DIŞ POLİTİKALAR * ‘Donbas’ta savaş kapıda, Putin de Erdoğan’ın telefonlarına çıkmayabilir’

‘Donbas’ta savaş kapıda, Putin de Erdoğan’ın telefonlarına çıkmayabilir’

Kerim Has’la Moskova’dan – Mar 18 2021

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ağır ifadelerle eleştirdi.
ABC News’den George Stephanopoulos’un sorularını yanıtlayan Biden, “Putin’in bir katil olduğunu düşünüyorum” derken, ABD seçimlerine karışmanın bedelini ödeyeceğini söyledi.
Açıklamanın ardından Rus rublesi dolar karşısında yüzde 1’i aşan kayıp yaşadı. Biden’ın açıklamaları Amerikalı istihbarat yetkililerinin hazırladığı rapor sonrası geldi. Rapora göre, geçen yılki başkanlık seçimlerine eski Başkan Donald Trump lehine etkide bulunulması girişimlerini büyük ihtimalle Rusya lideri Vladimir Putin bizzat onayladı.
Biden, röportajda Stephanopoulos’a, ocak ayı sonlarında bir telefon görüşmesi sırasında Putin’i uyardığını söylüyor.
Biden, “Uzun bir konuşma yaptık. Seni tanıyorum ve sen de beni tanıyorsun. Bunun gerçekleştiğini tespit edersem, o zaman hazırlıklı ol dedim” ifadesini kullandığını aktarıyor.
Bunun üzerine gazetecinin, “Putin’i tanıyorsun, sence o bir katil mi?” sorusuna Biden, biraz düşündükten sonra “Evet, öyle görüyorum” yanıtını veriyor.
Putin de biraz ironiyle karışık “Ona sağlık diliyorum” dedi. Bu mesaj ABD’li bazı uzmanlarca “Biden’ın yerinde olsam sabah çayımı bir kontrol ederim içmeden önce” gibi esprilere de konu oldu.
Son olarak Rusya, Washington Büyükelçisi’ni Moskova’ya çağırdı ancak kısa süre sonra tekrar dönmesi bekleniyor. Rusya uzmanı Dr Kerim Has’la Moskova’dan programında Biden’ın bir anlamda Putin’e parmak sallamasının ne anlama geldiğini konuştuk.
Bu bir gaf mı, yoksa Biden’lı ABD yönetiminde Rusya ile ilişkiler soğuk savaş ayarında mı gidecek?
Bu çıkışın Erdoğan’a etkisi nasıl olur?
Kerim Has, bu soruları geniş bir analizle yanıtlarken, HDP’ye yönelik kapatma davasının Moskova tarafından nasıl karşılanacağı konusunu da yorumluyor. Has’a göre, iktidarın yargı eliyle attığı bu adım, Moskova’nın Kürt politikasına ters. Has, biraz ironi biraz da gerçeklik payı olduğunu belirterek, “Putin’in de Biden gibi Erdoğan’ın telefonlarına çıkmayabilir” ifadesini kullanıyor.
Has, “Rusya için HDP ve Kürtler ne anlama geliyor?” sorusunu Suriye üzerinden cevaplıyor.
Programda Ukrayna’da yaşanan gerilime de yelpaze tutan Kerim Has, “Donbas’ta savaş kapıda” yorumunu yapıyor ve böyle söylemesinin ardında yatan son gelişmeleri anlatıyor.
Son olarak Suriye’de TSK’nin Kürtlerin kontrolündeki Ayn İsa’ya askeri yığınak yapması üzerinden Rusya’dan gelen uyarıyı da değerlendiren Has, Kürtler için Moskova’yla anlaşma konusunda olası senaryoları sıralıyor.

https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/abd-turkiye-rusya/donbasta-savas-kapida-putin-de-erdoganin-telefonlarina-cikmayabilir?amp
This entry was posted in DIŞ POLİTİKA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *