‘Gare fiyaskosu iktidar bloğundaki çatlağı ortaya koydu’

Ergun Babahan’la Gidişat / Şub 17 2021

Türkiye, “başarı” olarak duyurduğu Gare’ye yönelik operasyondan PKK’nin elinde esir olarak bulunan asker, polis ve MİT mensuplarının olduğu 13 kişinin ölümüyle döndü. Türkiye, 13 kişinin ölümüne ilişkin “PKK infaz etti” savunmasını yaparken, PKK tarafından da “Türkiye esirlerin bulunduğu mağarayı bombaladı, kimyasal gaz kullandı, bağımsız kurumlar tarafından otopsi yapılsın” açıklamaları geliyor.
Gare’ye yönelik muhalefetten iktidara “Neden bu operasyon yapıldı?” soruları yöneltilirken, operasyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “müjde” duyurulmasından, 13 kişinin hayatını kaybetmesine kadar geçen süreçte neler anlattığı, neyi amaçladığı tartışılıyor.
Ahval Türkçe editörü Ergun Babahan, Gidişat’ta Yektan Türkyılmaz ile her yönüyle Gare operasyonunu konuştu. Türkyılmaz, “Gare fiyaskosu iktidar bloğundaki çatlağı ortaya koydu” diyor.
Yektan Türkyılmaz’ın ifadeleri şöyle:
“Gare, Türkiye’deki devlet sisteminin nasıl işlediğini anlatıyor. Siyaset yapmadaki önceliklerin ne olduğunu anlatıyor. Anlatamadıkları da var. Perde gerisinde ne oldu, niçin böyle bir zamanda bu operasyona karar verildi? Bunlar da rejim bileşenlerinin koridorlarındaki karmaşık ve açıkçası köşe kapmaca oyunlarının bir uzantısı.
Burada esir durumdaki askerleri, polisleri, MİT üyelerini nasıl kurtaracaklardı?
PKK’nin bu tür bir eylemi de yok. PKK tarihinde esir aldığı resmi bir devlet görevlisini infaz ettiğine dair bir örnek yok. Ayrıca rehin alındıktan sonra serbest bırakılan hiç kimse kötü muameleye maruz kaldığını söylemedi. Devletin kendi askeri, polisi esir düştüğü zaman nasıl muamele yaptığına bakarsak o da bize ilginç bir tablo sunuyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti tarihinde esir düşmek kirlenmek gibi algılanıyor.
Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin daha önce ‘esir düşeceklerine ölseler’ demişti. Şimdi nereden çıktı bu esir kurtarma aşkı? Türkiye’nin tarihinde yok bu. Ve Gare gibi çok riskli bir alanda neden buna girişildi?
İki tarafın da bugüne kadar bu konudaki tavrına bakarsanız Türkiye esir düşmüş kişilerin itibarını, canını düşünen bir devlet değil.
Şu anda iktidardaki rejim topyekün bir çöküşe doğru gidiyor.
Buna üç bağlamda bakmak lazım.
Birincisi rejim bloku içerisinde neler oluyor bunu anlamak gerekiyor?
Bu operasyonun uluslararası bağlamı ne?
Üçüncüsü iktidar blokununun Türkiye için öncelik olarak sundukları ne?
Anlık krizleri daha büyük krizle çözmeye çalışıyorlar.
Rejim bloku içerisinde çok göze çarpan, bütün operasyonda da tek önde olan kişi Hulusi Akar. Bu operasyonun yapılışı bangır bangır geldi.Hulusi Akar’ın yakın zamanda yaptığı ziyaretler medyaya yansıdı hep. Hulusi Akar’ın bu konuda attığı adımların hepsinin görülmesi isteniyor.
Cumhurbaşkanı ‘müjde’ sözü veriyor.
Hulusi Akar’la ilgili Tuğgeneral Serdar Atasoy etrafında yakın zamanda hem ulusalcı hem de AKP’nin kendi parti geçmişinden gelen unsurların ortaklaşa olarak odağa koydular Hulusi Akar’ı. Bu kişinin terfi edilmesi ve bu kişinin cemaat yapısıyla ilişkisi etrafında. Bunun bu kadar pervasızca yapılmasının bir nedeni de bu olabilir.
Akar kendisini kurtarmaya çalıştıysa bu eline yüzüne bulaştı.”

https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/gare/gare-fiyaskosu-iktidar-blogundaki-catlagi-ortaya-koydu-yektan-turkyilmaz
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *