İKTİDAR ARTIK YOLSUZLUKLARI KABUL EDİYOR * Yolsuzluk var ama ne yapalım?

Yolsuzluk var ama ne yapalım?

Orhan UĞUROĞLU:


Tek Adam Rejiminin Temmuz 2018’de yürürlüğe girmesi ile Türkiye’nin sıkıntıları, soruna, sorunlar ise krize dönüşmeye başladı. Yıllarca bürokrat olarak Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığında görev yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’na bu krizlerin nedenini sordum.

Kuşoğlu dedi ki;

“Normal olarak parlamenter rejim ile yönetilen devlet sisteminde düzenlenmeler yapılması da gerekiyordu. Gelişen teknoloji ile birlikte başta hukuk olmak üzere reformlar yapılması gerekiyordu. Kurumsallaşmanın daha üst düzeye çıkması gerekiyordu. Fakat bir değişiklik yapıldı Tek Adam Rejimi ile kurulan sistem 3 yılda çöktü, ekonomi de çöktü.

Türk tarihinde olmayan bir sistem geldi. Türk tarihinde ilk defa tek bir kişinin idaresi var. Binlerce yıllık tarihimizde böyle bir başka örnek yok. Şimdi ki sistemde seçilmiş yetkili, sorumlu tek bir kişi var o da cumhurbaşkanı.

Böyle bir sistem yok böyle bir sistem yürümüyor. Üç senenin sonunda yürümeyen ve göz göre göre çöken sistem var. Bu çöküşü görmeyen, önleyemeyen ve sadece seyreden 19 yıllık bir AKP iktidarı var.

Bu sistem ekonomiyi de dış siyaseti de itibarı da batırdı.
Toplumsal ilişkilerimizi kutuplaştırarak sıkıntıya soktu.
Devlet hafızasını ve aklını yok etti.”

– Soru: Sistemin çökmesi mi ekonomiyi çökertti?

Kuşoğlu: “128 milyar dolarlık Merkez Bankası rezervleri eridi. Hazine ile anlaşma yapılmış ve kamu bankaları ile birilerine satılmış. 128 milyar dolar kimlere gitti, kimler bu işten anormal paralar kazandı? Bu konuların araştırılıp denetlenmesi gerekiyor ancak yine denetlenmiyor. Denetlenemeyen bir sistem var.

Merhum Süleyman Demirel başbakan iken yeğeni Yahya Demirel’i hayali ihracattan yargılanmasını engellemedi, mahkûm edildi hapse gönderdi. Demirel cumhurbaşkanı iken diğer yeğeni Murat Demirel’in bankasına el kondu.

Merhum başbakan Turgut Özal ise rüşvet almak istediği için, bakın dikkat edin aldığı için değil teşebbüs ettiği için dönemin bakanı İsmail Özdağlar’ı yüce divana gönderdi. Özdağlar yargılandı, mahkûm oldu cezası yattı ve tahliye oldu.

Bugüne bakarsak yolsuzluklar her gün medyada yer alıyor. 4 bakan hakkındaki iddialar ortada iken mecliste AKP oyları ile yüce divana gönderilmediler. Dönemin başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu yüce divana göndermek istediğini ancak Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmediğini açıkladı

Yolsuzluklara karşı müdahale edemiyor. TMSF Sürat Kargo meselesinde çok açık zarar edilen yılın rakamları alınmış kar edilen yıllar dikkate alınmadan muhammen bedel hesaplanmış ve ona göre satılmış. Bu kadar açık bir yolsuzluk var buna bile müdahale edemeyen bir sistem var. Böyle bir şey olamaz.”

– Soru: Meclis neden etkisiz?

Kuşoğlu: “Sayıştay raporlarında Ulaştırma Bakanlığı ve karayolları ile ilgili yazılan raporlarda çok net ispatlanmış yolsuzluk iddiaları var. Meclis olarak buna müdahale edemedik. Çünkü AKP ve MHP milletvekilleri ellerini kaldırmaya korkuyorlar. Cumhur ittifakının milletvekilleri diyorlar ki;

– ‘Yolsuzluk var ama ne yapalım?’

Korkuyorlar cumhurbaşkanından. Böyle bir sistem olamaz. Millet adına denetleyemeyen, yolsuzlukları soruşturamayan, yolsuzluklara dur diyemeyen bir meclis olabilir mi?”


https://www.yenicaggazetesi.com.tr/yolsuzluk-var-ama-ne-yapalim-475510h.htm

This entry was posted in ORGANİZE İŞLER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *