Devlet madalyasından Atatürk’ü söken Türk, ders kitabından Atatürk’ü yırtan Rum…

Devlet madalyasından Atatürk’ü söken Türk,
ders kitabından Atatürk’ü yırtan Rum…

Geçtiğimiz hafta içinde, Rumların yönetimindeki “Kıbrıs Cumhuriyeti” Eğitim Bakanlığı, liselerde görev yapan İngilizce öğretmenlerine acil bir “direktif” gönderdi.  Öğretmenlerden lise ikinci sınıflarda bu yıl okutulacak olan “İngilizce Alıştırma Kitabı”nın, öğrencilere dağıtılmadan 36. sayfasını yırtmaları istendi.

Bir Rum öğretmen kendi meslektaş grubuna sosyal medyada bunu duyurunca, ortalık kalktı oturdu…

Rum öğrencilere İngilizce öğretmek için kullanılacak olan “Oxford Discover Futures 3 Workbook” adlı alıştırma kitabında, İngilizce okuma parçaları yer alıyor ve bunlar içinden öğrencilere sorular soruluyor…

Kitabın 36. sayfasında, küçük, çerçeveli bir kare içinde 11 satırlık bir küçük okuma parçası var.

Yazı, “Türkiye’nin en büyük kahramanı” başlığını taşıyor ve altında da Atatürk’ün kalpaklı bir küçük fotoğrafı yer alıyor.

opojg

Şoven bir milliyetçi olan ve Anastasiades tarafından fanatik kesimleri ve kiliseyi mutlu etmek için bu göreve atanan Rum Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu, Atatürk’ün yer aldığı sayfanın yırtılmasına karşı tepkiler yükselince, kitabı tümden müfredattan kaldırdı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kamal Atatürk’e gösterilen bu korkunç tahammülsüzlük, Rum eğitim sistemine egemen olan “zihniyet”i bir kez daha gün ışığına çıkardı.

Ancak daha da acısı, Rum Eğitim Bakanlığı’nın “sayfa yırtılmasını” savunan açıklamasında söyledikleridir. Bu açıklama başka bir ulusa karşı düşmanlık, aşağılama, ırkçılık, şoven milliyetçilik kokmaktadır…

Kitaptan Atatürk’le ilgili sayfanın yırtılmasını savunan bakanlığa göre, Atatürk “azınlıklara karşı suç işlemiş biridir” ve kitapta “liderlik” sözcüğüne örnek gösterilmesi kabul edilemez.

Rum Eğitim Bakanlığı açıklamasında, Atatürk’ün Ermeni soykırımından sorumlu olduğu, Pontus Rumlarına ve Asyalılara karşı soykırım uyguladığı, etnik temizlik yaptığı da iddia edilmektedir.

Rum toplumu içindeki tartışmalarda sevindiricidir ki, bir kesim, bir ulusun önderinin bu biçimde aşağılanmasına karşı çıkıyor. “Eleştirel düşünce”nin eğitimde var olmasını savunuyor.

“Cyprus Mail”in Pazar günkü başyazısında Atatürk’le ilgili yazılan övücü ifadelerin doğru olduğu savunuldu ve “Çocukların zihnini tarihin farklı versiyonlarına açmak kötü bir şey mi?” diye soruldu. İçeriğini onaylamıyorsunuz diye kitap yırtmanın; baskıcı, totaliter rejimlere ait bir uygulama olduğu kaydedildi.

Ana muhalefet AKEL partisi ise Eğitim Bakanlığı’nın otoriter, antipedagojik ve kabul edilemez bir tavır sergilediğini vurguladı.

Böylesine gerçekçi değerlendirmeler yanında Rum toplumu içindeki tartışmalarda daha çok, kitabın yırtılması yerine önceden neden incelenmediği ve Atatürk’ün “aradan sızdığı” üzerinde duruluyor.

Öte yandan, Alper Ali Rıza Pazar günkü “İki toplumlu Kıbrıs’ın tabutuna bir çivi daha” başlıklı yazısında Anastasiades’in Kıbrıslı Türkleri 1960’a geri çağırırken hassasiyetlerini hiçe saydığını yazmaktaydı.

Tabii, Türk tarafının bağnaz kesimleri boş durur mu?

Bu “altın fırsat”ı havada kaptılar ve genelleyici düşmanca bir söylemle hücuma geçmekte gecikmediler… Bu kez, Türkiye’nin “havuz medyası” yanında, Kemalist kesimlerden de tepkiler yükseldi…

Genel yaklaşım şöyle özetlenebilir:

“İşte gördünüz mü? Atatürk’ü anlatan kısacık bir metne bile tahammül edemiyorlar… Önderimize laf ediyorlar… Demek ki biz bunlarla uzlaşamayız…”

Ama en ilginç olanı, Türkiye’de Atatürk alerjisi ile yanıp tutuşan, Anıtkabir’i hiç ziyaret etmeyen Arap liderlere “devlet nişanı” verenlerden, Rumlara karşı yükselen ırkçı söylemlerdi…

Ne gariptir ki, “Atatürk düşmanlığı”nda, Türkiye’deki bu kesimlerle Rum Eğitim Bakanı, aynı çizgide birleşti…

Türkiye’de Suudi Arabistan Kralı Salman’a “Devlet Nişanı” verirken, Arap lider rahatsız olmasın diye, üzerindeki Atatürk kabartmasını çıkaran Türklerle, kitaptan Atatürk sayfasını söken Rumlar birleşti…

Etiopya Başbakanı Abiy Ahmed’in “Büyük reformist ve karizmatik lider Mustafa Kemal Atatürk” ifadesi içinden Atatürk’ün adını tercüme ettirmeyenler, Rum Eğitim Bakanı’na söylemediklerini bırakmadılar…

Kıbrıs’ta yıllardan beridir, özellikle yakın tarih konusunda ortak çalışmalar yapılıyor.

İki toplumun birbirinin tarihine, kültürüne, diline saygı göstermesi için projeler hayata geçiriliyor…

Özellikle “Cyprus Friendship Program”, son 10 yılda binin üzerindeki Rum ve Türk gencini kamplarda ve yurt dışında çeşitli etkinliklerde bir araya getirdi. Bu gençler aileleri ile birlikte yepyeni bir “anlayış”ın toplumlara egemen olmasına büyük katkıda bulunuyorlar…

Ancak bu “iki toplumlu” etkinliklere, fanatik Rum Eğitim Bakanı’nın yarattığı “korku” yüzünden Rum gençlerin katılımı son zamanlarda hayli azaldı…

Demek ki, bunca çabaya karşın iki toplumun yakınlaşmasını engellemeye ve ırkçılık yaparak bir diğer toplumu aşağılamaya yeltenenler çıkabiliyor…

Böyle zihniyetlere bir AB ülkesinde yer yoktur.

Bu fanatik Rum bakanın “icraatı” sorgulanmalıdır. Anastasiades “21. yüzyıldayız” diyerek bakanı gibi düşünmediğini anlatmaya çalışsa da sorumluluk onundur.

Alper Ali Rıza’nın dediği gibi “Rum Eğitim Bakanlığı’nın Atatürk’ü okul müfredatından çıkarmak şöyle dursun, Rum lise öğrencilerine Atatürk’ün barış için önemini, onun Kıbrıs Türk toplumu için değerini öğretmelidir…”


https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/kuzey-kibris/devlet-madalyasindan-ataturku-soken-turk-ders-kitabindan-ataturku-yirtan-rum?amp

This entry was posted in ATATURK, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

One Response to Devlet madalyasından Atatürk’ü söken Türk, ders kitabından Atatürk’ü yırtan Rum…

  1. Emin says:

    Yorum yapmaya değmez…..Dünya tarihinde yerini almıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *