ORGANİZE İŞLER * Ensar ve TÜRGEV’in New York’taki gökdeleni yükseliyor!

Ensar ve TÜRGEV’in New York’taki gökdeleni yükseliyor!

TELE1 ÖZEL HABER | YILMAZ POLAT – 21 Aralık 2020 Pazartesi

Ensar ve Türgev Vakfı’nın ABD’de kurduğu TÜRKEN-USA Vakfı’nın milyonlarca dolara mal olacak 21 katlı gökdelen inşaatı New York-Manhattan’da hızla yükseliyor. (300 East 41 st. Street)
Türkiye’de dolar ‘indi- çıktı’ ‘faiz arttı- azaldı’ gibi dertler ‘TURKEN-USA’ Vakfı’nı hiç ilgilendirmiyor. Vakfın ‘dolar’ diye bir sıkıntısı yok. Nedense AKP’nin kurduğu vakıflar ABD’de de maddi konularda etkilenmiyor?
Sadece arazisine ‘15 milyon dolar’ ödenen New York ve çevresinde daha mütevazi bir bölge yokmuş gibi ‘yurt’ adı altında Manhattan’da 21 katlı ‘gökdelen’ yaptırmasının bugüne kadar mantıklı bir açıklaması olmadı. Yakın çevresinde bir üniversite yok. Öğrencinin cebindeki harçlık yol parasını bile karşılamaz. Tabii ‘VIP’ öğrenciler değillerse!
Dünyanın en pahalı emlak kentlerinden biri olan New York’un ‘Manhattan’ bölgesinde ‘General Contractor CNY LLC’ şirketinin yaptığı inşaatın son durumunu merak ettim.
Pandemiye soğuk eklenince sokaklar boş. İşçiler harıl harıl çalışıyor. Belli ki Türken’in bir sıkıntısı yok, inşaat ilerliyor , 11 kat çıkılmış, 10 kat daha çıkılacak. 21 katlı bina kaç milyon dolara mal olacak? Bilemiyoruz. Bugüne kadar TÜRKEN Vakfı’ndan bir açıklama yapılmadı.
Kurulduğu Delaware eyaletinde 2014 yılındaki vergi formunda ’24 milyon 460 bin 759 dolar’ bağış yapıldığı bilgisi var. 2017 yılına kadar toplam geliri ‘54 milyon 250 bin dolara’ yükseliyor. Son olarak toplam gelir ’58 milyon.074 bin 426′ dolar olarak görünüyor. Emlak vergisi ise 158 bin dolar.
12 kişilik Yönetim Kurulu’nda çok ‘güçlü’ isimler bulunuyor. Başkan Behram Turan, Esra Albayrak ,Haluk Gani, Memiş Yetim, Ömer Faruk Albayrak, İbrahim Bacacı, Ahmet Bayraktutar, Selim Çakır, Mustafa İlbeyli, Zulkerneyn Vardar, Melike Kabataş, Fehmi Bilge.
Türken Vakfı New York ve Delawera eyaletlerinden sonra son olarak Pensilvanya’da şube açtı. Bu arada TÜRKEN- ABD’nin ‘2 buçuk milyon dolara’ satın aldığı ünlü boksör Muhammed Ali’nin Michigan’daki çiftliği de duruyor ve hangi amaçla kullanıldığına ilişkin bir bilgi yok.
Ensar ve Türgev vakıflarının ABD’deki uzantısı TÜRKEN’i kuranlar ve şimdiki yöneticileri neden susuyor dersiniz?
Öteki soru: TÜRKEN Vakfı Pensilvanya’da neden şube açtı?

https://tele1.com.tr/turken-abdnin-milyon-dolarlik-new-york-gokdeleni-yukseliyor-291826/
This entry was posted in ORGANİZE İŞLER, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *