Dokunulmayan savaş şirketi * SADAT eski askerlere ne teklif ediyor

SADAT’a ilişkin “Cumhurbaşkanının özel ordusu”, “Erdoğan’ın paramiliter gücü” gibi ifadeler de kullanılıyor. İşte Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sırasında önemli rol üstlendiklerinden Suriye’deki rolüne, Almanya’da soru önergelerine konu olmaktan kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin ilginç kişiliğiyle gündemden düşmeyen SADAT…

“İslam Birliği olacak mı, olacak. Nasıl olacak, Mehdi Hz. geldiği zaman. Peki, Mehdi ne zaman gelecek? Allah bilir. Peki, bizim bir işimiz yok mu, ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte ASSAM bunu yapıyor” diyen Tanrıverdi, tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştükten sonra başdanışmanlık görevinden istifa etmişti.

İSLAM DEVLETİ İSTEMİ

SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yaptığı dönemde, İstanbul’un başkent, resmi dilin Arapça olduğu bir İslam devleti oluşumu önermişti. Geçmişte Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekât Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuş olan Adnan Tanrıverdi’nin kurduğu Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği yöneticileri arasında Akit gazetesi yazarı ve eski AKP Sarıgazi Belde Başkanı Sabri Balaman, geçmişte irticai faaliyetler gerekçesiyle TSK’den uzaklaştırılmış olan Ersan Ergür, Reşat Fidan gibi isimler de yer alıyor.


Dokunulmayan savaş şirketi: SADAT


Sedat Peker’in “oluk oluk kan dökme” çıkışı ile yine gündeme gelen SADAT hakkında iddialara ilişkin yargı ciddi bir soruşturma yürütmüyor. SADAT nasıl bir yapılanma, hakkında hangi iddialar bulunuyor?

İtiraflarıyla gündem yaratan Sedat Peker “oluk oluk kan dökme” çıkışını SADAT Yönetim Kurulu Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin bildiğini açıklayarak tartışmalara yeni boyut ekledi.

28 Şubat mağduru olduklarını iddia eden Tanrıverdi’nin arasında bulunduğu bir grup emekli asker tarafından kurulan SADAT, kontrgerilla olarak bilinen gayri nizami harp eğitimi veren “dini motifli” bir savaş şirketi olarak göze çarpıyor. SADAT hakkında silahlı eğitim kamplarından 15 Temmuz’a, Suriye’de El Nusra’ya silah taşımaktan Harp Okulları’nda mülakata girmeye kadar birçok iddia ortaya atıldı. Ancak bugüne kadar devletin ilgili kurumları tarafından SADAT’ın denetlendiğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, olayı soruşturması gereken yargıdan da ses çıkmadı.

Organize suç örgütü lideri olma suçlamasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker ile SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi arasındaki tartışmalarda yeni iddialar ortaya atıldı. “Ülkede korku iklimi yaratmak için silahlanın çağrısını yapmam ortak fikirdi” diyen Peker, Tanrıverdi’yi “Oluk oluk kan dökülme çıkışını yapacağından haberdar olmakla” suçladı.

Tanrıverdi ise Peker’in Külliye’de kendisiyle görüşmek istediğini, kendisinin bunu reddettiğini belirterek, “Sizin gibi bir mafya elemanı ile benim ne alakam olabilir” yanıtını verdi.

SADAT nedir?

Peki, tartışmaların merkezindeki SADAT nedir, ne tür suçlamalarla gündeme geldi?

Uzun adı Uluslararası Savunma Danışmanlık Anonim Şirketi olan SADAT, Türk Silahlı Kuvvetlerin’den emekli olan Adnan Tanrıverdi ve 23 asker tarafından kuruldu. 28 Şubat döneminde kadrosuzluk gerekçesiyle emekli edilmesi nedeniyle kendisini bu dönemin mağduru gören Tanrıverdi, şirketin kuruluşunu bu yüzden 28 Şubat 2012 tarihi olarak belirledi.

Danışmanlık, eğitim ve ikmal olmak üzere üç alanda hizmet veren şirket, ülkelerin silahlı kuvvetlerine “anahtar teslim Özel Kuvvetler teslim ediyoruz” iddiasında. SADAT, silahlı bir gücü olmadığı ve suikastçı yetiştirmediğini savunuyor. Ancak “güvenlik güçlerine suikastı nasıl önleyeceğini ve ülkesi düşman tarafından işgal edilirse düşmana karşı gayrı nizami usullerle nasıl mücadele edeceğinin eğitimini verebileceğini” belirtiyor.

Gayri nizami harp eğitimi

SADAT, bir orduda olması gereken tüm eğitimleri verebileceğini iddia ediyor. İstihbarattan havacılığa, pusudan, baskın ve sabotaja, cephanelik kurmaktan emniyet hizmetlerine kadar birçok alanda kurs veriyor.

Şirketin internet sitesinde “Gayri nizami eğitim” başlığı altında şu ifadeler yer alıyor:

“SADAT Savunma hizmet verilen ülkelerin topyekûn savunma organizasyonu ihtiyacı olarak ortaya çıkacak Gayri Nizami Harp teşkilatlanması ve bu teşkilatın unsurlarının pusu, baskın, yol kapaması, tahrip, sabotaj ve kurtarma-kaçırma harekâtı ile bu harekata karşı koyma faaliyetlerinin eğitimini verir.”

Yabancı düşmanlığı vurgusu

Adnan Tanrıverdi, SADAT’ın ana amacının Müslüman ülkelerde “İslam birliği savunması” oluşturmak olarak vurguladı. Şirketin kuruluş amaçları arasında buna ilişkin şu dikkat çekici ifadeler yer alıyor:

– Haçlı zihniyetindeki sömürgeci ülkelere muhtaç olunmasını engellemek.

– İslam Ülkeleri arasında Savunma Sanayii ve Savunma işbirliği ortam oluşmasına yardımcı olmak.

– İslam İttifakına hizmet etmek.

Libya’nın arasında bulunduğu 22 ülkede faaliyet gösterdiği belirtilen SADAT, bugüne kadar birçok iddiayla Türkiye gündemine geldi.

SADAT’a yönelik suçlamalar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, SADAT’ın Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları olduğunu iddia etti.

Sedat Peker, SADAT’ın Suriye’ye giden yardım tırlarının içinde El Nusra’ya silah gönderdiğini savundu.

Peker, SADAT’ın Rusya’nın özel kuvvetleri ALFA timlerinden eğitim aldığını da söyledi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında SADAT’ın da sokağa inerek, darbe girişimini bastırmada görev aldığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dönem danışmanlığını yapan Tanrıverdi’nin başındaki SADAT’a bağlı emekli askerlerin Harp Okulları mülakatına üç yıl boyunca girdiği iddia edildi. Milli Savunma Bakanlığı, bu iddiaların “asılsız” olduğunu bildirdi.

SADAT Yönetim Kurulu Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan TanrıverdiSADAT Yönetim Kurulu Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi

Tanrıverdi iddiaları yalanladı

Bütün iddiaları yalanlayan ve şirketin aleyhinde haber ve yazı kaleme alanlara tazminat davası açan Adnan Tanrıverdi ise “SADAT, yurtiçinde emniyet teşkilâtına, TSK’ya ve başka hiçbir kuruma, örgüte veya sivil şahsa danışmanlık ve eğitim hizmeti vermemektedir” dedi.

Sedat Peker ve SADAT arasındaki tartışma sürerken, yargı bugüne kadar ortaya dökülen iddialarla ilgili ciddi bir soruşturma yürütmedi.

Alican Uludağ – © Deutsche Welle Türkçe

https://www.dw.com/tr/dokunulmayan-savaş-şirketi-sadat/a-59523389


SADAT eski askerlere ne teklif ediyor

Odatv.com – 05 Mart Salı 2019


SADAT hakkında gündeme gelen bir başka iddia ise, Somali’de çalışmalara başladığı yönünde. Edinilen bilgilere göre; SADAT, Somali’de eğitim vermek için eski SAT komandolarına iş teklifi yapıyor. Eğitimlerin Eylül – Ekim ayında başlayacağı ve 4 bin dolar maaş verileceği söyleniyor.

Uluslararası Savunma Danışmanlık Ticaret Şirketi (SADAT) dönem dönem ülke gündemine geliyor. SADAT’ın kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, 15 Temmuz’un ardından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına getirildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçen yıl yaptığı açıklamada, SADAT’ın Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları kurulduğunu duyduklarını belirtmişti. Ancak SADAT yönetimi, Akşener’in iddialarının doğru olmadığını açıkladılar.

SOMALİ’DE ÇALIŞMALAR

SADAT hakkında gündeme gelen bir başka iddia ise, Somali’de çalışmalara başladığı yönünde. Edinilen bilgilere göre; SADAT, Somali’de eğitim vermek için eski SAT komandolarına iş teklifi yapıyor. Eğitimlerin Eylül – Ekim ayında başlayacağı ve 4 bin dolar maaş verileceği söyleniyor.

Odatv’ye bilgi veren kaynaklar, 28 Şubat sürecinde TSK’dan ihraç edilen, bir güvenlik şirketinin yöneticisi olan M.N.E.’nin işe alım sürecinde aracı olduğunu belirttiler.  Somali’deki işin başında ise eski SAT Astsubay M.E.K.’nin olduğu ileri sürüldü.

“SOMALİ’DEN BİR YETKİLİ SADAT’TAN ORADA BİR ÜS KURMASINI TALEP ETTİ”

SADAT’ın kurucusu Tanrıverdi, 19 Şubat 2018’de yaptığı açıklamada Somali’yle ilgili iddialara ilişkin şunları söylemişti:

“Somali’de de silahlı kuvvetlerimiz oraya gitmeden önce Somali’den bir yetkili SADAT’tan orada bir üs kurmasını talep etti. Sonra silahlı kuvvetlerimiz gidince bize ihtiyaç kalmadı. Zaten biz silahlı kuvvetlerimiz olmadığı, ulaşamadığı yerlere hizmet verelim demiştik. Silahlı kuvvetlerimiz şimdi oraya hizmet verecek bir üssü kurdu.”

https://odatv4.com/guncel/sadat-eski-askerlere-ne-teklif-ediyor-05031916-157079

This entry was posted in PERDE ARKASI, RADİKAL İSLAM, SİYASAL İSLAM, TARİKAT VE CEMAATLAR, TERÖR, VANDALLIK, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *