TÜRKİYE HER YÖNDEN ÇEVRELENİYOR * TEZKERE’DEKİ YABANCI ASKERLER YUNAN ASKERLERİ Mİ ?…

Ege Denizindeki adalarımızın gizli anlaşmalarla AKP iktidarı tarafından Yunanistan’a verildiği yazılmakta ve söylenmektedir. Vatan toprağını düşmana vermek ANAYASAL bir suçtur ve vatan hainliği olarak tanımlanır.

Yunanistan, işgal etmiş olduğu adalar Lozan anlaşmasının yasaklamış olmasına rağmen silahlandırmış, askeri güç yerleştirmiş, belediye kurmuş, kilise okul açmış ve bu adalarda Yunan vatandaşlarını iskân etmiştir.

Türkiye’de maden ocaklarını, kıymetli arazileri, inşaat ruhsatlarını dahi takip ve kontrol etmekte olan partili cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP, Milli Savunma Bakanlığı, Gen. Kur. Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı bu konularda sessizdir. AKP iktidarının Ege adalarımızı Yunanistan’a devretmiş olduğu görülüyor.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile birlikte Girit Adası’ndaki Suda Körfezi’nde bulunan ABD askeri üssünü ve Yunan Deniz Fırkateyni Salamis’i ziyaret etmişti. (Aris Messinis-AFP/Getty Images, 29 Eylül 2020) 

TÜRKİYE GÜNEYDOĞUSUNDAN SONRA, EGE DENİZİNDEN,
BATIDAN VE KUZEY BATISINDAN ÇEVRELENİYOR

ABD’nin Yunanistan’da kurduğu üs sayısı Türkiye için büyük tehdit. Türkiye’ye karşı silahlanan Yunanistan’da son yıllarda çok sayıda ABD üssü kuruldu. Bu askeri üsler Türkiye için de ciddi tehdit oluşturuyor.

ABD Başkanı Joe Biden ile Yunanistan Başbakanı Kiyrakos Miçotakis arasındaki telefon görüşmesi sonrası yapılan açıklamalarda, Yunanistan’ın Ege’deki Kavala kenti ile birlikte Selanik, Girit ve Volos kentlerine yeni ABD üslerinin kurulması için ortak karar alındığı belirtildi. Yunanistan’ın ünlü Estia gazetesinin okuyucularına duyurduğu haberde; Dedeağaç’tan (Alexandroupoli) sonra Selanik, Volos, Girit ve Kavala’ya yeni Amerikan üsleri kurulacağı belirtildi.

Dedeağaç ve Kavala limanları ile havaalanlarının Karadeniz’in kontrolü için stratejik noktalar olduğu ve insansız hava araçları ile Balkanlar, Ege Denizi ve Akdeniz’de faaliyet göstereceği belirtildi.

Yakın zamanda ABD’nin Trakya ve Ege Denizi’ndeki Yunan limanlarındaki askeri araç ve personel yığınağı devam ederken Batı Trakya’da Türkiye sınırına 40 km. uzaklıktaki İskeçe ili sınırlarındaki Petrochori Xanthi Eğitim Sahası’nda gerçekleştirilen ve yaklaşık sekiz gün süren Yunanistan-ABD ortak tatbikatının fotoğrafları www.evros-gr. haber sitesinde yayınlandı.

ABD’nin özelikle son dönemde üç ülkeye (Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’a) yaptığı askeri yatırım da bu çerçeveden okunuyor. Bir açıdan bakılırsa söz konusu üç ülke NATO üyesi ülkeler ve ABD ile askeri iş birliği protokolleri bulunuyor. Ancak özelikle Trump yönetiminin son döneminde bu üç ülkeyle ABD’nin askeri ilişkilerinin derinleştiği gözlenen bir gerçek. Bu derinleşen ilişkiler üzerinden ABD mühimmatının üç ülkedeki ABD kullanımındaki üslere yığıldığı ya da ABD’den satın alınan silahlı kuvvet kapasitesinin üç ülkeye aktarıldığı/aktarılacağı da görülüyor.

Özetle; Silahlı kuvvetlerini yeni silahlarla, uçak ve savaş gemileriyle modernize etmekte olan Yunanistan ve ABD tarafından Türkiye, Ege denizinden hem de Batı ve kuzeybatısından çevreleniyor. Süleyman Şah türbesini omuzlayarak toprağımızı terk eden Erdoğan ve AKP’nin  Yunanistan’ın adaları işgaline ve silahlandırmasına  direnmesini beklemek hayal olacaktır.

Naci Kaptan

Ege Denizinde Yunanistan tarafından işgal edilmiş olan 20 adamız ve 2 kayalık konusunu gündeme emekli albay sayın Ümit Yalım getirmiş ve FİKRİ TAKİP ile yılmadan yorulmadan bu konuyu dikkatle takip ederek kamuoyunun bilgilenmesini sağlamıştır. Bu nedenle sayın Yalım’a teşekkür borçluyuz.

TEZKERE’DEKİ YABANCI ASKERLER YUNAN ASKERLERİ Mİ ?…

*Irak ve Suriye’ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP’nin “hayır” oylarına karşı AKP, MHP ve İYİ Parti’nin “evet” oyları ile 2 yıl daha uzatıldı. Tezkere incelendiğinde, Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesinin hukuki gerekçelerinde herhangi bir sorun olmadığı görülmektedir. Ancak, Irak tezkeresinin Suriye tezkeresi ile birlikte çuval tezkereye dönüştürülmesi ve tezkere ile “Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Türkiye’de Bulunması” için Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesi son derece vahim ve tehlikelidir. 

İYİ PARTİ’NİN “EVET” OYU GEREKÇESİ

*Tezkerenin görüşülmesi sırasında İYİ Parti adına konuşan Aytun Çıray, Suriye ve Irak tezkerelerinin birleştirilmesinin siyasi ahlaksızlık olduğunu söyledi. Çıray, “Suriye’de şerefle mücadele eden Türk askerinin zarar görmemesi için bu tezkereye ‘evet’ diyeceğiz. Bu tezkereyi Irak tezkeresi ile birlikte getirerek yaptığınız siyasi ahlaksızlığın farkındayız” dedi. 

KILIÇDAROĞLU, TEZKEREDEKİ YABANCI ASKERLER MADDESİNE TEPKİ VERDİ

*Kılıçdaroğlu, “Yabancı askerlerin potinlerinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin topraklarını çiğnemesini istemiyoruz. Çıkarın bunu tezkereden. Taliban’ı mı getireceksin? Kim gelecek? Amerikalılar mı, Almanlar mı, Fransızlar mı? Kimi çağıracaksın sen?” dedi.

*Kılıçdaroğlu endişelerinde haklıdır. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprakları, 2004’ten bugüne kadar tam 17 yıldır Yunan askerlerinin postalları ile çiğneniyor2004-2016 Yılları arasında 16 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı, 2016-2020 yılları arasında 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı olmak üzere toplam 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunanistan tarafından işgal edildi. Türk adalarında 14 Yunan Askeri Üssü açıldı ve üslere 6 bin işgalci Yunan askeri yerleştirildi.

*İşgalin ortaya çıkması üzerine, 2009 Yılının başında Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan toplantıda Dışişleri Bakanlığı Diplomatı Basat Öztürk, “Adaların Hükümetin bilgisi dahilinde işgal edildiğini” itiraf etmişti. Yani Yunan askerleri, Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin bilgisi dahilinde Türkiye’ye yerleştirildi.

*Tezkeredeki, “Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Türkiye’de Bulunması” ifadesinden kastedilen daha önce Türkiye’ye yerleştirilen 6 bin Yunan askeri mi? Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar, tezkereye konulan bu ifadeyle, Türkiye’ye yerleştirilen işgalci Yunan askerlerinin hukuki sorumluluğundan kurtulmaya mı çalışıyor?

Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler ek dosyalarda sunulmuştur.

Saygılarımla,

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri+

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, YUNANİSTAN - EGE SORUNU. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *