SAĞLIK VE COVİD 19 * DSÖ’DEN AŞI KARŞITLARINA TEPKİ COVID-19 ölümlerinin yüzde 99’u aşısını yaptırmayanlar

DSÖ’DEN AŞI KARŞITLARINA TEPKİ
COVID-19 ölümlerinin yüzde 99’u aşısını yaptırmayanlar

İstanbul – BİA Haber Merkezi
21 Eylül 2021, Salı


COVID-19 nedeniyle ölenlerin yüzde 99’unun aşısını yaptırmayanlar olduğuna dikkat çeken DSÖ Sözcüsü Harris, “Aşıya erişiminiz varsa, bunun harika bir hediye olduğunu anlayın. Bu büyük bir ayrıcalıktır” dedi.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, COVID-19 aşılarının, hastaneye yatışları, ağır hastalıkları ve ölümü önlemek için tasarlandıklarını belirterek, aşılarının etkililiklerine ilişkin, “Evet, aşılar işe yarıyorlar. Hem de çok işe yarıyorlar” dedi.

Aşı karşıtlarına tepki gösteren Harris, COVID-19 aşılarına erişimin olduğu ülkelerde aşı yaptırmamanın büyük bir trajedi olduğunu söyledi:

“Biliyorsunuz sürekli aşıya erişimi olmayan pek çok ülke olduğunu söylüyordum. Bir COVID-19 aşısına erişiminiz varsa, bunun harika bir hediye olduğunu anlayın. Bu büyük bir ayrıcalıktır.”

“Sosyal medyayı dinlemeyin”

BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında AA’nın sorularını yanıtlayan Harris, salgın nedeniyle ölenlerin yüzde 99’unun aşısını yaptırmayanlar olduğuna dikkat çekti.

DSÖ ve ülkelerin sağlık bakanlıklarının internet sitelerinde aşıların güvenilirliğiyle ilgili “muazzam miktarda” bilgi olduğunu vurgulayan Harris, “Aşılarla ilgili sosyal medyadaki şeyleri dinlemeyin. Güvenilir kaynaklara başvurun” dedi.


https://bianet.org/bianet/saglik/250650-covid-19-olumlerinin-yuzde-99-u-asisini-yaptirmayanlar

This entry was posted in Saglik. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *