İngiliz ihracat ajansından Kalyon Enerji’ye 217 milyon sterlinlik kredi garantisi

Güneş enerjisi panelleri   –   ©  ANTONIO CARRAPATO/AP2007

İngiliz ihracat ajansından Kalyon Enerji’ye
217 milyon sterlinlik kredi garantisi

euronews • 15/11/2021


İngiliz ihracat kredi ajansı UKEF, Kalyon Enerji’ye ait Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak projeye 217 milyon sterlinlik kredi garantisi verecek.

Ajansı şu ana kadar verdiği en yüksek güneş enerjisi garantisini alan Karapınar Güneş Enerjisi Santrali tamamlandığında 1,35 gigawattlık kurulu kapasiteye sahip olacak. 2022 sonunda tamamlanması planlanan projede 2 milyon haneye yetecek kadar elektrik üretilecek.

İngiliz Dış Ticaret Bakanı Anne Marie Trevelyan yaptığı açıklamada, “UKEF’in finansman desteği yabancı ülkelerinde yenilenebilir enerjiye yatırım yapmasını teşvik ederken İngiliz şirketlere de yeni pazarlar açılmasını sağlayarak çevreci istihdamla ekonomik düzelmeyi hızlandırıyor,” ifadelerini kullandı.

UKEF’ten yapılan açıklamada santralin atmosfere yılda 1,5 milyon ton daha az karbon salınmasını sağlayacağı ve Türkiye’de güneş enerjisinin toplam enerji üretimi içerisindeki payını yüzde 20 artıracağı vurgulandı.

İngiliz devletine bağlı UKEF, İngiliz şirketlerden alım yapan yabancı firmaların özel sektörden borçlanma sıkıntısı yaşamaması için bu şirketlere kredi garantisi ya da doğrudan kredi sağlıyor.

Kalyon Enerji, eylül ayında Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde kullanılacak güneş enerjisi panelleri için GE Renewable Energy ile anlaşma imzalandığını duyurmuştu.


https://tr.euronews.com/2021/11/15/ingiliz-ihracat-ajans-ndan-kalyon-enerji-ye-217-milyon-sterlinlik-kredi-garantis

This entry was posted in ENERJİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *