ESTONYA FERİBOTU SENDROMU

ESTONYA FERİBOTU SENDROMU


Almanya’da inşa edilen Estonya Feribotu 1994’de kıyıya yakın bir yerde
su alıp yan yatarak battı. 852 yolcu öldü, 137 kişi bu kazadan kurtuldu.

Ölenlerin %98’i yüzme biliyordu.
Peki bu 852 yolcu nasıl öldü?

Feribot 28 Eylül gece 00.30’da sert dalgalar nedeniyle su almaya başladı. Su miktarının artmasıyla tahliye işlemi hemen başlatıldı. Ancak 987 yolcudan sadece 137’si feribotu terk ettiler ve kurtuldular. Geri kalan 852 yolcu ise gemi kaptanının:

“Sayın yolcularımız, lütfen panik yapmayın; dünyanın en güçlü feribotundasınız” sözlerine kanarak su boşaltma işlemini merakla izlemeye başladılar. Saatler ilerledikçe feribot daha da yan yattı ama 852 yolcu izlemeye devam etti. Saatler 01.50’de Estonya Feribotu tamamen sulara gömüldü.

852 yolcunun Feribotun su aldığını ve yan yatmaya başladığını görmelerine rağmen son saniyeye kadar izlemeleri psikoloji kitaplarında “Estonya Feribotu Sendromu” olarak yer almıştır. O insanların davranış şekillerine psikoloji bilimi mantıklı bir açıklama getirememiştir.

Tam da şu günlerde Türkiye’de de “Estonya Feribotu Sendromu” yaşanıyor

-“Sayın yolcularımız, lütfen panik yapmayın!.. Evet fiyatlar yükseliyor, evet ekonomideki kriz derinleşiyor, evet işsizlik yükseliyor, evet Dolar 18 TL oldu, evet fakirlik yaygınlaşıyor, enflasyon tavan yapıyor ama feribotun kaptanına güveniniz, batmayacağız, bizi izlemeye devam ediniz!..”


Alper Aksoy

This entry was posted in Ekonomi, KISSADAN HİSSELER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *