KÜRESEL POLİTİKALAR – Yugoslavya’yı parçalayan Ukrayna’yı da parçalar mı?

Yugoslavya’yı parçalayan Ukrayna’yı da parçalar mı?

Bülent ESİNOĞLU – 12 Nisan 2021 – bulentesinoglu@gmail.com

Amerika’nın Ukrayna Çıkarması, gerçekte sadece Ukrayna çıkarması değildir.
Amerika’nın Ukrayna Çıkarması; Avrupa Birliği ve Türkiye çıkarmasıdır. Avrupa ve Türkiye’yi yeniden tam kontrol etmesi, Dünya hegemonyası için, olmazsa olmaz görünüyor. Avrupa’da ve Yunanistan’daki Amerikan yığınaklarına bakarsanız, bu sonuca varırsınız. Yeni bir Yugoslavya amacına, ulaşabilir mi, ulaşamaz mı, onu yazımın sonunda tartışacağım.
Amerika’nın Avrupa üzerindeki stratejik tahakkümü, yani Avrupa’nın Amerika’dan, bağımsız karar verebilmesi, bu aşamada gerçekleşir mi?
Bir başka ifadeyle, Avrupa, Çin ve Rusya ile ticaret yapabilecek aşamaya gelir mi? Yoksa Avrupa daha bağımlı hale mi gelir?
Dün Çin Başkanı, Şi Cinpin Merkel’e bir mektup yazmış. Mektup uzun ama kısaca ifade edeyim. “Almanya ve Avrupa’yı, Amerika’dan özgürleştir, dünyada birlikte ticaret yapalım.” Demiş. II. Dünya Savaşından sonra, Avrupa ve/veya AB, NATO ile birlikte, Amerika’nın hegemonya alanında hayat sürdürdü. Türkiye’de öyle…
Kuzey Akım II Petrol Boru Hattı, Almanya ile Amerika arasına, kara kedi gibi girdi. Almanya’nın temiz enerjiye olan ihtiyacı, hat safhada olduğundan, bizim S-400 almamız gibi bir durum oluştu. ABD, 2014 yılından beri, Avrupa’ya, Rusya’dan petrol alamazsın dedi. Ticaret yapamazsın dedi. Almanya ve Avrupa Pazar bulmakta zorlanmaya başladı.
Ticaret, Çin ve Rusya ilişkilerini mecbur etti.
Amerika, Ukrayna Çıkarmasıyla hem Rusya’yı dizginlemek hem de Çin’i Avrupa’dan koparmayı amaçlıyor. İfade ettiğim gibi, ABD yeniden, dünya hegemonyası için yola çıkmış diyebiliriz. Gelelim Amerika’nın, önüne koyduğu amacını gerçekleştirip, gerçekleştiremeyeceğine… Dünya, II. Dünya Savaşından, sonraki Dünya değil.
Ne demek istiyoruz? Şimdi Avrupa ve Amerika’yı ikiye katlayan bir Çin var. Rusya 1989-1990’daki Rusya değil. Rusya, Yugoslavya’nın ve Libya’nın parçalanmasına seyirci kalmış olmayı ne kendine ne de tarihine sığdıramadı. NATO, Varşova Paktı ülkelerini ele geçirdi.
Uzatmayalım.
Rusya’da büyük kuyruk acısı var. İtibarının daha fazla kaybına dayanamaz. Zaten bu mevzide gerilerse, başka mevzileri de düşer. Bölgede, stratejik üstünlüğünü kaybeder.
Çin ise, Amerikan saldırganlığını ve hegemonyasını sonlandırmanın yolunun, Rusya ve Avrupa ile birlikte olmakta görüyor.
Amerika, Gürcistan’da, Rusya’dan bir ders almıştı. Lakin Amerika’nın kuruluş yapısı ve varlığını sürdürme içgüdüsü, onu saldırganlığa mecbur ediyor. Amerika saldırırsa kaybeder. Saldırmaz korku yaratmakla yetinirse, bu daha büyük kayıpları beraberinde getirir.
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, DÜNYA ÜLKELERİ, KÜRESEL POLİTİKALAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *