaf askeri tarafından işgal edildi.
13 Kasım 1918 günü, İtilaf Devletleri’nin 61 parça harp gemisi İstanbul önlerine demir attı.

Haydarpaşa Garı’nda bulunan Mustafa Kemal iskelede bekleyen Fransa’nın Enterprise (Kartal) istimbotuna binerek, Galata’ya demirli savaş gemilerinin arasından giderken ağlayarak yaveri Cevad Abbas’a şöyle der;

– “Geldikleri Gibi Giderler…”

(Kartal istimbotu, Tuzla’da yarı batık halde bulundu. Kasım 2017’de emekli Amiral Cem Gürdeniz başkanlığında kurulan “Kartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu” tarafından restore edildi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Halen İstanbul Tersanesi’nde sergileniyor. OU)

19 Mayıs 1919’da Samsun’a ilk adımı atması ile Anadolu’muza “Mustafa Kemal Güneşi” doğdu. Mustafa Kemal; Erzurum, Sivas kongreleri ve Amasya tamiminden sonra 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Ankara’da kurdu.

1. ve 2. İnönü zaferleri Yunan ilerlemesini durdurdu.
23 Ağustos-13 Eylül arasında süren Sakarya Meydan Muharebesi ile Yunan püskürtüldü.
26 Ağustos 1922’de taarruza geçen Türk ordusu, 30 Ağustos Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde Yunan ordusunu kesin yenilgiye uğrattı.

9 Eylül’de Türk orduları İzmir’e girerek Yunan işgaline son verdi.
Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde,
29 Ekim 1923’te TBMM’de Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ile;

– Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilan edildi.

Değerli okurlarım, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve yaşanan insanlık dramını dünya seyrederken bu satırları yazmama neden oldu. Atatürk paramparça edilen Anadolu’yu büyük Türk milletine önderlik ederek bizlere bugün gururla yaşadığımız laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan etti.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen yüce önder Atatürk’ü örnek alarak;
– Bağımsızlık için; Diren Ukrayna


https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bagimsizlik-icin-diren-ukrayna-514898h.htm

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DÜNYA ÜLKELERİ, FAŞİZM, Tarih. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *