Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne seçilen Prof. Metin Tolan’ı kutlarız *

Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Metin Tolan seçildi

Göttingen Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, üniversite senatosunun Tolan’ı oy birliğiyle rektör seçtiği, üniversitesinin mütevelli heyetinin de bunu onayladığı belirtildi.
Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan, Almanya’da bulunan Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi.
Göttingen Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, üniversite senatosunun Tolan’ı oy birliğiyle rektör seçtiği, üniversitesinin mütevelli heyetinin de bunu onayladığı belirtildi. Tolan’ın görevine ilkbaharda başlayacağı ifade edildi.
Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Rektör seçilen Prof. Dr. Metin Tolan da kendisine duyulan güvenden dolayı mutlu olduğunu belirterek, “En iyi üniversitelerden birinin rektörlüğüne seçilmek büyük bir onurdur. Üniversiteyi ilerideki görevlere hazırlamak için daha çok çalışacağız” dedi.
Senato Sözcüsü Prof. Nicolai Miosge, Metin Tolan’ı rektörlüğüne seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Metin Tolan hakkında
Babası Türk, annesi Alman olan ve 1965’te Schleswig-Holstein eyaletinin Oldenburg in Holstein kentinde doğan Tolan, Kiel Üniversitesinde Fizik ve Matematik eğitimi aldı. 1993’te doktor unvanını elde etti.
Bir süre ABD’de araştırmalar yapan Tolan 1998’de deneysel fizik dalında Kiel Üniversitesinde doçent oldu.
2001’de Dortmund Teknik Üniversitesinde deneysel fizik dalında profesörlüğe başlayan Tolan 2004-2008 yıllarında Dortmund Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde dekanlık, 2008-2020 yılları arasında rektörlük kurulu üyeliği ve rektör yardımcılığı yaptı.

“Almanya seçiyor, Türkiye atıyor”
Prof. Dr. Metin Tolan’ın, Göttingen Üniversitesine rektör olarak seçilmesi sosyal medyada da gündem oldu. Sosyal medya kullanıcıları Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine atanması ile Prof. Dr. Metin Tolan’ın seçilmesini karşılaştırdılar.

İstanbul – BİA Haber Merkezi- 28 Ocak 2021, Perşembe
https://bianet.org/bianet/egitim/238317-gottingen-universitesi-rektorlugune-prof-metin-tolan-secildi
This entry was posted in EĞİTİM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *