ARŞİVDEN GÜNDEME PETROL DOSYASININ PERDE ARKASI – 1 * PETROLDE karanlık işler ve ilişkiler * Birbiri içinden çıkan şirketler * Bütün yollar Powertrans’a çıkıyor …

Damat Bakan’ın dayı oğlu

Sözcü * Soner Yalçın * Aralık 8, 2015 – Tekrar yayın 01.06.2021

Bağlantılı yazı – https://nacikaptan.com/?p=32594
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile sinema oyuncusu Kadir İnanır akrabadır.Her ikisi de Trabzon Sürmene Zeytinli Köyü’nde mezarı bulunan Çavuşzade Küçük Keleş İsmail Ağa’nın torunudur.
Fakat bu akrabalığın değil.Berat Albayrak’ın -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olması nedeniyle- bir başka akrabalık ilişkisinin -en azından siyasal etik anlamında- tartışılması gerektiğini düşünüyorum.
Hayır..! Hayır..! Akrabalık denince aklınıza hemen Berat Albayrak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olması gelmesin.Yazacağım akrabası; Berat Albayrak’ın dayısının oğlu!

Başlayabilirim…
Hasan Efendi Sürmene Zeytinli Köyü’nün en zengin adamıydı. Genç yaşında ölünce aile yoksullaştı.Oğlu Yakup Keleş Marmara Adası’na yerleşti. Hayatını balıkçılık yaparak kazandı.
Üç çocuğu oldu:
Hasan, Ali ve Kıymet.
Tarih: 4 Aralık 1976. Kıymet Keleş, Sadık Albayrak ile evliydi.Oğulları Serhat üç yaşındaydı. Berat Albayrak daha doğmamıştı.Acı haberi aldıklarında yıkıldılar.Ağabeyleri Hasan Keleş’i trafik kazasında kaybettiler. Geride dul eş Hamidiye ile öksüz iki küçük evlat kalmıştı. Birinin adı, Ekrem, diğerinin adı Kerem idi.Bu iki öksüz çocuğa halaları Kıymet Albayrak sahip çıktı.Fakat onlar da yoksuldu.
Sadık Albayrak 23 Kasım 1982’de cezaevinden oğulları Serhat ve Berat’a gönderdiği mektupta şöyle diyordu: “Biliyorum, çağın gerektirdiği ve arkadaşlarınızda var olan imkânları siz de istersiniz. Ama olmadı. Belki olmayacak da. Kiradan kurtulamayacak, el-alem yanınızdan gazlayıp, geçerken, sizler çamurlu yollardan ıslak ayakkabılarla eve koşacaksınız…”
Ekrem Keleş
Ekrem Keleş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın dayısının oğlu…Ekrem Keleş ekonomik zorluklar altında Marmara Üniversitesi’ni 1998 yılında bitirince Çalık Holding’de çalışmaya başladı. Buradan Ülker Grubu’na geçti. Ve 2007’de tekrar Çalık Grubu’na transfer oldu.2012 Ağustos ayında Çalık Grubu’ndan ayrıldı.
Niye?
Bu köşede 17 Mart 2015 tarihinde bir şirketi yazdım. 8 Ağustos 2008: Singapur’da; gerçek sahipleri bilinmeyen “Lucky Ventures Pte. Ltd.” ile Grand Fortune Ventures Pte. Ltd.” adlı iki şirket kuruldu.
7 Kasım 2009: Bu iki şirket offshore cenneti Karayipler’deki British Virgin Island (BVI)’a taşındı!
26 Şubat 2010: Grand Fortune Ventures ile Lucky Ventures Türkiye’de yüzde 50’şer ortaklıkla “Petrodrill” şirketi kurdu.
25 Mart 2011: Türkiye’de yüzde 50 hisse Ahmet Muhassıloğlu, yüzde 50 de Grand Fortune Ventures’a ait “Powertrans Petrol ve Enerji” şirketi kuruldu. Ahmet Muhassılıoğlu bir dönem Çalık Holding’in Türkmenistan’daki CEO’su idi.
21 Nisan 2011: Ahmet Muhassıloğlu Powertrans’taki yüzde 50 hissesini Lucky Ventures’a devretti. Artık Powertrans, tamamen Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures adlı iki şirketin oldu!
4 Haziran 2012: Powertrans’ın müdürlüğüne Ahmet Şadi Güngör, mali işlerinin başına ise Şevket Acar getirildi. (Güngör, Çalık Holding’e ait ÇEP Petrol koordinatörüydü. Acar ise, Çalık Holding’e bağlı Arnavutluk’taki ALB telecom CEO’su idi.)Powertrans marka sahibi ise yine Çalık Holding’ten transfer Cem Osman Sokullu idi.
Veee…
Ekrem Keleş, Çalık Holding’ten ayrılarak Ağustos 2012’de Powertrans Koordinatörü oldu. Şirketin ‘A’ Grubu İmza sahibi olarak ise iki isim vardı: Ekrem Keleş ve Cem Osman Sokullu.
Ne tesadüf!
Berat Albayrak da 31 Aralık 2013’te Çalık Holding CEO’luğundan ayrıldı!
Allah… Allah…Dayı oğlu başta olmak üzere yakın çalışma arkadaşları Powertrans çatısı altında çalışırken Berat Albayrak o tarihte Şehrizar Konakları’nın Aktif Bank’taki hesabına 14 milyon 507 bin 391 TL aktararak; kendi adına 3, ağabeyi Serhat adına 3 ve anneleri Kıymet Hanım adına 2 daire aldı.Bu paranın kaynağı neydi?
Bu gizlilik niye?
Powertrans…
25 Mart 2011’de doğduktan sonra AKP Hükümeti, 18 Temmuz 2011’de, “Ham Petrol ve Jet Yakıtının Türkiye Üzerinden Karayolu veya Demiryolu ile Taşınmasına İlişkin Karar’ın yürürlüğe koydu. Barzani petrolünün taşınma işini Powertrans’a verdi!
Irak, 8 Mayıs 2014’de Türkiye’yi -Powertrans’ın kaçak petrol sevkiyatı nedeniyle- Paris’teki Uluslararası Ticaret Odası’na şikayet etti.
Peki…
Sahibi belli olmayan Powertrans başka hangi bölgelerden petrol taşıyor?
Sormazlar mı; IŞİD petrolünü de taşıyor mu? Çünkü…Sadece Rusya değil; Guardian’dan Observer’a, New York Times’tan Financial Times’a kadar gazeteler Türkiye-IŞİD petrol ticaretini yazıyor.
AKP aldırmıyor. Ham petrolün Türkiye üzerinden karayolu ve demiryolu ile taşınmasına ilişkin kararın süresini 31 Aralık 2020 yılına kadar uzattı. Powertrans’ın Mersin Limanı’nda kaçak petrol sevkiyatı yaptığının ortaya çıktığını ama “görünmez eller” tarafından olayın kapatıldığı basına yansıdı.
Ardından…Kaçakçılığa karşı önlem için petrol taşımacılığında yükün kayıt altına alınması şartını AKP geçen hafta kaldırdı!
Hangisini yazayım…
Türkiye’nin en imtiyazlı şirketi Powertrans’ın sahibi kim?
Neden Singapur-Karayipler üzerinden Türkiye’ye geldi?
Dayı oğlu Ekrem Keleş kimin adına Powertrans’ı yönetiyor?
Soru çok…
Dayısının oğlu petrol ticaretinin tam göbeğinde iken, Berat Albayrak nasıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yapılır?

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/soner-yalcin/damat-bakanin-dayi-oglu-1003754/
This entry was posted in ENERJİ, ORGANİZE İŞLER, ORTADOĞU ÜLKELERİ, TERÖR, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *