ABD yönetimi 2017’deki ‘koruma şiddeti’ olaylarında Erdoğan aleyhine kritik görüş bildirdi

ABD’den Erdoğan’ın korumalarına yakalama kararı

[2017 YILINDA OLAY ŞÖYLE GERÇEKLEŞMİŞTİ]

Washington Emniyet Müdürü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD ziyareti sırasında yaşananlar hakkında açıklama yaptı. Yakalama kararı çıkarılan 16 kişi arasında Türk güvenlik görevlilerinin olduğu açıklandı.
Washington DC Polis Şefi Peter Newsham ve Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Büyükelçilik önünde çıkan kavgaya dair açıklama yaptı.
‘ABD’YE GELİRLERSE TUTUKLANACAKLAR’
Newsham, şunları kaydetti: “Türk korumaların barışçıl gösteri yapanlara saldırdığını keşfettik. Olaya karıştığı tespit edilen 16 kişi hakkında yakalama kararı çıkardık. 2’si Kanada, 2’si ABD geri kalanlar Türk vatandaşı. Erdoğan’ın korumaları ABD’ye geri gelirlerse tutuklanacaklar. Bu kesin bir karardır.”
ŞU ANA KADAR 2 KİŞİ TUTUKLANDI’
Newsham, şöyle devam etti: “28 yıllık polislik kariyerimde Erdoğan’ın korumalarının yaptığı gibi bir saldırı görmedim. Şu ana kadar 2 kişi tutuklandı. Olaya karışan diğer Türk güvenlik görevlileri hakkında yakalama emri çıkarıldı. Hala kimliği tespit edilememiş, olaya karışmış kişiler de var. Amerika ve özellikle Washington’da bizler barışçıl gösteri hakkına saygı duyuyor ve koruyoruz. Bu kişiler eğer ABD’ye gelirlerse tutuklanacaklar.”

https://youtu.be/cSY-uFYveMo

ABD yönetimi 2017’deki ‘koruma şiddeti’ olaylarında Erdoğan aleyhine kritik görüş bildirdi
ABD Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı yetkilileri, 2017 yılında Washington DC’de meydana gelen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları ve taraftarları ile protestocular arasındaki şiddet içerikli olaylar hakkında Erdoğan hükümetinin aleyhine görüş bildirdi. 
Ahval dün konu ile ilgili olarak, ABD Kongresinin her iki kanadının Dış İlişkiler Komitesi liderlerinin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderdiği mektubu ilk kez yayınlamıştı. O mektupta Kongre liderleri Blinken’den, 2017 yılındaki Washington DC’de bulunan Sheridan Circle mahallinde meydana gelen olaylar dolayısıyla Türk hükümetinin sorumlu tutulmasını talep etmişlerdi.
Çarşamba günü yayınlanan ABD’nin Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlıklarının ortaklaşa imzaladıkları kararda şu belirtildi:

”Eğer yabancı güvenlik personeli ABD topraklarında sivillere karşı saldırır ve güç kullanırken fiziksel bir zarara karşı mecburen hareket etmiyorsa, o halde koruma fonksiyonu konsepti dışında hareket etmekte ve kanuni olarak korumadan yoksun kalmaktadırlar.”

Bu görüş, Türk avukatların savunduğu şekilde Erdoğan’ın saldırı altında olmasından dolayı korumaların hareket ettiği savını karşıt bir görüş olarak ortaya çıkıyor.
Şu an Türkiye Cumhuriyet aleyhine 2017 olaylarından dolayı ABD’de süren iki farklı tazminat davası sürüyor. Davalar Türkiye Cumhuriyetinin Washington’daki avukatları aracılığı ile temyize götürüldü. Üç yargıçtan oluşan Temyiz Mahkemesi ise, Türkiye’yi suçlu bulan alt mahkeme kararını incelerken, ABD hükümetinden de görüş talep etti. Bu görüş çarşamba günü yayınlandı ve Türkiye aleyhine çıktı.
Ahval’e konuşan ve davaları yakından izleyen Amerikalı bir hukuk uzmanı, ABD hükümetinin görüşünün, çok büyük ihtimalle Temyiz Mahkemesi tarafından kabul edileceğini ve kararın Temyiz Mahkemesinde de Türkiye aleyhine çıkmasının büyük olasılık olacağını işaret etti. Türkiye isterse Temyiz Kararını da ABD Anayasa Mahkemesine götürebilir ama oradan da pek sonuç çıkması beklenmiyor.
ABD’nin yayınladığı açıklamada, yabancı ülke liderlerinin korumalarının ancak çok sınırlı durumlarda fiziksel şiddete başvuracağı belirtirken, iki nedenden dolayı 2017 olaylarında bu durumun Türk hükümeti korumalarının yaptıklarında görülmediği belirtildi: Birinci olarak protestocuların 17 Mayıs 2017 tarihinde, Türk Büyükelçiliği Rezidansı önünde, ABD Güvenlik Güçlerinin belirttiği yerde kanuni bir gösteri düzenlediğini ve Türk destekçiler ile arasında mesafe olmasına rağmen, Türk korumalarının protestoculara saldırdığı belirtildi. Yani Türk korumalar savunma değil, saldırı halinde idi.
İkinci neden olarak ise, ABD Dışişleri ve Adalet Bakanlığı açıklamsı, protestocuların saldırıya uğradığında zaten yerlerde olduğu veya kaçmaya çalışmasına rağmen, bu saldırının olduğu vurgulandı.
Bu durumlardan hiçbirinin yabancı ülke liderleri koruma güçlerine tanınan ayrıcalıklardan olmadığını altı çizildi.
Türkiye, yabancı ülke koruma ve dokunulmazlıklarından yararlanılmasını talep etmişti.
Eğer Temyiz Mahkemesi de ilk mahkeme gibi Türkiye aleyhine karar verirse bu halde davacıların Türkiye Cumhuriyetinden tazminat almaya hak kazanabilecekler. Mahkeme karar verdiği takdirde ise Türkiye Cumhuriyetinin ABD topraklarında bulunan varlıklarından bu tazmin mümkün olabilecek.
Üç yargıçlı Temyiz Mahkemesinin ne zaman karar vereceğine dair bir tarih yok.

https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/abd/abd-yonetimi-2017deki-koruma-siddeti-olaylarinda-erdogan-aleyhine-kritik-gorus-bildirdi?amp
This entry was posted in DIŞ POLİTİKA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *