CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN TEKLİF EDİLEN “TÜRK ASKERİNİN AFGANİSTAN’DA GÖREVDE KALMASI” ABD’YE ÖDENEN DİYETTİR! * Taliban, Türkiye’nin Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama teklifini reddetti

AFGANİSTAN Uluslararası Kabil Hamit Karzai Havaalanı – © AP


Taliban, Türkiye’nin Kabil Havaalanı’nın
güvenliğini sağlama teklifini reddetti

euronews • 11/06/2021


Taliban, Türkiye’nin NATO güçlerinin Afganistan’dan asker çekmesinin ardından Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama ve işletme teklifini kesin bir şekilde reddettiğini bildirdi.

Örgütün Doha’da bulunan sözcüsü Süheyl Şahin, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Türkiye son 20 yılda NATO’nun bir parçasıydı, dolayısıyla 29 Şubat 2020’de ABD ile imzaladığımız anlaşma kapsamında Afganistan’dan çekilmeliler.” ifadelerini kullandı.

“Diğer yandan Türkiye büyük bir Müslüman ülke ve Afganistan’la tarihi bağları var.” diyen Taliban Sözcüsü, “Gelecekte Afganistan’da yeni bir İslami hükümet kurulduğunda Türkiye ile yakın ve iyi ilişkiler içerisinde olmayı umuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu bağlamda öneri, mayıs ayındaki toplantıda NATO üyelerine bildirilmişti.

Bu ülkedeki askerlerini çekmeye devam eden ABD, 11 Eylül 2021’de son askerini Afganistan’dan çekmiş olacak.

Halihazırda ülkede 500 askeri bulunan Türkiye ise henüz güçlerini çekmedi ve mevcut asker sayısı ile Afganistan’da asker bulunduran en büyük ülke konumunda bulunuyor.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DIŞ POLİTİKA, TERÖR, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *