TARİHİN İÇİNDEN * PEARL HARBOUR BASKININDA PASİFİK FİLOSU KOMUTANI OLAN Amiral Benjamin (Mustafa) Edward Kimmel, neden MUSTAFA adını aldı?

7 Aralik 1941, Pearl Harbour baskını, komutan
Amiral Benjamin (Mustafa) Edward Kimmel


Husband Benjamin Ronald Kimmel (d. 26 Şubat 1882 – ö. 14 Mayıs 1968) Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nda tümamiral rütbesiyle görev yapmış bir komutan. Japon İmparatorluk Donanması’nın Pearl Harbor’a yaptığı saldırı esnasında görevde bulundu.

7 aralik 1941 pazar. 80 sene önce japon filosunun Hawaii adalarinda Pearl Harbour limaninda bulunan amerikan pasifik donanmasina ani, habersiz saldirmasinin günüdür. Orada bulunan ABD Deniz Kuvvetlerinin komutani olan Amiral Husband Edward Kimmel’in (26.2.1882-14.5.1968), iyi bir komutan, ileri görüslü ve kararli asker olmasindan dolayi takma ismi (rumuz, lakap) (nickname) Mustafa olarak bilinir, “Mustafa” being a reference to Mustafa Kemal Atatürk.

26 Şubat 1882 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyâletinde dünyaya gelmiş ve eğitimini tamamladıktan sonra 1904 yılında ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi’nden mezun oldu. Pek çok deniz savaşında görev aldıktan sonra 1937 yılında tümamiralliğe yükseldi. 1941 yılında merkezi Pearl Harbor Deniz Üssü olan ABD Pasifik Filosu Komutanlığı’na atandı. Pearl Harbor saldırısında isabet eden bir mermiyle yaralandı. II. Dünya Savaşı’na katıldı.


Sayın Azmi Güran’a teşekkür ederim.

This entry was posted in ATATURK, Tarih. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *