Avusturya ATATÜRK Kültür Merkezi DUYURUSU; 103 Emekli Amiralin Montrö Bildirisi

Avusturya ATATÜRK Kültür Merkezi” <akm@ataturk.at>

103 Emekli Amiralin Montrö Bildirisi


Değerli Üyeler, Değerli Atatürkçüler,
103 emekli amiralin kaleme almış oldukları bildiri üzerinden yine AKP hükümetinin mağduriyet politikasını izlemekteyiz. 19 yıl boyunca iktidarda olan AKP hükümeti, Cumhuriyet tarihi boyunca halkımızın dişinden, etinden biriktirerek hayata geçirdiği tüm kazanımları yabancılara peşkeş çektiği yetmezmiş gibi, ülkemizin bütünlüğü için hayati önem taşıyan Atatürk İlke ve İnkilapları hedef alınarak ülkemiz bir İslam Devleti’ne dönüştürülmek istenmektedir.
Bu hedefe ulaşmak için yapılan eylemler artık o kadar hayasızca gerçekleştirilmektedir ki, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri‘nin başkanlığındaki şahıs bu ülkenin kurucusuna hakaretler etmekte, Ayasofya camisinin imamı olacak olan hayasız ise alenen ‘’Şeriat kanunları tekrar hayata geçirilmelidir’’ şeklinde açıklamalarda bulunabilmektedir.
Son günlerde gündemden düşmeyen ve ülkemizin tapu senedi Lozan Antlaşması’nın adeta devamı niteliğindeki ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük askeri ve diplomatik dehası sonucunda tek kurşun atılmadan, jeopolitik önemi çok yüksek boğazlarımızın tüm hakimiyetini bize kazandıran Montrö antlaşması için, TBMM Başkanlık koltuğunda oturan şahsın „Cumhurbaşkanı Montrö’den de, diğer uluslararası antlaşmalardan da çekilebilir“ şeklinde açıklamalarına şahit oluyoruz.
İşte bu açıklama üzerine emekli amiraller, yayınlamış oldukları bildiri ile Montrö antlaşmasının hukuki ve siyasi önemine atıfta bulunulmuş, ülkemizin geleceği için ne denli hayati bir rolü olduğunu anlatmak istemişlerdir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi tüm bu emekli amirallerde anayasanın kendilerine vermiş olduğu haklarını kullanarak fikirlerini ve düşüncelerini Türk kamuoyu ile paylaşmışlardır. Tüm hayatlarını ülkemizin eğemenliği için ailelerinden ve sevdiklerinden uzakta Mavi Vatan’da geçirmiş olan bu kahraman askerlerimiz, kendilerinin uzmanlık alanı olan bu konuda böyle bir bildiri yayınlamasından daha normal ne olabilir?
Yayınlamış oldukları bildiri asla ve asla suç teşkil etmemektedir. Aksine vatana ihanet suçu işleyenleri veya buna yeltenenleri uyarmayı hedeflemektedir. Bildiriyi imzalayan amirallerin içinde 15 Temmuz FETÖ kalkışmasında halkının yanında olup, onunla birlikte sokaklara inenler mevcuttur. Eğer darbe istekleri olsaydı o zaman halkımızla birlikte darbecilere karşı savaşmazlardı.
Yayınlanan bildiri üzerine paniğe kapılan ve her zaman paniğe kapıldıklarında darbe, vesayet söylemleri ile mağduriyet politikası yürüten AKP hükümeti, bildiriye imza atan 10 emekli amirali gözaltına aldırdı. Alınan son haberlere göre kendileri Perşembe gününe kadar gözaltında tutulup, sonrasında mahkemeye çıkarılacaklardır.
Buradan tüm sorumlulara sesleniyoruz. Boğazlarımıza, ülkemizin birlik ve beraberliğine sahip çıkan tüm amirallerimizin yanındayız. Gözaltı işlemleri ve soruşturmalar derhal durdurulmalı ve amirallerimiz serbest bırakılmalıdır.
Montrö Antlaşması, tıpkı Lozan Antlaşması gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir. Hiç bir şekilde tartışmaya açılamaz. Buna asla izin vermeyeceğiz.

Avusturya ADD Yönetim Kurulu adına
Yusuf Genç (Bşk)
This entry was posted in DENİZ VE DENİZCİLİK, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *