DİB ALİ ERBAŞ VE MHP G.BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Ateizm Derneği, bir bildiri yayımlayarak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

cumhuriyet.com.tr – 16 Eylül 2021


Ateizm Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Ateizm Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın yeni adli yıl ve yeni Yargıtay hizmet binasının açılış töreninde dua okuması, toplumun laik ve bilinçli kesiminden haklı bir tepki görmüştü. Ateizm Derneği olarak biz de düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erbaş’ı destekleyen talihsiz açıklamalarda bulundu. Bahçeli’nin açıkça nefret söylemi içeren ve halkın bir kesimini kin ve düşmanlığa tahrik edip aşağılayan sözleri, sessiz kalınacak ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilecek söylemler değildir. Dahası son birkaç haftadır yaşananlarla birlikte düşünüldüğünde bu açıklama, halkı din üzerinden kutuplaştırmaya yönelik sistematik bir planın son aşaması gibi görünmektedir.

Öncelikle toplumun gayrimüslim, deist, agnostik, ateist vb kesimini görmezden gelerek “Müslüman Türk Milleti” vurgusu yapan ve cumhuriyetimizin laiklik ilkesini savunanları “Müslüman mahallesinde misyonerlik yapanlar” olarak nitelendiren Sayın Bahçeli’ye bir hatırlatma yapmak gerekiyor: Anayasamızın 2. maddesine göre, “Türkiye Cumhuriyeti laik ve sosyal bir hukuk devletidir.” Bu son açıklamasındaki söylemlerin bile laiklikle çeliştiğini fark edemeyecek durumda olduğu anlaşılan Bahçeli, “laiklik bekçisi rolüne bürünen kalpazanlar” ve “laikliği asıl manasından soyutlayan inanç ve irade muhalifleri” diye hitap ederek hakaret ettiği insanların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olduğunu da unutmuş görünüyor.

Dolayısıyla kendisine laikliğin ne olduğunu, daha doğrusu ne olmadığını acilen hatırlatmak gerekiyor: Laiklik, dinsizlik demek değildir. Laiklik en basit tanımıyla, devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil akla ve bilime dayandırılmasıdır. Laik bir devletin vatandaşları, ülkenin tamamını ilgilendiren meselelerde dinî hükümlerden arındırılmış ve halkın iradesini temel alan bir yönetim biçimine hak kazanmıştır. İnanç hürriyeti devlet tarafından sağlanır; bu bağlamda herkes inancında ve ibadetinde özgürdür. Laikliği ayaklar altına alarak ümmetçi bir yaklaşımı benimseyenler, Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerine ihanet etmektedir.


https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/ali-erbas-ve-devlet-bahceli-hakkinda-suc-duyurusu-1869367

This entry was posted in İrtica, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *