DEVASA YOLSUZLUK * CHP’li Erdoğdu: ‘Rusya ile yapılan Mavi Akım anlaşmasında 12 milyar dolar yolsuzluk yapıldı

CHP’li Erdoğdu: ‘Rusya ile yapılan Mavi Akım
anlaşmasında 12 milyar dolar yolsuzluk yapıldı

euronews • Son güncelleme: 26/01/2022


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Rusya ile yapılan Mavi Akım doğalgaz anlaşmasında, 12 milyar doları aşan yolsuzluk yapıldığını öne sürdü. Ayrıca Samsun-Ceyhan boru hattının yapım işinin ihalesiz olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak tarafından yönetilen Çalık şirketine verildiğini dile getirdi.


“Soğuktan donanlar bilsinler, doğalgaz ve elektrik faturaların yapılan fahiş zamlar ekonomik zorunluluklar yüzünden yapılmadı. Bu zamlar yolsuzlukların ağır faturası yüzünden yapıldı. Sizler kullandığınız doğalgazın değil yapılan yolsuzlukların faturasını ödüyorsunuz.” ifadesini kullanan Erdoğdu, Twitter hesabı üzerinden iddialarını sıraladı.

“Şimdi sizlere Ruslarla yapılan Mavi Akım Doğalgaz anlaşmasında hangi yolsuzlukların yapıldığını, Türkiye’nin nasıl 12 Milyar doların üzerinde soyulduğunu ve milli çıkarlarımızın Damat Albayrak’ın yönettiği şirketin çıkarlarına kurban edildiğini anlatacağım” diyen CHP Milletvekili, ileti zincirinin devamında şunları yazdı:

“Ülkeler arasında doğalgaz anlaşmaları yapılırken alınacak doğalgazın fiyatı bir formül ile belirlenir. Bu formülde doğalgaza alternatif petrol ve fuel oil gibi maddelerin fiyatlarıyla, doğalgazın fiyatı bir formül içinde kullanılarak doğalgaz fiyatı belirlenir. İşte büyük yolsuzluk Türkiye ile Rusya arasında yapılan Mavi Akım Anlaşmasında yer alan bu formülün, Türkiye aleyhine Rusya lehine değiştirilmesiyle yapıldı. Şimdi Türkiye’ye milyarlarca dolar zarar veren bu formül yolsuzluğunun nasıl yapıldığını anlatayım.
15 Aralık 1997’de Rusya ile Türkiye arasında Mavi Akım gaz projesi ile ilgili bir anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre ilk gaz 1 Kasım 2003’de Türkiye’ye gelecek ve anlaşma 2026 yılında sona erecekti. Yani biz hala bu anlaşmaya göre Rusya’dan gaz almaya devam ediyoruz. Bu anlaşmada doğalgazın fiyatıyla ilgili bir de formülde vardı. Fiyat bu formüle göre belirlenecekti. İki taraf devlet uzun görüşmelerden sonra bu formül üzerinde anlaştıktan sonra on milyarlarca dolarlık bu anlaşmayı imzalamışlardı. Ancak Ruslar ilk faturayı Türkiye’ye gönderdiklerinde olması gerektiğinden çok daha yüksek bir fiyat istediler.
Bizim taraf anlaşmada belirtilen fiyat formülüne uyulmadığı için önce bu faturayı kabul etmedi ve ödemedi. Ancak 19 Kasım 2003 tarihinde anlaşılmaz bir biçimde Enerji Bakanı Hilmi Güler tarafından Rusların formül değişikliği talebi kabul edildi. Bu formül değişikliği 2026 yılına kadar Rusya için milyarlarca dolar kar Türkiye için zarar demekti. Şimdi bu formülde nasıl bir değişiklik yapıldığını anlatayım. İlk formüle göre petrol ve türevlerinin cari fiyatı ve formül katsayıları Türkiye lehineydi. Eğer petrol varil fiyatları 13 – 18 dolar civarına düşerse BOTAŞ zarar ediyordu. Ancak petrol fiyatları 50 – 140 dolar aralığında gezindiği ve 13-18 dolar bandına düşmesi mümkün olmadığı için anlaşmada yer alan formül Türkiye’nin lehine Rusya’nın aleyhineydi. Bu yüzden milli çıkarlarımız gereği iki devletin uzun görüşmeler sonucunda anlaştığı ve Türkiye’nin lehine olan formülün değiştirilmemesi gerekiyordu. Ancak AKP yönetimi tarafından formül aleyhimize değiştirildi. Dönemin Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Raporuna göre yapılan değişiklik sonucunda 2003 – 2007 yılları arasında alınan gaz dolayısıyla BOTAŞ’ın yani Türkiye’nin ödemesi gereken ek fatura yani zarar 526 Milyon dolar.”

Erdoğdu: Zarar 12 milyar doları aşabilir

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu,’anlaşmanın bitiminde Türkiye’nin zararının 12 milyar doları aşmasının bekleneceğini’ belirterek, iddialarını şu şekilde devam ettirdi:

“Mavi Akım Anlaşması gereği ilk yıllar daha düşük sonraki yıllar daha yüksek gaz alınacak. Yani yapılan bu değişiklikle Türkiye’nin zararı her yıl katlanarak büyüyecek. Anlaşmanın 2026 yılında biteceği düşünülürse zararın 12 Milyar doları aşması beklenebilir. Hal böyle olunca 2007 yılında bu defa Türkiye adına BOTAŞ Rusya’dan fiyat revizyonu istedi. Rusya bu isteği geri çevirdi. Çünkü daha önce değiştirilen yeni formül Rusya’ya milyarlarca dolar kar elde ettirecek şekilde ayarlanmıştı. Türkiye’nin değişiklik talebinden sonra AKP BOTAŞ Yönetim Kurulu’na atama yapmadı. Yönetim Kurulu toplanamadığı için karar da alınamadı ve bir daha bu talep yenilenmedi. Bu tespite ilişkin Denetim Raporu’nun ilgili sayfası aşağıda.

“Samsun-Ceyhan boru hattının yapımı ihalesiz
Berat Albayrak’ın yönettiği şirkete verildi”

Erdoğdu, iddialarını şöyle devam ettirdi:

“Erdoğan ve Putin’in neden sürekli
başbaşa görüştüklerini anlıyor musunuz?”

“Sizler kullandığınız doğalgazın değil yapılan yolsuzlukların faturasını ödüyorsunuz” ifadesini kullanan CHP Milletvekili Erdoğdu, iddialarını şu şekilde sonlandırdı:

“Soğuktan donanlar bilsinler, doğalgaz ve elektrik faturaların yapılan fahiş zamlar ekonomik zorunluluklar yüzünden yapılmadı. Bu zamlar yolsuzlukların ağır faturası yüzünden yapıldı. Sizler kullandığınız doğalgazın değil yapılan yolsuzlukların faturasını ödüyorsunuz. Şimdi bu yazdıklarımdan Erdoğan ve Putin’in neden yanlarına hiç kimseyi almadan sürekli başbaşa görüştüklerini anlıyor musunuz? Bu görüşmeler sonrası milli menfaatlerimizin damadın menfaatlerine nasıl kurban edildiğini anlıyor musunuz?”

Öte yandan “Doğalgaz yolsuzlukları bunlarla sınırlı değil.” diyen Aykut Erdoğdu, “Çok yakında Azebaycan’la yapılan anlaşmalarda yapılan değişikliklerle bu Milletin nasıl milyarlarca dolar soyulduğunu sizlerle paylaşacağım. Ben son 20 yılda yaklaşık 1 trilyon dolar rüşvet verildi ve 5 trilyon dolar kamu zararı oluştu dediğimde şaşıranlar sadece bugün açıkladığım 25 – 30 milyar dolarlık yolsuzluklara baksınlar. Memlekette bunlar gibi yüzlerce dosya var. Siz dinledikçe ben anlatacağım.” açıklamasında bulundu.

Bu yazdıklarının kendisine açılması muhtemel davalarla ilgili ön savunma olduğunu belirten CHP’li milletvekili, bunların iddia olduğunu, yazdıklarının doğru olması halinde yolsuzluk yapanlardan, yanlışsa kendisinden hesap sorulmasını istedi. (1)


MAVİ AKIM PROJESİ NEDİR

Mavi Akım Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz nakletmek için Karadeniz geçişli büyük boru hattıdır. Boru hattı merkezi Hollanda olan Rus Gazprom ve İtalyan ENI ortaklığıyla kurulan Blue Stream Pipeline B.V. tarafından inşa edilmiştir. Blue Stream Pipeline B.V. boru hattının deniz bölümünün ve Beregovaya kompresör istasyonunun sahibidir, Gazprom boru hattının Rus topraklarında kalan bölümünün işletmesini üstenmiş olup Türk topraklarında bulunan bölümün işletmesi ise Türk enerji şirketi BOTAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir. Gazprom’un boru hattını inşa etmesindeki amacı Rus gaz iletim hatlarını arttırmak ve Türkiye’nin üçüncü ülkelerle enerji anlaşmaları yapmasına engel olmaktır.

Mavi Akım hattının uzunluğu 1213 kilometre olup, Şubat 2003 tarihinde açıldı. Açılış törenine, Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte, Vladimir Putin ile Silvio Berlusconi katılmıştır.

Mavi Akım projesi, Ankara ile Moskova arasında 1997 yılında imzalanan anlaşmaya göre, 25 yıl süreyle, Türkiye’nin Rusya’dan yılda 16 milyar metre küp doğalgaz satın almasını öngörüyor.

1213 kilometre uzunluğunda doğalgazı taşıyan boru hattının, yaklaşık 380 kilometresi, Karadeniz’in altından geçmektedir. Deniz altındaki boru hattı, 2150 metre derinlikle, yeryüzünün en derindeki boru hattıdır. Hattın yapımını, İtalyan ENİ şirketi üstlenmişti. Yıllık 16 milyar metre küp kapasiteli boru hattından Türkiye, 2002 yılı sonundan bu yana gaz almaktadır.[2]


(1) https://tr.euronews.com/2022/01/26/chp-li-erdogdu-rusya-ile-yap-lan-mavi-ak-m-anlasmas-nda-12-milyar-dolar-yolsuzluk-yap-ld

[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Mavi_Akım

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *