EMPERYALİZM – BOP – ORTADOĞU * TÜRKİYE AFRİN VE EL BAP İLE AVUTULURKEN ABD TARAFINDAN GÜNEYDOĞUDA 100 BİN KİŞİLİK ORDU KURULDU

TÜRKİYE AFRİN VE EL BAP İLE AVUTULURKEN

Yeniçağ – Arslan Bulut – 30 Eylül 2021 Perşembe


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’deki görüşmesi öncesinde “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı.” dedi.

Öyleyse Suriye’de barışa engel olan nedir?

Türkiye, Suriye’nin geleceğini hep Rusya ile görüştü ama sahada ABD projelerini uyguladı. Türkiye, Rusya’ya İdlib’deki teröristleri etkisiz hale getirmek için söz verdiği halde bunu yapmadı. Türkiye, İdlib’de ABD’nin örgütlediği HTŞ denilen grubu Rusya’dan koruyor durumuna düştü!

Kendi yazı arşivimden hatırlatayım: ABD’nin, Türkiye’nin Afrin Harekâtı’na seyirci kalmasının sebebi, 2006 yılında Pentagon tarafından çizilen, Roma’daki NATO toplantısında Türk subaylarına gösterilen Büyük Orta Doğu Projesi haritasıdır.

Bilindiği gibi dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice“22 İslam ülkesinin haritası değişecek” demişti.

BOP haritasında, “Free Kurdistan” yani “Bağımsız Kürdistan” diye gösterilen bölgede Afrin ve El Bab’ın yer almadığı açıkça görülüyordu. Buna karşılık Kürdistan denilen bölgenin, Türkiye’nin de topraklarını kapsayacak şekilde ve “Fırat’ın doğusunda” yer aldığı görülüyordu. Haritada Afrin ve El Bab yer almadığı için, Kürdistan’a deniz çıkışı Karadeniz’den; Hopa Limanı’na denk gelecek şekilde verilmiş durumdaydı.

PKK’nın BOP haritasında Kürdistan içinde gösterilen Doğu ve Güneydoğu illerinde hâkim olması için yığınak yapması, hendekler kazarak kurtarılmış şehirler oluşturması, bunları uygulayabilmesi için de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elinin kolunun bağlanması gerekiyordu. Açılım süreci, doğrudan doğruya, BOP haritasının hayata geçirilmesine hizmet ediyordu. Sonunda AKP bu politika yüzünden iktidarı kaybetti ama terörle mücadele başlatarak erken seçimle yeniden iktidar oldu.

Türkiye’nin Afrin Harekâtı, sadece ABD desteği değil Rusya’nın kendi kontrolündeki hava sahasını açması, burada bulunan askerlerini güneye doğru kaydırması sayesinde mümkün olabilmişti.

Suriye’de Fırat’ın batısını Rusya’nın, doğusunu ABD’nin kontrol etmesi, iki taraf arasında çok önceden kararlaştırılmıştı.

Türkiye’ye ise El Bab ve Afrin’de geçici bir oyun kurucu rolü bırakılmıştı.

Türkiye, ABD askerleri bulunan Menbiç’e ve 20 ABD üssü kurulan “Fırat’ın doğusu”na müdahale edemiyordu, hâlâ da edemiyor!

Diğer taraftan, TSK’nın Afrin harekâtından önce, 2018 yılı başında, Washington Enstitüsü için hazırlanan “Suriye savaşında sekteryanizm” başlıklı, 70 harita ile bölgedeki etnik ve dinsel grupların dağılımlarının incelendiği bir raporda, Afrin, Kürtlerin çoğunlukta olduğu ama Türkiye sınırında Türkmenlerin de yaşadığı bir bölge olarak gösteriliyor ve yakın gelecekte “Türkmenistan” olarak adlandırılabileceği belirtiliyordu.

Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ise Tayyip Erdoğan ile yaptığı, resmî kayıt tutulmayan 3.5 saatlik görüşmeden sonra “Suriye’nin kuzeyinde kim nereye egemen olacak, önümüzdeki süreçte bunlara karar vereceğiz” demişti! Bu karar çoktan verilmiş ve gereği yapılıyordu.

YPG/PKK’nın içindeki Amerikan yetiştirmesi terörist “Mazlum Abdi” kod adlı Ferhat Abdi Şahin ise The Times’a, ABD Başkanı Joe Biden‘ın kendilerine “Sizi terk etmeyeceğiz” sözünü verdiğini söyledi. Bu söz, daha önce de Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie tarafından, bizzat Ferhat Abdi Şahin‘e verilmişti.


Toparlayacak olursak, El Bab ve Afrin harekâtları, Türk kamuoyunun aldatılmasına yaramış, Türk ordusu ve Türk Milleti, bu iki bölgeyle meşgul edilirken, Fırat’ın doğusunda PKK/YPG/PYD’ye 100 bin kişilik ordu kurdurulmuştur! Putin’in buna bir itirazı olmamıştır!

Kısacası, ABD ve Rusya, Suriye’yi bölüşmüştür ama ikisi de Türkiye’yi oyalamaktadır.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/turkiye-afrin-ve-el-bab-ile-avutulurken-476957h.htm

ABD , FIRAT’IN DOĞUSU’NDA 100 BİN KİŞİLİK ORDUSU OLAN KÜRDİSTAN’I KURMUŞ. SANA FIRAT’IN DOĞUSU’NU KAPAMIŞ. HEM ABD HEM RUS SANA SURİYE HAVA SAHASINI YASAKLAMIŞ. SENİN , BU GERÇEĞİ  HALKA NET ,  AÇIK SÖYLEMEYE CESARETİN YOK !. ASKERLERİ’NE YARDIM VE İKMÂLİ SURİYE VE KÜRT-ABD KONTROLÜNDE GÖTÜREBİLİYORSUN.
AYIP BE ;  AKP VE REİSİ ,  HÂLÂ , KENDİ BOP EŞ BAŞKANLIKLARI İLE 2011-2021 ARASINDA OLUŞMUŞ BU DURUMU ,  TÜRK MİLLETİ’NE ANLATMIYOR.
GİDİP PUTİN’E AĞLIYOR ,  ANLATIYOR ! YÜZME BİLMEDEN DÜŞ DENİZ’E SARIL YILANA.  AYNEN DURUM BU !  RUS , YANİ PUTİN ; ” BANA 2 TANE DAHA NÜKLEER SANTRAL İHÂLESİ VERİRSEN EH DÜŞÜNÜRÜM AZ BİRAZ” DİYOR..  MİLLET , LÂY LÂY LOMLAR’DA ,  YAKAŞAN FELÂKETLER’İN FARKINDA DEĞİL.  DANDİK TV DİZİLERİ’NE SOKMUŞ KAFAYI , UYUYOR.
MUHALEFET DESEN ZATEN , 20 YILDIR ” UYKUDA GEZER ” OLMUŞ !
RUSYA ,  İRAN SURİYENİN ÜÇTE İKİSİ’NDE 50’YE YAKIN ASKERİ ÜS SAHİBİ. TÜRKİYE , HATAY’IN SINIRI’NDAKİ ÜLLÜP ( İDLİB , HALEP ) BÖLGESİ’NDE İŞİD TERÖRCÜLERİ İLE KUCAK KUCAĞA ASKERİ BİRLİK BULUNDURUYOR DA NE OLUYOR.  HAVA DESTEĞİ SIFIR TÜRK ASKERLERİ’NİN VE HAVADAN FÜZELERLE HERGÜN ŞEHİD EDİLİYORLAR.
AKP VE REİSLİĞİ DERHÂL ERKEN’E ALINMASI ŞART SEÇİMLE ,  TÜRK ULUSU TARAFINDAN , İKTİDARDAN İNDİRİLMELİDİR.  YOKSA , ÖZELLİKLE ,  PEK ÇOK İLÇE VE KENT’TE SURİYELİLER’İN AZINLIĞI OLMUŞ GÜNEY BÖLGEMİZ’DE KORKUNÇ GÜNLER ”GÜN SAYIYOR ” !
UYAN TÜRK MİLLETİ !
UYAN EY TÜRK !
EKONOMİK BOZULMA VE PAHALILIK NEDENİ’NİN EN BÜYÜK SEBEBİ’NİN İFLÂS EDEN AKP VE REİS DIŞ POLİTİKASI OLDUĞUNU GÖR !
UYANMAZSAN , YARIN ZATEN YARIN MECBUREN UYANACAKSIN.
AMA , ÇOK GEÇ OLUR ”YARIN UYANMALAR ”IN .
TARİH’TE ÇOOK FELÂKET ÖRNEKLERİ VAR BU TÜR GEÇ UYANMALAR’IN !

T.C. BURHAN SAVAŞ /Kim.Y.Müh.
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *