BİLİŞİM * İNTERNET * İSTİHBARAT * TikTok  Kullanıcılarının Biyometrik Verilerini Gözetliyor.

TikTok  Kullanıcılarının Biyometrik Verilerini Gözetliyor.

By Loukia Papadopoulos * Jun 05, 2021
Naci Kaptan * 06 Haziran 2021


Bunun anlamı şudur; Firma artık sizinle ilgili biyometrik verileri toplayabilir. TikTok, bu hafta 2 Haziran 2021’de gizlilik politikasını değiştirdi ve çoğu insan için bu değişiklik muhtemelen fark edilmedi. Değişiklik TikTok web sayfasında.şöyle duyuruldu;

“Gizlilik Politikamızı güncelledik. Diğer açıklayıcı değişikliklerin yanı sıra, örneğin kullanıcı içeriği bilgilerinin toplanması, doğrulama için verilerin kullanılması, reklamla ilgili bilgiler dahil olmak üzere, topladığımız bilgiler ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla ayrıntı ekledik. seçimler, üçüncü taraf hizmetlerle veri paylaşımı ve veri depolama/işleme uygulamaları” diye yazdı

Peki nedir bu değişiklikler?
Sosyal video uygulaması, Gizlilik politikasında “Otomatik olarak topladığımız bilgiler” başlığı altında bulunan “Görüntü ve Ses Bilgileri” adlı yeni bölümde “içerik denetimi, demografik sınıflandırma, içerik ve reklam önerileri ve diğer kişisel tanımlayıcı olmayan işlemler için özel video efektlerini” etkinleştirmek için yeni veri toplamaya izin verdiğini duyurdu.

Uygulama ayrıca şu satırlarla biyometrik veri toplayabileceğini belirtti:
“Kullanıcı İçeriğinizden yüz izleri ve ses izleri gibi ABD yasalarında tanımlandığı şekilde biyometrik tanımlayıcılar ve biyometrik bilgiler toplayabiliriz. Yasaların gerektirdiği durumlarda, gerekli izinleri alacağız.

Bu tanımla ilgili sorun, bu ifadenin belirsizliğidir. Hangi yasalara uymayı planladığını veya yüz izleri ve ses izleri ile tam olarak ne anlama geldiğini belirtmez. Ayrıca, bu tür verilerin toplanmasının uygulama kullanıcılarına nasıl yardımcı olacağı da net değil.

Geçtiğimiz yıl, TikTok’un ABD’de Trump yönetimi tarafından yasaklanmakla tehdit edildiğini biliyoruz. Dönemin başkanı Donald Trump, TikTok’un Çinli bir şirkete ait olduğu için uygulamayı “ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelendirdi.

TikTok, yalnızca TikTok ABD kullanıcı verilerini ABD veri merkezlerinde ve Singapur’da sakladığını belirterek halkı rahatlatmaya çalıştı. Ancak, bu uygulama bir süre önce Hindistan’da da yasaklandı.


https://interestingengineering.com/tiktok-is-eyeing-us-users-biometric-data

This entry was posted in BİLİŞİM - İNTERNET -, İSTİHBARAT KURUMLARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *