Kanada, ayrımcılığa maruz kalan yerli çocuklar için 31 milyar dolar ödeyecek

Küçük Sioux çocuklar ailelerinden alındı ve 1897’de yatılı bir okula gönderildi. | Kongre Kütüphanesi.

Kanada, ayrımcılığa maruz kalan yerli
çocuklar için 31 milyar dolar ödeyecek

İstanbul – BİA Haber Merkezi – 14 Aralık 2021,


1874 – 1996 yılları arasında ülkedeki yerli çocuklara yönelik eğitim sistemi, çocukları ailelerinden ayırıp yatılı okula gönderen, ana dillerini terk etmeye ve Hıristiyanlığa geçmeye zorlayan bir asimile etme girişimiydi.

Kanada, ayrımcılığa maruz kalan yerli çocuklara ve ailelerine 40 milyar Kanada doları (yaklaşık 31 milyar ABD doları) ödeyecek.

1874 – 1996 yılları arasında ülkedeki yerli çocuklara yönelik eğitim sistemi, çocukları ailelerinden ayırıp yatılı okula gönderen, ana dillerini terk etmeye ve Hıristiyanlığa geçmeye zorlayan bir asimile etme girişimiydi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, son olarak Eylül ayında, Kanada’da bir üst mahkeme, hükümetin Kanada Yerlilerine verilen hizmetleri, yerli olmayan çocuklar için olanlara kıyasla daha az finanse ettiğine dair 2016’da aldığı kararı onayladı.

2006’dan sonra sosyal hizmetler sistemine dahil olan her çocuğa 40 bin Kanada doları (yaklaşık 31 350 ABD doları) ödeme emri verdi.

İlk başta karara itiraz edeceğini söyleyen hükümet, eski yatılı okulların bulunduğu yerlerde 1100’den fazla isimsiz mezarın keşfedilmesinin ardından vazgeçti.

“Para adalet anlamına gelmese de…”

Kanada Yerlileri Meclisi Ulusal Başkanı RoseAnne Archibald, “Para adalet anlamına gelmese de ileriye doğru iyileşme yolunda olduğumuzun işaretidir” dedi.

1874 ile 1996 yılları arasında okullarda yaklaşık 150 bin Yerli, Métis ve İnuit çocuk kaldı. Bu politika, ana dillerini terk etmeye, İngilizce veya Fransızca konuşmaya ve Hıristiyanlığa geçmeye zorlanan yerli çocuklarda nesiller boyunca travmalar yarattı.

Mayıs ayında da Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulu’nun bahçesinde 215 çocuk cesedi kalıntısının bulunmuştu. Kanada resmi haber ajansı CanadianPress’in haberine göre, 1869-1978 yılları arasında faaliyet gösteren Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulunun bahçesindeki mezarlarda bulunan çocuk cesetlerinin bazıları 3 yaşındaki çocuklara aitti.

Tk’emlups te Secwepemc First Nation kabilesi şefi Rosanne Casimir, yaptığı basın açıklamasında, ceset kalıntılarının, kabilelerine mensup ailelerin çocuklarına ait olduğunu ve bölgede çalışma yapan görevliler tarafından yeraltına nüfuz eden bir radar yardımıyla keşfedildiğini belirtmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, olayla ilgili olarak, “Eski Kamloops yatılı okulunda bulunan cesetler haberi kalbimi parçalıyor. Bu, ülkemiz tarihinin o karanlık ve utanç verici döneminin acı verici bir hatırlatıcısı'” demişti.


https://bianet.org/bianet/insan-haklari/254803-kanada-ayrimciliga-maruz-kalan-yerli-cocuklar-icin-31-milyar-dolar-odeyecek

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, ASİMİLASYON, KIZILDERİLİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *