YENİ NESİL SİLAHLAR * Gibka-S Çok Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

Gibka-S Çok Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Aralık 2021


Rus ordusu gelecek yıl Gibka-S VSHORAD (Very Short Range Air Defense – Çok Kısa Menzilli Hava Savunma) Sistemlerini envanterine alıyor.

Rus Silahlı Kuvvetleri taktik hava savunma Komutanı Korgeneral Alexander Leronov, savunma bakanlığına ait Krasnava Zvezda gazetesine verdiği demeçte; KBM tarafından seri üretimine başlanan Gibka-S sistemlerinin 2022 yılında Rus birliklerine verilmesine başlanacağını açıklamıştır.

Gibka-S, Rusya tarafından imal edilen ilk araca monteli ilk Kısa/Çok Kısa Menzilli Hava Savunma sistemidir. Sistem, 2019 yılında muharebe sahası testlerini başarıyla geçmiştir. Üzerinde dört adet Igla, Igla-S veya Verba füzesi bulunmaktadır.

Gibka-S, alçak irtifada uçan uçaklar,  helikopterler, dronlar (İHA-İnsansız Hava Araçları), seyir füzeleri ve yüksek hassasiyetli füzelere karşı günün her saatinde ve düşük görüş şartlarında etkili olarak kullanılabilmektedir. Gibka-S çok kısa menzilli hava savunma sistemi Tigr-M (9A332 muharebe aracı) zırhlı araçlar üzerine monte edilmiştir. Araç, Gibka-S hafif hava savunma sisteminin yanı sıra omuzdan atılan hava savunma füzeleri taşıyan nişancıları da taşıyabilmektedir. Araç üzerinde kullanıma hazır dört füze ve yükleme sonrası atılabilecek dört olmak üzere toplam sekiz adet füze bulunmaktadır. Dört mürettebatı (komutan, sürücü ve iki silahçı) olan Tigr-M modeli taktik araç üzerinde füze uzaktan kontrol birimi ve bir elektro-optik izleme ve hedefleme sistemi de bulunmaktadır.

Rusya’nın güneyinde bulunan Kapustin Yar test sahasında 2019 yılı sonlarında yapılan testlerde başarılı olan sistemin, sabit ve hareket halindeki birliklerin, gündüz ve gece yakın hava savunmasında kullanılması planlanmaktadır.

Araç üzerinde bir fırlatma rampasına yerleştirilen infrared güdümlü Igla-S (9M336, 9M342, 9M39) portatif satıh-hava füzeleri, 72,2 mm çapında, 1,690 mm uzunluğunda ve 11,3 kg ağırlığındadır. Igla-S füzeleri 3.500 metre irtifaya kadar 400 m/sn hızla uçan hava hedeflerini vurabilmektedir.

Sistem, 6.000 m mesafedeki hedeflere angaje olabilmekte ve üzerindeki optik arayıcı füzeyi hedefe yönlendirmektedir. Igla-S füzesi yüksek infilaklı parça tesirli hassas ve çarpma tesirli harp başlığına sahiptir.

Verba 9M336 füzesi, 72 mm çapında Igla-S füzesine benzer irtifa ve menzil özelliklerine sahip bir hava savunma füzesidir. 2.5 kg ağırlığında bir harp başlığı bulunmaktadır.


Gibka-S Çok Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

This entry was posted in SUN SAVUNMA NET, YENİ NESİL SİLAHLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *