DENİZ VE DENİZCİLİK * ÇEVRE DOSTU, BACASIZ GEMİLER GELİYOR

Fotoğraf: e5 Lab Inc.’den Cortesy
Naci Kaptan / 16.02.2021

Bacasız Gemiler geliyor


İlk Sıfır Emisyonlu Tanker Japonya için yapılıyor.

Kawasaki Heavy Industries’in Asahi Tanker Co., Ltd. of Tokyo, Japonya için şu anda yapım aşamasında olan ilk sıfır emisyonlu elektrikli “e5 tanker” elektrikli batarya sistemiyle donatılıyor.

Kawasaki Heavy Industries, Asahi Tanker gemisinin karbon emisyonunu sıfırlamak için tamamı elektrikli modüler batarya ile çalışan bir gemi dizayn edildi. Gemi için Corvus Orca ESS’yi seçti
İlk sıfır emisyonlu tanker önümüzdeki yıl Japonya’ya doğru yola çıkacak. Corvus Energy, tamamı elektrikli olacak ve geminin enerjisini batarya sistemi sağlayacak.
Corvus Enerji halihazırda yaklaşık dörtte biri tamamen elektrikli olan 400 gemiyi bataryalar ile donattı. Ancak Japon tankerinde kullanılacak olan batarya kullanılanların en büyüğü olabilir. Bu batarya, 40 Tesla Model S pil paketlerinin boyutuna eşdeğerdir.
137 gemi işleten Asahi Tanker’den yapılan açıklama, e5 tanker sıfır CO2, NOx, SOx ve partikül emisyonuna ulaşarak çevresel etkiyi önemli ölçüde azaltacak. Ek olarak, azaltılmış gürültü ve titreşim mürettebat için daha rahat bir çalışma ortamı yaratacak ve körfez ve çevresindeki gürültü kirliliğini de azaltacaktır.  Ayrıca gemi, Tokyo’da bir doğal afet olması durumunda sahip olduğu bataryaların gücünü acil durum hizmetlerine sunacak. Bu fikir ilk olarak e5 Lab ve Asahi Tanker tarafında uygulanıyor.
Corvus Energy CEO’su Geir Bjørkeli’nin açıklaması.;
Japonya ve Norveç da karbon emisyonunu kontrol altına alarak yeşil bir geleceğe doğru yol alan denizcilik ülkeleridir. Japon Hükümeti, 2050 yılına kadar karbon emisyonlarından arındırılmış ve dünyanın önde gelen denizcilik endüstrisinde önemli dekarbonizasyon girişimleri gerektirecek iddialı planlarını duyurdu” dedi.
Kawasaki Heavy Industries (KHI), geminin tahrik sistemini inşa edecek ve gemiye güç sağlamak için Corvus Energy’den 3.480 kWh Orca ESS’yi entegre edecek. Ortaya çıkan e5 tankeri, sıfır CO2, NOx, SOx ve partikül emisyonuna ulaşacaktır.
Ayrıca, körfezdeki ve çevresindeki alanların yanı sıra gemideki mürettebat için gürültü kirliliği ve gemi teknesindeki gürültü ve titreşim seviyesini azaltacaktır. Bir sonraki dev tanker, Hava ve deniz kirliliğini de en aza indirerek ve sınırlı gürültü kirliliğine sahip çevre dostu bir gemi olacak.
Gemi makinalarının enerji kaynağı buharlı gemilerin ilk yapıldığı dönemde kömür idi. Daha sonra petrol türevleri kullanılmaya başlandığında, gemilerin kazanlarında kullanılan büyük miktardaki  kömürün kapladığı hacim ve ağırlık çok azalmış ve kömürü ateş kazanlarına atacak insan gücüne gerek kalmamıştı.
Gemi işletmelerinin en büyük gider kalemini yakıt maliyetleri oluşturuyor.  Günümüz gemileri yakıt olarak FO (Fuel Oil) ve DO (Disel Oil) kullanıyor. Gemilerin büyüklüğüne göre taşıdıkları yakıt miktarı 100 ton ile  10.000  ton arasında değişiyor. Örnekleme yapacak olursak;
Büyüklüğüne göre günde 10 ton ile 250 ton arasında yakıt tüketen gemiler, düşük hızda seyrederek yakıt tasarrufu sağlamaya çalışılıyor.

DANİMARKA Maersk firmasının inşa ettiği “dünyanın en büyük Konteyner gemisi olan Majestic Maersk, Triple-E modeli  gemidir.  Güney Korede Daewoo firması tersanesi tarafından inşa edilen geminin 2 adet 40 Bin Beygir gücünde olan toplamda 86 bin beygir gücünde motorları var.
Majestik 100 bin litre yakıt alıyor – 18 bin 270 konteyner taşıyor – 400 metre uzunluğunda – 59 metre genişliğinde – 73 metre yüksekliğinde. – 5 bin villanın kullandığı kadar elektrik kullanıyor.
Diğer gemi tiplerine nazaran daha hızlı olan konteyner gemilerinin tam yolda tükettiği yakıt miktarı ise dudak uçuklatıyor. 14 bin teu kapasiteli dünyanın en büyük konteyner gemilerinden Emma Maersk’in saatte 14 ton yakıt tükettiği fakat ekonomik hızda seyretmesi halinde saatte 6.3 ton yakıt tükettiği belirtiliyor.
8.000 teu kapasiteli bir konteyner gemisi 24 knot hızla gittiğinde günlük 225 ton bunker tüketirken, hızını 20 knota düşürdüğünde günde 75 ton bunker tasarrufu elde edebiliyor. 165.000 dwt’lik bir suezmax tankerin günlük yakıt tüketimi 90 tonu bulurken, aynı tonajda bir capesize geminin farklı dizaynından dolayı günlük tüketimi 55 tonu buluyor.
IFO 380 fuel oil yakıtının 2012 yılı ortalama ton fiyatı 669 dolardı. Buna göre hesaplandığında tonaj ve hızlarına göre değişmekle beraber büyük gemilerin günlük yakıt giderleri 35 bin dolar ile 150 bin dolar arasında değişiyor.
Bu kadar dev boyuttaki gemilerin motorları ve yardımcı sistemleriyle makina dairesi ve yakıt tankları teknede çok büyük alan kaplıyor. Modüler elektrik sistemli bataryaların geliştirilerek gemi makinalarının yerini almasıyla, devasa gemi makinalarına ve Fuel oil tanklarına gerek kalmayacak veya çok daha az kapasiteli küçük F/O ve D/O tankları yapılarak gemilerdeki bu alanlar yük taşıma alanları olarak planlanıp daha çok yük taşınabilecektir. Gemi makinalarının yerini elektrik üreten modüler bataryaların alması gemi inşasındaki maliyet ve bunker giderlerini ve makinada görevli personel sayısının da azalmasıyla personel maliyetleri de düşecektir.
ESS “Energy Storage Systems” Modüler elektrik batarya sistemi yukarıdaki avantajları sağlarken DOĞA DOSTU olmanın da avantajlarını SIFIR CO2, NOx, SOx salınım ile hava/atmosferi korurken yakıttan doğan deniz kirlenmesini de önleyecektir.   Bunların üzerine bir de ses çıkartmayan ve titreşim yapmayan bir enerji sistemi olarak yaygınlaşmasını ve gemilerin kullandığı klasik tahrik sistemlerinin yerini almasını diliyorum .

[*] ESS “Energy Storage Systems” yeni bir teknoloji ile geliştirilmiş olan modüler bataryalı Enerji Depolama Sistemleridir.
Naci Kaptan / 16.02.2021
This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, DENİZ VE DENİZCİLİK, DOĞA - ÇEVRE. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *