2020 yılında 99 bin 588 esnaf kepenk kapattı * Erdoğan’ın hızla gerçeklikten koptuğunun belgesi: 2021 Yatırım Programı

Birkaç gün önce Elazığ’da deprem konutlarının dağıtım töreninde, artık yeni projelerin tamamının ‘yatay mimari’ stratejisiyle yapıldığını ifade ederek, ‘İnşallah bundan sonra tüm projeleri de aynı anlayışla hayata geçireceğiz. Dikey mimarı böyle deprem bölgesinde bizim için bir intihardır’ diyen Erdoğan, aynı sözleri 2016’da, 2018’de ve son olarak da 30 Mart 2019’daki yerel seçim kampanyasında da söylemişti.
Ancak Elazığ’daki bu konuşmadan bir hafta önce ise Merkez Bankası, İstanbul Finans Merkezi’nde inşa ettireceği yeni genel merkez binasının ihalesini yaptı. ‘Davet usulü’ gerçekleştirilen ihale muhalefetin ‘5’li çete’ diye adlandırdığı, AKP döneminde en çok kamu ihalesi alan beş müteahhitten birisi olan Limak’a verildi. Tutarı açıklanmayan yeni Merkez Bankası binasının, Erdoğan’ın söylediğinin tam aksine, deprem bölgesi İstanbul’da ‘dikey mimari ile 67 katlı 367 metre yüksekliğinde inşa edilerek, Avrupa’nın en yüksek binası olacağı’ ilan edildi!
Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİAK) yöneticilerini kabulünde ise ülke gerçeklerden tümüyle koptuğunu gösteren bir konuşma yaptı. İş insanlarına hitap eden Cumhurbaşkanı; “Bazı dostlar, bugün de geldi yanıma, diyorlar ki dükkânlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. İşte, açıklıyorum rakamı. Kapanan falan yok. Bunlar öyle sıradan şirketler falan da değil, bunlar güçlü şirketler, ihracat yapıyorlar. Her şey ortada.” dedi.
Ancak Erdoğan’ın kapanan işyeri, dükkân olmadığını söylemesinin hemen öncesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), her ay Ticaret Sicili Gazetesi resmi verileriyle Açılan-Kapanan Şirket istatistiklerini yayınladı. TOBB’un 22 Ocak’ta duyurduğu rakamlara göre 2020 Aralık ayında kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 221,46, kapanan kooperatif sayısı yüzde 533,33, kapanan gerçek kişi (şahıs şirketi) ticari işletme sayısı yüzde 242,87 oranında arttı.
2019 yılının aralık ayına göre ise yeni açılan şirket sayısı yüzde 8 artarken, kapanan şirket sayısı yüzde 43,57, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 141,28 arttı. TOBB’un verileriyle bir yılda 10 binin üzerinde şirket ve şahıs işletmesi kapandı.
Küçük işyerlerinde ise tablo daha karanlık. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’nun (TESK), Esnaf Sicil gazetesinde yer alan resmi rakamları açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın sözlerine tepki göstererek, ‘Ben hayret ediyorum. Bunlar devleti nasıl yönetiyorlar. Devletten habersiz olan, halkından habersiz olan, halkının dertlerini, sorunlarını bilmeyen bir kişi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetemez!’ dedi ve ekledi:
“Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi var. Bu gazeteye bakın ya. Bu gazeteyi CHP çıkarmıyor. Biz çıkarmıyoruz yani. Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi, devletin çıkardığı gazete. 2020 yılında 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkini istemiş. Yani dükkânını, mağazasını, atölyesini kapatmış ve kendisini sicilden sildirmiş. 99 bin 588 esnaf! Günde ortalama 273 esnaf ve sanatkâr dükkanını kapatmış. Hâlâ diyor ki; Nereden çıkardınız bunu? Kendi toplumundan, kendi yarattığı ekonomiden bu kadar habersiz olan kişi yoktur herhalde Türkiye’de, dünyada. En çok kapanan İstanbul, 9 bin 587. İzmir, 6 bin 537. Ankara, 5 bin 586. Antalya, 4 bin 537. Bursa, 3 bin 993 esnaf dükkânını kapatmış.”

Zülfikar Doğan / Oca 27 2021
https://ahval.me/tr/analiz/erdoganin-hizla-gerceklikten-koptugunun-belgesi-2021-yatirim-programi
This entry was posted in Ekonomi, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *