İşte CIA tetikçisi Mehmet Eymür’ün sicili

İşte CIA tetikçisi Mehmet Eymür’ün sicili

Belgelik – 04 Kasım 2021

Türkiye’de yüzlerce siyasi cinayetin işlendiği dönem kendisinin MİT içinde görev aldığı ve Kontr-Terör Başkanlığı yaptığı 1990’lı yıllardır. Eymür’ün kendisi doğrudan bu cinayetlerin sorumlusudur. Bunu 26 Kasım 2008’de ifade eden bizzat MİT Müsteşarlığı’dır: “Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontr-Terör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997 yılında Kuruluş Şemasından çıkarılmıştır.”(1)

O dönem Kontr-Terör merkezinin başında olan Mehmet Eymür, talimatları doğrudan Tansu Çiller’den alıyordu. “Terörle mücadele” perdesi altında, faili meçhul cinayetlerden silah ve uyuşturucu kaçakçılığına kadar pek çok Gladyo faaliyetini bu merkez gerçekleştirdi. MİT bu faaliyetleri bildiğinden 1997 yılında kuruluş şemasından bu merkezi çıkarttı.

EYMÜR’ÜN FETÖ BAĞLANTISI

MİT’in Eski Orta Asya Sorumlusu Kaşif Kozinoğlu, Ergenekon kumpasında hedef alınarak hapse atılmıştı. Ardından şüpheli bir biçimde cezaevinde hayatını kaybetmişti. Ancak vefat etmeden önce kendi el yazısı ile Aydınlık Gazetesi’ne gönderdiği notlar büyük bir sır perdesinin aralanmasını sağladı. Kozinoğlu, mektuplarda Eymür’ün, FETÖ’den aylık 50 bin dolar maaş aldığını ve Ergenekon kumpasında FETÖ tarafından özel olarak görevlendirilerek ABD’den Türkiye’ye getirildiğini yazmıştı.(2) Eymür, Tuncay Güney’le hazırladıkları sahte belgelerle Ergenekon Operasyonu’nun alt yapısını oluşturmuş.(3)

EYMÜR’ÜN DR. DOĞU PERİNÇEK’E SUİKAST PLANI

Dr. Doğu Perinçek’in 1 Haziran 2021 tarihinde Ulusal Kanal’da Çıkış Yolu programında açıkladığı ve Musavat Dervişoğlu’nun da dahil olduğu suikast planının başındaki isim Mehmet Eymür’dür. Alaattin Çakıcı, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nda 3 Mayıs 2000’de verdiği ifadede “Mehmet Eymür eski bana bağlı olan kader arkadaşım birkaç tane ülkücüyü programlıyor. Ve benimle irtibata geçiyor. Çocuk ‘Ağabey, bu Doğu Perinçek, senin için de ‘CIA ajanı’ dedi. Bu Topal’ı koparalım mı?’ diyor… Onun üzerine biz bu işe engel oluyoruz. Yani Eymür, o arada iki tane ülkücüyü kullanarak Doğu Perinçek’i öldürtecek, ihaleyi de bana yıkacak”(4) dedi.

İşte Çiller, Peker, Ağar, Eymür ve Altaylı’yı buluşturan örgüt!

EYMÜR’ÜN AMERİKA İTİRAFI

Önceden Aydınlıkçıları yalanlayarak “MİT’in içinde Amerikancı yok” diyen Eymür, 3 Mart 2014 tarihinde A Haber’de yayınlanan Yaz-Boz programında kendisinin de hizmet ettiği CIA’nın MİT’i eğittiğini, yıllar sonra itiraf etti. Eymür aynı zamanda, Amerikalıların 1946’dan bu yana devletin her yerine girdiğini söyledi.(5)

EYMÜR MİT RAPORLARINI TÜRK ORDUSUNU YIPRATMAK İÇİN ÇIKARTTI

Aydınlık’ın kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever Takvim Gazetesi’ne verdiği röportajda Eymür’ün “ben çıkarttım dediği” I. MİT Raporu’nun doğrudan Türk Ordusu’nu hedef aldığını belirtmişti:

“Birinci MİT raporu, İkinci MİT raporu örnekleri. O raporların hepsi Türkiye aleyhtarı raporlardır. Aydınlık hareketi de onları ortaya çıkarmıştır. Hep böyle kritik zamanlarda Mehmet Eymür çıkartılır. Bağlı bulunduğu merkez tarafından çıkartılır. Birinci MİT raporunda;

O zaman Özal’ın sivilleşme programını uygulamak bakımından Türk Ordusu’nu yıpratmak gerekirdi. O rapor bu çerçevede hazırlanmıştı. İkinci MİT raporu aynı şekilde, o dönemin gladyo ihtiyaçlarına uygun hazırlandı. Bugün de çıkartılıp, tanık olarak gösterilmesinin nedenini hepimiz biliyoruz. Biz beş yıldır ‘getirin bu kişileri dinleyin’ diye talepte bulunuyoruz. Beş yıldır gelmemiş bunlar. Niçin bugün gelmişler? Tam Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı yeni bir operasyon, YAŞ’ta 40 generalin emekli edilmesi ortamını sağlamak üzere Hilmi Özkök getirilip, çıkartılıyor.”(6)

KİRLİ İŞLERDEN SONRA ABD’YE SIĞINDI

Mehmet Eymür, Türkiye’de sayısız kirli işe bulaştıktan sonra MİT’ten emekli olup ABD’ye yerleşti. ABD’de yaşadığı Mc Lean kasabası, ABD’de üst düzey bürokratların, siyasetçilerin ve ajanların yerleşik olduğu bir bölge. Kuzzat Altay gibi CIA elemanları da bu bölgede kalmaktadır. 20 yıldır ABD’de yaşayan Eymür, Türkiye düşmanlığını artık gizlemeden ABD’den yapmaktadır.

AYDINLIKÇILAR 50 YILDIR GLADYO İLE SAVAŞIYOR

Aydınlıkçılar yaptığı yayınlarla, Mehmet Eymür’ün CIA elemanı olarak Türkiye’de yürüttüğü birçok faaliyeti açığa çıkarmıştır. Bu yayınlar Türkiye’de ciddi bir etki yaratmıştır. Mehmet Eymür’ün deyimiyle “MİT felce uğramıştır.”

Türkiye’deki en önemli CIA operasyonlarından olan 1 Mayıs 1977 Katliamın’ dan önce Aydınlık ve Halkın Sesi yetkilileri halkı bu provokasyona karşı uyarmıştı. Ardından 24 Mayıs 1977’de, ‘’Kanlı 1 Mayıs’’ın tüm gerçekliği yayınlarımız aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu. Maraş, Çorum, Malatya, Sivas katliamlarını ortaya çıkarmamız, 1977 yılında yapılması planlanan, Amerikancı Namık Kemal Ersun Darbesini teşhir etmemiz MİT içindeki kontrgerillaya büyük darbeler indirmişti. 1979 yılında yayınlanan kontrgerilla dizisi kontrgerillanın mensuplarını isim isim açıklıyor, eylemlerini kanıtlıyor ve ABD ile olan ilişkilerini ortaya koyuyordu.(7)

İşte bu yayınlardan sonra Özel Harp Dairesi’nde ve MİT içinde öbeklenen gladyo unsurları açığa çıktı ardından görevden alındılar. Aslında bu yayınlarla felce uğrayan ABD’nin Türkiye’ deki planlarıydı.


Kaynakça

1) https://www.mit.gov.tr/basin39.html

2) Kaşif Kozinoğlu, Kaşif Kozinoğlu’nun Mezara Götürmediği Sırlar, Genişletilmiş 29. Basım, İstanbul: Kaynak Yayınları, s.73

3) https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2017-ocak/rubin-den-sonra-adami-da-aydinlik-a-saldirdi

4) https://www.ahaber.com.tr/video/eski-programlar/yazboz-videolari/mehmet-eymur-mit-gulenle-temastaydi

5) Aydınlık Dergisi, 23 Ocak 2005

6) https://www.aydinlik.com.tr/arsiv/eymurun-hayati-cianin-kucaginda-gecti

7) Doğu Perinçek, Çiller Özel Örgütü, Geliştirilmiş 7.baskı , İstanbul: Kaynak Yayınları, s.41-44

Aydinlik.com.tr


https://ilkkursun.site/iste-cia-tetikcisi-mehmet-eymur-un-sicili

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, İSTİHBARAT KURUMLARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *