ÇEK ABİME ÖZEL COCO’LU VENEZ GRAVYERİ * EZİNE’Mİ YAKIN VENEZUELLA MI?

ABİME ÖZEL COCO’LU VENEZ GRAVYERİ
EZİNE’Mİ YAKIN VENEZUELLA MI?

Naci Kaptan – 24.05.2021

Hollanda’lı peynir üreticileri Türkiye’ye kızgın…
Venezuela’dan peynir ithalinde gümrük vergisi neden sıfırlandı
Resmi Gazete’nin 21 Ağustos 2020 tarihli sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Venezuela’dan sıfır gümrükle 16 bin 600 ton tarım ve gıda ürünü ithalatı kararı alındı. Türkiye ile Venezuela arasında imzalanan ve 31 Mayıs 2020 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren “Ticaretin Geliştirilmesi Anlaşması” uyarınca Venezuela’dan sıfır gümrükle ithal edilecek ürünler arasında en çok dikkat çeken peynir oldu. Taze, eritme ve diğer peynirler olmak üzere bu ülkeden 1500 ton peynir ithalatı öngörülüyor.

Türkiye’nin peynir ithalatına ihtiyacı var mı?
Türkiye’nin peynir üretimine, dış ticaretine bakıldığında Venezuela’dan ithalat yapmasını gerektirecek bir durum yok. Türkiye’nin toplam peynir üretimi 2019 verileriyle 671 bin 497 ton.
Venezuela’dan peynir ithalinde gümrük vergisi neden sıfırlandı
Yapılan ithalatların ülkemizde çitçi ve besiciler için yarattığı mağduriyet bir yana, Venezuela gibi kuş uçuşu 10 bin 563 kilometre uzakta, deniz yoluyla ise haftalarca süren mesafesi olan bir ülkeden soğuk zincir şartlarında getirilmesi gereken süt ürünleri ithal edilmesinin, ticari maliyeti açısından uygunluğu ise tartışmalı.
Türkiye’nin 2020’de Venezuela’dan beyaz peynir ithal edebileceğini açıklamasının ardından Venezuela’da Ekim 2020’de peynire gizlenmiş kokain yakalandığı haberi yeniden gündeme geldi.
“Venezuela’da 2020 Ekim ayında yapılan operasyon neticesinde peynir kalıpları içerisine yerleştirilmiş 119 kilo kokain ele geçirildiği Venezuela basınına yansımıştır. Son günlerde bu ülke ile Türkiye arasında kokain ticareti yapıldığı iddiası sosyal medya üzerinden kamuoyu gündemine taşınmıştır.
Sedat Peker, 7. videoda şunları söylemişti:
Bu kokainle ilgili hikayenin gerçeğini anlatayım. Önceden Kolombiya üzerinden geliyordu, en son 4 ton 900 kilo geçen sene 9 Haziran’da yakalandı. Daha sonra yeni bir güzergah çalışması, çünkü Amerika uyuşturucuyla mücadelede çok baskın karakter devamlı üstlerinde, orada sistemi devam ettiremeyeceklerini anlayınca 800 km Venezuela ile sınırları var. Venezuela üzerinden yeni adres.
Bu mal yakalandıktan sonra yeni bir güzergah kurmak için Venezuela’ya kim gitti? Eski Başbakanımız Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım Bey. Bu senenin başında Ocak ayında gitti 4 gün kaldı, Şubat ayında gitti 4 gün kaldı. Karakas Limanı var Venezuela’nın en büyük limanı.”
This entry was posted in ORGANİZE İŞLER, PERDE ARKASI, TERÖR, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *