Kanada’da kemikleri bulunan 751 çocuk için anma töreni düzenlendi​​​​​​​

Kanada’da kemikleri bulunan 751
çocuk için anma töreni düzenlendi​​​​​​​

İstanbul – BİA Haber Merkezi
28 Haziran 2021, Pazartesi


Yaklaşık 200 toplum üyesinin katıldığı törende geleneksel ilahiler okundu ve dualar edildi, mezar taşı olmayan 751 çocuk için sessizce saygı duruşunda bulunuldu. Temsili lambalar ve bayraklar, isimsiz mezarların üzerine yerleştirildi.

Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okuluna ait bölgede 24 Haziran günü ortaya çıkarılan ve resmi kayıtlarda olmayan mezarlarda kemikleri bulunan 751 çocuk için, Cowessess First Nation Konseyi tarafından anma töreni düzenlendi.

Yaklaşık 200 toplum üyesinin katıldığı törende geleneksel ilahiler okundu ve dualar edildi, mezar taşı olmayan 751 çocuk için sessizce saygı duruşunda bulunuldu. Temsili lambalar ve bayraklar, isimsiz mezarların üzerine yerleştirildi

Nöbette konuşan topluluktan bir kişi, mezarların bulunmasını, “yavaşça iyileşen” bir yara kabuğunun soyulmasına benzetti.

Mezarda bulunan kalıntıların çoğunun, ailelerinden alınan ve eski Marieval Kızılderili Konut Okuluna gitmeye zorlanan Yerli çocuklara ait olduğu düşünülüyor.

Şef Cadmus Delorme, keşfin ardından soruşturma başlamadan önce bölgede bazı mezar işaretleri olduğunu, ancak bunların şüpheli mezarların yalnızca üçte birini oluşturduğunu söyledi.

Cowessess First Nation’dan meclis üyesi Jonathan Z. Lerat, nöbetin, iyileşmek için çalışan topluluk üyeleri için olduğu kadar çevredeki topluluklar için de önemli olacağını, çünkü bölgeye gömülenlerin yalnızca grup üyeleri olmadığını söyledi.

Ne olmuştu?

Mayıs ayında Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulu’nun bahçesinde 215 çocuk cesedi kalıntısının bulunmuştu. Kanada resmi haber ajansı CanadianPress’in haberine göre, 1869-1978 yılları arasında faaliyet gösteren Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulunun bahçesindeki mezarlarda bulunan çocuk cesetlerinin bazıları 3 yaşındaki çocuklara aitti.

Tk’emlups te Secwepemc First Nation kabilesi şefi Rosanne Casimir, yaptığı basın açıklamasında, ceset kalıntılarının, kabilelerine mensup ailelerin çocuklarına ait olduğunu ve bölgede çalışma yapan görevliler tarafından geçen hafta sonu yeraltına nüfuz eden bir radar yardımıyla keşfedildiğini belirtmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, olayla ilgili olarak, “Eski Kamloops yatılı okulunda bulunan cesetler haberi kalbimi parçalıyor. Bu, ülkemiz tarihinin o karanlık ve utanç verici döneminin acı verici bir hatırlatıcısı'” demişti.

Kaynaklar: https://www.cbc.ca/, AA


https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246411-kanada-da-kemikleri-bulunan-751-cocuk-icin-anma-toreni-duzenlendi

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, EĞİTİM, FAŞİZM, KIZILDERİLİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *