DÜNYADAN HABERLER * SOĞUK SAVAŞA DOĞRU! * Kuzey Kore’den bir ilk: Ordu, tren vagonundan füze fırlattı

Kuzey Kore’den bir ilk: Ordu, tren vagonundan füze fırlattı

Son güncelleme: 16/09/2021


Uzun yıllardır yaptığı nükleer başlıklı ve balistik füze denemeleri sebebiyle birçok ülke tarafından ambargo uygulanan Kuzey Kore, ilk kez rampa olarak kullandığı tren vagonlarından füze fırlattı.

Söz konusu görüntülerin, Kuzey Kore’nin 15 Eylül’de test ettiği iki ölümcül balistik füzeye ait olduğu kaydedildi.

Kuzey Kore devlet resmi haber ajansı, söz konusu füze denemelerinin “demiryolu füze alayı” tatbikatı kapsamında yapıldığını ve hedefin ülkenin dağlık bölgelerinden 800 kilometreyi aşan uzaklıktaki denizlerde bulunan noktaları vurmak olduğunu duyurdu.

Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri, füzelerin Kore Yarımadası’nın doğu kıyısındaki suların üzerinde seyrettiğini ve Japonya kara sularının dışına düştüğünü açıkladı. Hiçbir gemi veya uçağın hasar görmediği kaydedildi.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, testi ‘BM kararlarının çirkin bir ihlali’ olarak nitelendirirken, Japonya, Güney Kore ve ABD’li istihbarat teşkilatları soruşturma başlattı.

Kuzey Kore geçtiğimiz günlerde yeni geliştirdiği “nükleer başlık taşıyabilen” uzun menzilli seyir füzelerini hafta sonunda yaptığı tatbikatla başarıyla test ettiğini duyurmuştu.

Söz konusu seyir füzelerinin son 2 senedir geliştirildiği ve bin 500 kilometre ötedeki bir hedefi vurabilme kapasitelerinin ölçüldüğü aktarılmıştı.


https://tr.euronews.com/2021/09/16/kuzey-kore-den-bir-ilk-ordu-tren-vagonundan-fuze-f-rlatt

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, EMPERYALİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *