ORGANİZE İŞLER * AKP’den KALAN ENKAZ * BİR BELEDİYE NASIL SOYULUR? * “Bir şirketin 25 milyon liraya aldığı araziye İBB 430 milyon lira ödüyor” * İmamoğlu’ndan Başakşehir’de arazi alımında 36 milyon dolarlık yolsuzluk iddiası

İstanbul Boğazı/Arşiv   –   ©  Anadol

İBB Sözcüsü Ongun’dan Fatih’te İçişleri Bakanlığınca
el konulan arsayla ilgili yolsuzluk iddiası

euronews • 02/06/202

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İçişleri Bakanlığı tarafından Fatih’te el konulan bir arsayla ilgili önceki dönem belediye yönetimi üzerinden yolsuzluk yapıldığını iddia etti.
Sosyal medya hesabından yaptığı bir dizi paylaşımda arsanın soruşturma dosyasının detaylarını aktaracağını belirten Ongun,”İBB kasasındaki 106,5 milyon dolar buharlaştı” ifadelerini kullandı.
“Bir şirketin 25 milyon liraya aldığı araziye İBB 430 milyon lira ödüyor”
İBB Sözcüsü paylaşımlarına şu cümlelerle devam etti;
“2011 yılında Fatih’te Vatan Caddesi’nde yeşil alan olan bir arsa özel bir şirket tarafından 25 milyon liraya satın alınıyor. Daha sonra, yeşil alan olan bu arsa için İBB’den imar izni çıkarılıyor. Bu yöntemle, İstanbul’un göbeğindeki bu alan inanılmaz derecede değerleniyor.”
“İBB, 25 milyon liralık arsaya imar izni vererek değerini katlıyor ve arsayı 2017 yılında imarlı haliyle 430 milyon liraya o şirketten satın alıyor. Şirket 25 milyona aldığı arsayı İBB’ye 430 milyona satmış oluyor. İBB 430 milyona aldığı arsayı ne yapıyor dersiniz? Tekrar imar değişikliği ile eski haline -yeşil alana- çeviriyor. Yani kendi malını değersizleştiriyor”
İçişleri Bakanlığı henüz iddialarla ilgili bir açıklama yapmadı.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da geçtiğimiz günlerde Başakşehir’deki bir arazi alımında yolsuzluk yapıldığını öne sürdü.
İmamoğlu, belediye iştiraki KİPTAŞ’ın alım kararı verdiği bir arazinin bir gün sonra bir kişi tarafından 11 milyon dolara satın alındığını ve aynı yerin daha sonra kuruma 47 milyon dolara satıldığını söyledi. [1]

İmamoğlu’ndan Başakşehir’de arazi alımında
36 milyon dolarlık yolsuzluk iddiası

euronews • 31/05/2021

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Başakşehir’deki bir arazi alımında yolsuzluk yapıldığını öne sürdü. İmamoğlu, belediye iştiraki KİPTAŞ’ın alım kararı verdiği bir arazinin bir gün sonra bir kişi tarafından 11 milyon dolara satın alındığını ve aynı yerin daha sonra kuruma 47 milyon dolara satıldığını söyledi.
KİPTAŞ Tuzla Maden Evleri’nin açılış töreninde konuşan İmamoğlu, o dönem KİPTAŞ’ın Başakşehir’deki bir arsa alımını anlattı. İmamoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Pazartesi günü, KİPTAŞ yönetim kurulu kararı alıyor. Diyor ki; ‘Ben, Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım.’ Bir gün sonra bu arsayı, ne hikmetse bir uyanık vatandaş alıyor 11 milyon dolara… Cuma günü de KİPTAŞ’a 47 milyon dolara satıyor. 36 milyon dolar arada fark. Pazartesi günü, ‘Burayı ben alacağım’ diye yönetim kurul kararı var.”
İmamoğlu, ‘uyanık’ olarak nitelediği KİPTAŞ’a asayı satan ve kurul kararı alanların da kendilerinde kaydının dolduğunu söyledi.[2]

İmamoğlu’ndan önceki İBB yönetimine 36 milyon
dolarlık yolsuzluk suçlaması: Belgeler elimde


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisinden önceki yönetim döneminde KİPTAŞ’ın alacağı bir arsa için 36 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığını söyledi. İmamoğlu, yolsuzlukla ilgili belgelerin ellerinde olduğunu belirtti.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Tuzla Maden Evleri’nin açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan İmamoğlu, kendisinden önceki İBB yönetimi ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. “Beni çok rahatsız eden şeyler var” diyen İmamoğlu, KİPTAŞ’la ilgili 28 milyon dolarlık bir yolsuzluktan bahsetti.
“11 MİLYON DOLARA ALDI, BİR GÜN SONRA 47 MİLYON DOLARA SATTI”
İmamoğlu, “KİPTAŞ bir gün, Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım diye yönetim kurulu kararı alıyor. Bir gün sonra bu arsayı bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Ertesi gün KİPTAŞ 47 milyon dolara bu arsayı o uyanıktan satın alıyor.” dedi.
İmamoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“O günkü kurlarla yaklaşık olarak arada 36 milyon dolar fark var. Pazartesi günü bu arsayı satın alma kararı veren KİPTAŞ’ın bu kararının hemen ardından çok ama çok akıllı biri o arsayı satın alıyor ve cuma günü KİPTAŞ gidiyor o arsayı bu uyanıktan satın alıyor.
“KAYITLARI VAR”
Kim bu uyanık? Onların da kayıtları var. Kim bu yönetim kurulu kararını alanlar? Onların da kayıtları var. Benden önceki yönetim bu arsayı 47 milyon dolara satın alıyor, 300-400 konutluk bir proje yapıyor ve KİPTAŞ’ın önüne de bu projenin maketini koyuyorlar. Biz göreve geldikten sonra o projeyi ‘Yeşil alan yaptık’ diye karar alıyorlar. Şimdi buna derler ki ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ bu olmaz.”

[1] https://tr.euronews.com/2021/06/02/ibb-sozcusu-ongun-dan-fatih-te-icisleri-bakanl-g-nca-el-konulan-arsayla-ilgili-yolsuzluk-i
[2] https://tr.euronews.com/2021/05/31/imamoglu-ndan-basaksehir-de-arazi-al-m-nda-36-milyon-dolarl-k-yolsuzluk-iddias
This entry was posted in ORGANİZE İŞLER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *