Almanya Türk Toplumu Onursal Baskanı Sayın Prof. HAKKI KESKİNDEN bir mesaj * „128 Milyar Dolar nerede?“

„128 Milyar Dolar nerede?“ sorusu aylardır gündemde.
Mecliste ve medyada bu önemli konu hakkında bilgi isteniyor. Yanıt yok.
128 milyar doların nedenli büyük bir miktar olduğunu anlamak için şu iki veriye bakalım. 2020 yılında Türkiye`nin tüm bütçe geliri 119,5 milyar dolar ve tüm ihracat geliri ise 169,5 Milyar dolar oldu. Yani tüm Türkiye halkından 2020 yılında alınan vergiler ve devletin diğer kaynaklardan sağlanan gelirlerden fazlası bir paranın, nerede olduğunun hesabı soruluyor ve yanıtı alınamıyor.
Ana Muhalefet partisi ve genel başkanı Kılıçdaroğlu görevi gereği üç aydır ısrarla bu soruyu soruyor ve inandırıcı bir yanıt alamıyor. CHP bu nedenle örgüt binalarına ve bazı yerlere “128 milyar dolar nerede?” diye afişler asarak bu konuyu daha geniş kamuoyuna taşımak gereği duydu. Savcılığın ve valilerin talimatıyla bu afişler asılan yerlerden söküldü ve CHP binalarından vinçlerle kaldırıldı. Gerekçesi çok ama çok ilginç: “Cumhurbaşkanına hakaret”. Böylece Cumhurbaşkanı’nın yanıtsız kalan bu soruyla ve parayla sorumluluğu ve ilişkisi olduğu kabul edilmiş oluyor.
Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığı 2014 yılından 2019 yılı sonuna kadar olan dönemde, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldı. Açılan bu davalardan 9 bin 554 kişi mahkûm edildi.
Oysa daha önceki Cumhurbaşkanları kendilerine hakaretten çok az kişiye karşı dava açmışlardı. Evren döneminde 340, Özal döneminde 207, 1993-2000 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel döneminde 158, Sezer döneminde 168, Gül döneminde 248 kişiye dava açılmıştı. Bunu da bilmekte yarar var.
This entry was posted in Ekonomi, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *