DENİZ SAVAŞLARININ kazanıldığı gündür 18 MART.

DENİZ SAVAŞLARININ kazanıldığı gündür 18 MART


Ancak kara savaşları bütün hızıyla aylarca devam eder. Tarihin en kanlı savaşlarındandır Çanakkale Kara Savaşları. Gelibolu gibi ufacık bir karaparçasında; deyim yerindeyse avuç içi kadar bir toprakta yaşanır. Öyle ki; ölen insanlar ayağa kalkacak olsa, savaştıkları alana sığmaz.
Çanakkale Kara Savaşlarından söz etmeden; böyle bir günü YALNIZCA ‘ANMA GÜNÜ’ne çevirenlerin zihniyetleri, GERÇEKLERE, TARİHE ve BİZE UZAKTIR.
Bu savaşların baş sorumlusu İngiliz Bahriye Naziri yani Denizcilik Bakanı CHURCHİLL şöyle diyor:
“Yenilmez armadamızın üçte biri sulara gömüldü. Üçte biri kullanılamaz hale geldi. Başarısızlığımız savaşı 2,5 yıl uzattı. 8,5 milyon Avrupalının ölümüne neden oldu. Rusya”da komünistler yönetimi ele geçirdi. Bu olaylar vuku bulurken 30 milyon insan öldü. Biz Boğazı geçemeyince; Müslümanlar, diğer Asyalılar, Avrupa”nın ihtişamından şüphe etmeye başladılar. Biz Hindistan, Pakistan, Bangladeş”teki gücümüzü kaybettik; diğer Avrupalılar da sömürgelerindeki güçlerini”
Evet! Churchill in kendi ifadesidir. Çanakkale Savaşlarından 6 ay sonra, kendinin ifade ettiği BAŞARISIZLIĞINDAN dolayı rütbeleri tenzil edilmiş, İngiliz Bahriye Nazırlığından İSTİFA etmek zorunda kalmış, Savaş Konseyinden uzaklaştırılmıştır. Çanakkale Zaferimiz üzerine, bir savaş lideri olarak görev yapmasına imkân kalmayınca, bir asker olarak ülkesine hizmet etmek istemiş, o zaman da kendisine tenzil-i rütbe ile ancak BİNBAŞI rütbesine karşılık gelen TABUR KOMUTANLIĞI görevi verilmiştir.
Tarihin garip tecellilerindendir. Bir başka komutan Çanakkale Savaşlarındaki başarılarından dolayı Nisan 1916’da TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLMİŞTİR. Tümgenerallik rütbesini getiren ARIBURNU, ANAFARTALAR, CONKBAYIRI, KİREÇTEPE isimleriyle özetlenebilecek zaferleridir. Biz Ona ATATÜRK dedik.
[Tarih Öğretmeni AYŞE GÜL YAYLA’nın konuşmasından]
This entry was posted in ATATURK, Tarih, TARİHE - AYDINLANMAYA - CUMHURİYETE NOT DÜŞENLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *